Ժիժկովյան Հեռուստաաշտարակ, Պրահա, Չեխիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՉեխիաՊրահայի ամենատարօրինակ կառույցներից մեկը՝ Ժիժկովյան հեռուստատեսային աշտարակը (Žižkovský vysílač), հիշեցնում է խորհրդային տիեզերագնացների մասին ֆիլմերը, որոնցում հրթիռը ուր որ է թռչելու է տիեզերք։ Այդ արտաքին «հրթիռային» տեսքը հետևանքն է նրա, որ շենքը կառուցվել է սոցիալիստական ժամանակաշրջանի վերջում՝ 1985-ից մինչև 1992 թվականները։ Աշտարակը նմանվում է հսկա խորհրդային խաղալիքի, և այնպիսի տպավորություն է, ասես կարմրա-սպիտակ շերտավոր ծայրաձողի վերջում նրան պակասում է միայն խորհրդային խորհրդանիշ՝ կարմիր աստղը։
Շենքի ճարտարապետը Վացլավ Աուլիցկին է։ Աշտարակը կառուցել են Ժիժկով թաղամասում (այստեղից էլ աշտարակի անվանումը)՝ հրեական գերեզմանոցի տեղում, որի մի մասը դեռևս պահպանվել է։ Աշտարակը ամբողջովին կառուցված է մետաղից, բետոնից և ապակուց: Դրա բարձրությունը 216 մետր է։ Աշտարակը կազմված է երեք զանգվածային բարձր բետոնե սյուներից, որոնք կապակցված են լայն հարթակներով։ 93 մետր բարձրության վրա տեղակայված հարթակը ծառայում է որպես դիտահարթակ՝ երեք դիտասրահներով։ Ստորին հարթակները օգտագործվում են որպես ռեստորան և սրճարան։ Եվ իհարկե, աշտարակի վրա տեղադրված է նաև հեռուստառադիոհեռարձակման սարքավորանք։ Դիտահարթակներ հնարավոր է բարձրանալ վերելակով։
Աշտարակը զարդարում են տասը սևամորթ, չորեքթաթ վեր մագլցող երեխաների արձաններ։ Այս արձանախումբը 2000 թվականին ստեղծել է Դավիդ Չյորնին՝ աշտարակը զարդարելու և նրա սոցիալիստական տեսքը փոքր-ինչ մեղմելու նպատակով։
Աշտարակը մտնում է ամենաբարձր աշտարակների Համաշխարհային ֆեդերացիայի մեջ։ Այն Չեխիայի տարածքում ամենաբարձր շինությունն է։ Այստեղից հնարավոր է տեսնել Պրահայի համարյա բոլոր անկյունները։ Ժիժկովյան աշտարակը գրավում է առաջին տեղը Պրահայի ամենատգեղ կառույցերի շարքում։ Իր արտաքին տեսքի, շրջապատող համայնապատկերի հետ անհամապատասխանության համար, այս կառույցը բազմիցս քննադատության առարկա է դարձել։ Սակայն, չնայած իր անճոռնիությանը, այն ունի մեկ առավելություն՝ բարձրանալով աշտարակի դիտահարթակ, հեռադիտակի օգնությամբ թռչնի թռիչքի բարձրությունից կարելի է դիտել Պրահան։ Աշտարակի դիտասենյակները կահավորված են յուրահատուկ բազկաթոռ-պատիճներով, որ հիշեցնում են ֆանտաստիկ ֆիլմեր։ Նստելով բազկաթոռին կարելի է տեսնել Պրահայի կղմինդրե կարմիր տանիքներով աննկարագրելի գեղեցիկ համայնապատկերը։ Դիտասենյակներում նաև հնարավոր է ունկնդրել քաղաքի ձայները՝ խաղացող երեխաների ճիչերը, մեքենաների աղմուկը, եկեղեցիները զանգերի ղողանջը և այլն։
Ժիժկովյան հեռուստաաշտարակը ենթարկվել է խիստ քննադատության իր անճոռնիության պատճառով, սակայն ինչպես նշվում է զբոսաշրջիկներին այնտեղ կանչող գովազդային պաստառում, այս աշտարակը՝ «Աշխարհի ամենաանճոռնի կառույցը - դուք կսիրահարվեք նրան»։

One of the strangest buildings in Prague is the Žižkov Television Tower (Žižkovský vysílač), which reminds movies about Soviet cosmonauts and rockets, getting ready for their flight into space. This external "rocket" view is the result of the socialist era, when the tower was built (from 1985 to 1992). Žižkov Television Tower looks like a huge Soviet toy.
The Tower architect is Vaclav Aulicky. It was built in the Žižkov district (this is why the tower is named Žižkov) – on the site of Jewish cemetery, which is partially preserved. Tower is almost entirely built of metal, concrete and glass. The height of the tower is 216 meters. It is constructed with three massive high concrete pillars, connected with each other by transverse platforms. On the platform with the height of 93 meters three observational rooms are located. The lower platform houses the restaurant and café. Of course, the Žižkov Television Tower also hosts broadcasting equipment. You can reach the platforms via elevator.
The tower is decorated with statues of ten black crawling kids. This sculptural composition was created by David Black in 2000 to embellish the tower, and slightly soften the socialist impression, created by the view of the tower.
Žižkov Television Tower is included in the list of World Federation of the high towers. It is the tallest building in the Czech Republic. It can be seen from almost all corners of Prague. Žižkov tower probably holds the first place among the ugliest buildings in Prague. This building is often criticized because of its appearance, which contrasts with the surrounding panorama. However, despite its ugliness, the structure has one advantage - its observation rooms are the best place to see Prague from the height of bird’s-eye view.
Observation rooms have special strange looking chairs, resembling capsules. Sitting in these comfortable chairs one can enjoy incredibly beautiful panorama of Prague with its red, tiled roofs. In the observation rooms, one can also hear the voices of the city - the voices of playing children, the noise of the cars, the bells of the churches and so on.
Žižkov Television Tower was severely criticized because of its ugliness, but as stated in the advertising poster inviting tourists to visit it, this tower is the "Ugliest building in the world - you'll love it!".