Ուիլիսի Աշտարակ , Չիկագո, ԱՄՆ
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Ամերիկայի Միացյալ ՆահանգներՈւիլիսի Աշտարակի (Willis Tower) շինարարությունը սկսվել է 1970 թ-ին և ավարտվել 1973- ին: 25 տարի շարունակ այս աշտարակը զբաղեցնում էր աշխարհի 1-ին հորիզոնականը և մինչ այսօր համարվում է Ամերիկա մայր ցամաքի ամենաբարձր շենքը, և կմնա այդպիսին մինչ 2013 թվականը՝ Նյու Յորքի 541 մետր բարձրությամբ One World Trade Center-ի ավարտը: Մինչև 2009 թվականը երկնաքերը կոչվում էր Սիրսի Աշտարակ (Sears Tower) և անգամ այսօր շատ ամերիկացիներ այդպես էլ կոչում են այս հիասքանչ կառույցը: Հարմարավետության ամենաբարձր աստիճանի հասցված այս շենքն ունի հիանալի վերակառուցված դիտահարդակ, հեռարձակման համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցներն ու տեխնիկապես հագեցված խորհրդակցությունների դահլիճ: Շնորհիվ հատուկ տեխնոլոգիայի, ձյունը ապակիներին դիպչելիս անմիջապես հալչում է: Պատուհանները մաքրվում են տարին 8 անգամ հատուկ ստեղծված ավտոմատ մեքենաների միջոցով:
Այս բացառիկ գեղեցկությամբ և էլեգանտ ոճով կառուցված աշտարակը մագնիսական ձգողություն ունի. այն օրեկան հյուրընկալում է 25.000 այցելուների:
Նախագիծն իրականացրել է հանրահայտ Skidmore Owings & Merrill-ը, իսկ գլխավոր կապալառուի դերը իրականացրել է՝ Morse Diesel International ընկերությունը: Նորարար գաղափարների շնորհիվ շենքը մինչ օրս աշխարհահռչակ ճանաչում ունի որպես աշխարհի ամենակատարյալ կառուցվածքով երկնաքերերից մեկը: Ուիլիսի Աշտարակը համարվում է մեգամոդուլային ոճով հավաքված ամենահետաքրքիր կառույցներից մեկը: Շենքի կարկասը պողպատյա է, ճակատը երեսպատված է սև ալյումինով և մուգ ապակիով: Կառույցի մոտավոր արժեքը ժամանակին կազմել է 150 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
2009 թվականին Ուիլիսի սեփականատերերը որոշում են վերանորոգել դիտահարթակի հարկը, որի շնորհիվ ավելանում են ապակեպատ կախված պատշգամբներ (նախագիծը՝ իրականացրեց նույն Skidmore Owings & Merrill-ը), որոնք հնարավորություն են տալիս այցելուներին իրենց ոտքերի տակի 413 մետր բարձրությունից հիանալ Չիկագոյի տեսարանով: Այս ապակե կառույցը կարող է պահել մինչև 5 տոննա քաշ:

Willis Tower, Chicago, USA
The construction of the Willis Tower started in 1970 and was completed on May 3, 1973. It was the tallest building in the world for nearly 25 years! It is still (2012) the tallest building in American Continent and will hold Top ranking position till completion of New York's 541 meter high One World Trade Center in 2013. Until 2009 the building was called Sears Tower and even today many Americans as well call it so far. Comfort - is what can be said about the building: world-class broadcast amenities, perfect renovated sky deck, fully equipped conference center etc. This elegant building like a magnet attracts 25,000 visitors every day.
The building project involved world class professionals which implemented brilliant construction ideas and long years of experience resulted in the construction of the tower, which still remains one of the prominent high rise buildings worlds over. Architectural and engineering design was made by eminent Skidmore Owings & Merrill; the general contractor was Morse Diesel International. The design was inspired by an advertisement for a package of cigarettes.Structural material used for the building is steel; facade is made from black aluminum and dark glass in curtain wall system.
This luxurious building which cost approximately $150 million was designed in a "mega-module" system and international architectural style. The tower has prominent construction specificity, "heat tracing", that amazingly melts snow off the glass. Another invention -six automated machines wash the windows of the Tower 8 times in a year.
Building reconstruction in the 1980s resulted in adding a barrel-vaulted entrance hall to the west part of the Tower. In January 2009, the Willis Tower owners began a major renovation of the Sky deck and added all-glass box balconies which allow visitors to look through the floor to the Chicago streets 413 meters below. Designed by the same SOM the boxes can bear about 5 tons of weight.