Վուդսթոք Ամրոց, Օքսֆորդշիր, Մեծ Բրիտանիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Մեծ ԲրիտանիաՎուդսթոք Ամրոց, Օքսֆորդշիր Կոմսություն, Մեծ Բրիտանիա
Վուդսթոք ամրոցն եղել է Անգլիայի մի շարք թագավորական ընտանիքների բնակավայրը: Նրա կառուցման մասին ստույգ տեղեկություններ չկան: Հայտնի է, որ Հենրի I շենքին ավելացրել է որսորդական տնակը, իսկ 1129 թ. տարածքը շրջապատել է 7 մղոնանոց պարսպով ու ստեղծել է առաջին այգի-արգելոցը, որտեղ ազատության մեջ զբոսնում էին առյուծներ ու հովազներ: Նրա թոռան` Հենրիխ II օրոք որսորդական տնակը վերածվել է դղյակի, որտեղ արքան ժամանակ էր անցկացնում իր սիրելի Ռոզմունդ Քլիֆֆորդի հետ: Դղյակը քանդվել է Հարյուրամյա պատերազմի ընթացքում, իսկ 60 տարի անց նրա տեղում կառուցվել է Բլենհեյմյան ամրոցը: Այն հայտնի է նրանով, որ այստեղ է ծնվել Ուինսթոն Չերչիլը:
Չնայած նրան, որ խոսում են Վուդսթոք ամրոցի (այժմ Բլենհեյմյան ամրոց) ուրվականի մասին, սակայն այն չի կարելի անվանել սարսափելի: Այստեղ ավելի շուտ սերն է տիրում: Պատմությունը հետևյալն է. Անգլիայում 12րդ դարում ապրում էր մի աղջիկ ծայրահեղ աղքատ ընտանիքից Ռոզմունդ անունով: Միակ բանը, որ նա ուներ այս կյանքում, դա գեղեցկությունն էր: Հենց դրա շնորհիվ նրան նկատեց Հենրիխ II արքան ու սիրահարվեց նրան: Ասում են` այլևս երբեք ու ոչ ոքի արքան այդպես չսիրեց, ինչպես Ռոզմունդին: Սիրելիին խանդոտ կնոջից պաշտպանելու համար թագավորը Ռոզմունդին թաքցրել է դղյակում, որտեղ հատուկ լաբիրինթոս է կառուցել: Մուտքը պաշտպանում էր հավատարիմ ասպետ Թոմասը, որը պահում էր արծաթյա թելը. այդ թելով էր միայն հնարավոր գտնել դեպի Ռոզմունդ տանող ճանապարհը:
Սակայն մի անգամ թագավորը պետք է մեկներ Ֆրանսիա ու թողներ իր սիրելիին մենակ ամրոցում: Խորամանկ Էլեոնորա թագուհին իմանում է ամուսնու սիրային կապի մասին, ինչպես նաև Ռոզմունդի մոտ տանող ճանապարհը: Եվ ահա նրանք հանդիպում են, ու Ռոզմունդը ստիպված է լինում ընտրել` դաշույն թե թույն: Նա ընտրում է թույնը: Իմանալով նրա մահվան մասին` արքան կորցնում է իրեն վշտից: Դրանից հետո երիտասարդ գեղեցկուհու ուրվականն անընդհատ այցելում է դղյակը՝ սպասելով իր սիրելի թագավորին:
XVIII դարում կառավարությունը որոշում է ընդունում առգրավել ամրոցի ունեցվածքը պարտքերի դիմաց: Որոշումը կատարող աշխատողները շատ վատ ընդունելության են արժանանում. Ռոզմունդը նրանց վրա քարեր է նետում, շուռ է տալիս մահճակալները, սառը ջուր է լցնում:

The Woodstock Palace was a residence for different royal dynasties of England. There is no correct data about when it was built. It is certain that King Henry I of England built a hunting lodge here and in 1129 built a 7 mile circling wall thus creating the first closed park-sanctuary, inhabited also by lions and leopards. Under the rule of Henry’s grandson Henry II the lodge was reconstructed into a castle, where the King used to spend time with his lover Rosamund Clifford. The palace was destroyed during the Hundred Years' War, sixty years later on his foundation the Blenheim castle was built (it is famous for the fact that Winston Churchill was born here).
Despite the fact that the Woodstock castle (now Blenheim сastle) is known as a haunted one, it can hardly be called a scary building. The essence of romance predominates here. Here is the story of the spectrum: in 12th century there was a young girl from a very poor family named Rosemund. The only precious thing she had was her beauty: owing to it she became King Henry II's lover. According to the legend she was the only one whom King loved so much. To protect her from the evil Queen Eleanor of Aquitaine, the King hid her in the Woodstock castle, where a special maze was built. The entrance was guarded by the faithful knight Thomas, who had a silver yarn that led to Rosemund.
Once the King was to leave for France and had to leave his Rosemund in the castle despite her pleadings to take her with him. However the subtle Queen Eleonore had learned about husband's secret love and the ways to find Rosemund. The poor girl was left with 2 choices to die, a dagger or poison. She preferred poison. On knowing about Rosemund's death King was desperate. Since then the spectrum of the desolate Rosemund comes to the castle waiting for her lover...
In XVIII century the parliament decided to make the inventory of the castle. The clerks that were to fulfill the mission were accepted not so kindly: Rosemund threw stones at them, and poured cold water on them.