Տոռե Գալատեյա, Ֆիգերաս, Կատալոնիա,Իսպանիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Իսպանիա Մի՞թե կարելի է աննկատ թողնել մի շինություն, որն աչքի է ընկնում ոչ միայն իր ճարտարապետական հնարքներով, այլև իր խորհրդավոր պատմությամբ: Սա այն շինություններից մեկն է, որն անքակտելիորեն կապում է ճարտարապետությունը կերպարվեստի հետ: Այս շենքը Ֆիգերասի քաղաքային թատրոնն է եղել՝ կառուցված 1849-50թթ.-ին, իսկ 1939թ.-ին Իսպանիայի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ այն հրդեհվել է:
Ֆիգերասը գտնվում է Պիրենեյների ստորոտներում՝ Ֆրանսիայի սահմանից 25 կմ հեռավորության վրա, Կատալոնիայում: Հայտնի սյուրրեալիստ Սալվադոր Դալին իրագործում է իր վաղեմի երազանքը՝ զետեղելով արվեստի իր բացառիկ նմուշները իր իսկ ծննդավայրի Հին թատրոնի շենքում: Թանգարանի պաշտոնական բացումը տեղի է ունեցել 1974թ.-ին: Հատկանշական է, որ թատրոնը վերանվանվում է Տոռե Գալատեյա ՝ ի հիշատակ Դալիի վաղամեռ կնոջ՝ Գալաի անունով: Կառույցի ամենագրավիչ մասը՝ թափանցիկ, ցանցային կառուցվածքով գեոդեզիական գմբեթը` աչքի ընկնող ճարտարապետության մի մասն է, որն այսօր հանդիսանում է թե՛ թատրոնի, և թե՛ Ֆիգերասի խորհրդանիշը: Տոռե Գալատեյան կամ Դալիի Թատրոն-Թանգարանը, որի ճարտարապետն է Էմիլիո Պերես Պիներոն, բոլորի ուշադրությունն է գրավում ալ կարմիր պատերի երկայքով տեղակայված հսկա սպիտակ ձվերի շարանով: Մեծ արվեստագետ Սալվադոր Դալիի մարմինն իր իսկ ցանկությամբ հանգչում է գլխավոր ցուցասրահում, հատակի տակ, որպեսզի մարդկային շփումն ընդմիշտ մնա վարպետի հետ:

Torre Galatea, Figueras, Catalonia, Spain
One can hardly leave unnoticed the building that is distinguished both for its architecture and rich history. This is one of those buildings that links the architecture with fine art. Constructed in 1849-1850, the building initially served as Municipal Theatre of Figueres, however, was destroyed by a fire at the end of the Spanish Civil War in 1939.
Figueres is located in the foothills of the Pyrenees, only 26 km from the French border in the principality of Catalonia. The most famous surrealist painter Salvador Dali's dream has come true when he placed his masterpieces in the Old Theatre of his native city. The museum was officially opened in 1974 and named after Dali's wife and muse Gala. One of the most visible elements of the Torre Galatea is the transparent grid structure in the form of a geodesic dome that has become a symbol both for the Theatre and Figueres. The Torre Galatea or Dali Theatre-Museum (architect Emilio Perez Pinero) blossomed and now attracts the visitors with an entire row of white eggs nestled on Carmine - red wall inlaid with golden loaves. According to his last will Dali was buried in an unmarked crypt in the museum's main exhibition hall.