Վինչեստերների Տունը, Սան-Խոսե, ԱՄՆ
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Ամերիկայի Միացյալ ՆահանգներՏունը կառուցել է «Վինչեստեր» հայտնի հրացանների հեղինակ Ուիլյամ Ուիրտ Վինչեստերի կինը: Ամուսնու մահից հետո 1881թ. Սարա Վինչեստերը սպիրիտուալ սեանս կազմակերպեց, որպեսզի հանդիպի ամուսնուն: Վերջինս նրան պատմեց, որ իր հայտնագործությունը շատ մարդկանց կյանք է խորտակել, ու որ այդ մարդկանց հոգիները շուտով գալու են նրա հետևից: Նա նաև կարգադրեց, որպեսզի իր կինը թողնի իրենց այդ ժամանակի տունը և տեղափոխվի արևմուտք` դեպի մայրամուտը, որտեղ էլ կառուցի լրիվ նորը: Սակայն այն պահին, երբ շինարարությունը կավարտվեր, նա անպայման պետք է մահանար:
Անտեսելով այս ահավոր պայմանը` տիկին Վինչեստերը կատարեց ամուսնու կարգադրությունը և 1884 թ. սկսեց տան շինարարությունը: Չնայած այս ահռելի շինությունը դժվարությամբ կարելի է անվանել տուն, այն ավելի շատ հիշեցնում է մի մեծ լաբիրինթոս բազմաթիվ թակարդներով ու փակուղիներով: Այնուամենայնիվ, եթե հիշենք պարոն Վինչեստերի կանխատեսած ճակատագիրը կնոջ համար, տան բոլոր տարօրինակություններն արդեն պարզ են դառնում. տիկին Վինչեստերը պարզապես ցանկանում էր ժամանակ ձգել:
Ի սկզբանե կառուցվել էր 500-600 սենյակ, սակայն վերակառուցումների հետևանքով մնաց միայն 160: Տունը զարդարված է չափազանց շքեղ. Այստեղ կա այն ամենը, ինչ կարելի է գնել: Տիկին Վինչեստերը բավականին նրբաճաշակ էր, ու եթե դրան ավելացնենք անսահմանափակ միջոցները, կստացվի այն, ինչ տեսնում ենք այս տանը: Այստեղ կա հատուկ բուխարիների սենյակ, հսկայական պարասրահ ու շքեղ զարդրաված աշխատասենյակներ: Առանձնակի ուշադրության է արժանի մանրատախտակից հատակը. այն պատրաստված է կարմիր ծառից, պալիսանդրից, թխկենուց, կաղնուց: Ասում են, որ վարպետը ծախսել է 33 տարի միայն այս տան վրա` այն ամբողջությամբ ավարտի հասցնելու համար:
Այս ամենի հետ մեկտեղ տանը կարելի է տեսնել շատ անհասկանալի բաներ. դռներ, որ բացվում են պատերի մեջ, սանդուղքներ, որ տանում են դեպի առաստաղ և այլն: Դրսից տունը նույնպես բավականին տարօրինակ տեսք ունի իր աշտարակներով, փորագրված կամարներով ու քիվերով:
Ասում են, որ շինարարության ընթացքում տիկին Վինչեստերը փորձում էր ամեն կերպ հաճոյանալ “բարի” հոգիներին ու խուսափել “չարերից”: Ամբողջ տանն ընդամենը երեք հայելի կա, քանի որ հոգիները դրանք չեն սիրում: Այնուամենայնիվ, դա էլ նրան չփրկեց, քանի որ 38 տարի տևած շինարարության ավարտից հետո նա մահացավ…

Winchester House, San Jose, USA
The house was built by Sarah Winchester, wife of the inventor of Winchester rifles - William Wirth Winchester. After her husband's death in 1881 Mrs. Winchester organized a spiritual session to meet him. Mr. Winchester told her that his invention had ruined lives of many people, and soon the ghosts of those people would come for her. He told her to leave their house and go to the west, towards the sunset and build a new house there. But the fact was that she would die the moment when the construction was over.
Despite this fact Mrs. Winchester did as her husband had told her and in 1884 started the construction of her new house. Actually it can hardly be named a house; it is rather like a big maze with lots of traps and dead ends. However taking into consideration the perspective of dying after building the house, all the oddities can be explained: she was just trying to delay her death.
At first there were 500-600 rooms in the house; however after a number of reconstructions only 160 were left. The house is decorated with all luxury that can be paid for. Mrs. Winchester had a rather fine taste, added to unlimited means we get what we see around the house. There is a fireplace room, grand ballroom and cabinets. Among all the luxury of the house an extra attention should be drawn to the parquet floor. It is made of mahogany, rosewood, maple, oak. It is said, that the craftsman spent 33 years without taking other orders to bring the house to the end.
You can find absurd things in this house as well - doors that open into the walls, stairs that go straight to the ceiling etc. From the outside also the house is quite odd with its Victorian towers, carved arcs and cornices.
They say Mrs. Winchester tried to please the "good ghosts" and avoid the "bad" ones. There are only 3 mirrors in the whole house as ghosts don't like them. However, even this couldn't save her: as soon as the construction that lasted 38 years was over, she passed away...