Տուն-Զուգարանակոնք, Սուվոն, Հարավային Կորեա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Հարավային ԿորեաՀամաշխարհային ճարտարապետական կառույցները չեն դադարում մեզ զարմացնել, իսկ այս արտասովոր կառույցի միտքը կարող էր ծագել միայն պրն. Սիմ Ջե-Դուկի գլխում, ով 2007-ին յուրովի վերափոխեց իր տունը, ուր անցկացրել էր իր կյանքի 30 երկարուձիգ տարիները՝ «Զուգարանակոնքի»: Նա եղել է Սանհանգույցների համաշխարհային միության հիմնադիրը և որպեսզի առավել առաջ տանի զուգարանների մաքրության գաղափարախոսությունը, կառուցել է այս երկհարկանի տունը: Այս քայլով նա անգամ նոր մականուն ձեռք բերեց՝ պարոն Զուգարան: Պարոն Սիմի ստեղծած միության հիմնական նպատակն է հետևել հասարակական սանհանգույցների մաքրության միջազգային ստանդարտներին և դիտարկել դրանք որպես «սրբավայրեր», որոնք փրկում են մարդկանց կյանքը: Սիմի տվյալներով, հասարակական սանհանգույցների անմխիթարելի վիճակը պատճառ է հանդիսանում տարեկան 2 միլլիոն մարդկային կյանքի կորստի:
Զուգարանակոնքի ձևով այս տունը գտնվում է Սուվոնում՝ Սեուլից 40 կմ դեպի հարավ: Ի դեպ, այն կոչված է Haewoojae («Հեուջե»), որը թարգմանաբար նշանակում է «ապահով ապաստարան (սրբավայր), ուր մարդիկ կարող են լուծել իրենց խնդիրները»: Կլոր եզրագծերով այս տունը կառուցված է սպիտակ բետոնից, պողպատյա կառուցվածքներից և ապակուց, իսկ վերևում ունի խորհրդանշական փոս, որը և նմանեցնում է այն զուգարանակոնքի: Երկհարկանի տունն ունի երկու ննջասենյակ, երկու հյուրասենյակ, ինչպես նաև երեք շքեղ սանհանգույցներ:
Զարմանալին այն է, որ պրն. Սիմ Ջե-Դուկը ծնվել է զուգարանում (նրա մայրը հավատում էր, որ զուգարաններում ծնվածները վայելում են երկար և երջանիկ կյանք) և 2009-ին նույնպես մահանում է իր կառուցված «զուգարանում»: Նրա մահից հետո, համաձայն իր կտակի, զուգարան-տունը հանձնվում է Սուվոնի քաղաքապետարանին և վերածվում թանգարանի: Այստեղ դուք կարող եք գտնել կենսագրական փաստեր պարոն Զուգարանի և տան կառուցվածքի մասին (մանրամասն տեղեկություններ, տեխնիկական բնութագրեր, ստեղծման պատմությունը), ինչպես նաև Սանհանգույցների համաշխարհային միության ստեղծման պատմության և զարգացման մանրամասնություններ:

The Toilet House, Suwon, South Korea
We don't stop amazing at the world architectural wonders but the idea of such a bizarre house, of course, came only into Mr. Sim Jae-duck's mind who rebuilt his house in 2007, where he had already spent 30 years, into "Toilet House". He was the chairman and founder of the World Toilet Association, and to spread more widely the awareness about the importance of Toilet hygiene and sanitation he built this two storey house. This led to his nickname Mr. Toilet. His campaign focused on setting international standards for clean public toilets and treating restrooms as sanctuaries that protects human health. Sim stated, that epidemics caused by poor sanitation around the world cost two million lives a year.
The Toilet-Shaped house is located in Suwon, 40km south of Seoul and was named Haewoojae, which signifies in Korean "a place of sanctuary where one can solve one's worries". The steel, white concrete and glass house, with a symbolic bowl-like opening in the roof, involves two bedrooms, two guestrooms, and three deluxe lavatories.
Mr. Sim Jae-duck was born in a toilet (because his mother believed that people born in restroom will enjoy long lives), and die in this one in 2009. According to his will, the house was transferred to the possession of municipal government of Suwon and was turned into a museum. Here you can find biographical facts about Mr. Toilet, detailed information about the house and founding and development of the World Toilet Association.