Կուկուլկանի Տաճարը, Չիչեն Իցա, Մեքսիկա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՄեքսիկաՅուկատան թերակղզու հյուսիսային մասում գտնվող Չիչեն Իցա բնակավայրը համարվում է մայաների կողմից հիմնված ամենամեծ և հրաշալի մշակութային կենտրոններից մեկը: Բնակավայրը ըստ որոշ տեղական ձեռագրերի թվագրվում է 415-435 թթ.-ին, մինչ մյուսներում նշվում է 455թ: Չիչեն Իցա նշանակում է «Իցա (ցեղի) ջրհորի բերան», քանի որ այն կառուցվել է երկու մեծ բնական ջրհորների (սենոտների) շրջակայքում: Տոլտեկների առաջնորդ Կեցալ Կոատլը (կամ ինչպես հնչում է տոլտեկների լեզվով՝Կուկուլկանը) 967-987 թթ. միջև ընկած ժամանակահատվածում գրավում է քաղաքը, ստրակցնում է տեղի բնակչությանը և Չիչեն Իցան դարձնում տիրապետության մայրաքաղաք: Այժմ, քաղաքի ավերակները գրավում են մոտ 300 հա. տարածք:
Մայաների և Տոլտեկների քաղաքակրթությունների մշակութային միախառնման արդյունքում X-XIII դարերում ստեղծում են այնպիսի ճարտարապետական գլուխգործոցներ ինչպիսիք են՝ Գնդակի հսկայական խաղադաշտը (En. Great Ball Court), Մարտիկների տաճարը (En.Temple of the Warriors), Էլ Կարակոլ աստղադիտարանը (El Caracol) և Կուկուլկանի տաճարը (En.Temple of Kukulkan): Կուկուլկանի տաճարը (բուրգը), կամ ինչպես իսպանացիներն են անվանում Էլ-Կաստիլիոն (En. ‘The castle”; Դղյակ), կառուցել են ժամանակի ճարտարապետները տոլտեկների սուրբ հովանավոր Թևավոր (Փետրավոր) Օձի՝ Կուկուլկանի պատվին: Շրջակա միջավայրում այն դոմինանտ դիրք է գրավում և տեսանելի է քաղաքի յուրաքանչյուր կետից: Բուրգի հիմքում ընկած է 55,3 մ. կողմով քառակուսի, տաճարի բարձրությունը հասնում է 30 մետրի (բուրգը 24մ և տաճարը 6մ): Բուրգի նիստերը բաղկացած են ինը հարթակներից, որոնք ըստ տոլտեկների դիցաբանության համապատասխանում են մեռյալների թագավորության «ինը երկինքներին»: Բուրգի չորս կողմից վեր են խոյանում աստիճանավանդակներ, որոնք խորհրդանշում են աշխարհի չորս կողմերը: Յուրաքանչյուր աստիճանավանդակն ունի 91 աստիճան, իսկ հաշվի առնելով վերին հարթակը գումարը ստացվում է 365` տարվա օրերի քանակը: Հյուսիսային աստիճանավանդակը, որի սկիզբը զարդարված է օձի երկու մեծ գլուխներով, 45˚ անկյան տակ ձգվում է դեպի վերին հարթակ, որտեղ և գտնվում է Կուկուլկանի տաճարի գլխավոր մուտքը: Չնայած որ բուրգի ճակատները մռայլ են, մոխրագույն և քայքայված ժամանակի ազդեցությունից, Կուկուլկանի բուրգ-տաճարը համարվում է ժամանակաշրջանի լավագույն հուշարձաններից մեկը: 1930 թ. Մեքսիկայի կառավարությունը հովանավորում է Կուկուլկանի տաճարի հնագիտական աշխատանքները, որի ժամանակ հնէաբանները բուրգի ներսում հայտնաբերում են մեկ այլ` թաքնված բուրգ, որը կառուցված է մայանների ոճով: Այստեղ հայտնաբերվում է տեղի աստվածություններից մեկի` Չակ Մուլի արձանը և յագուարի կարմիր գահը, զարդարված նեֆրիտե քարերով: XIV- XV դարերում բնակիչներն անհայտ պատճառով հեռանում են Չիչեն Իցայից, և քաղաքը մատնվում է մոռացության: XIX դարում Խուան Գալինդոյի գրառումները հայտնվում են Ջոն Լլոյդ Ստեֆենսի մոտ և նա 1839 թ. մեկնում է Մեքսիկա և աշխարհին նորովի բացահայտում մայաների և տոլտեկների այս հիասքանչ բնակավայրը: Չիչեն-Իցան ընդգրկված է UNESCO-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում:

Temple of Kukulkan, Chichen Itza, Mexico
Located in the northern part of Yucatan Peninsula Chichen Itza is considered to be one of the greatest and magnificent cities of Maya civilization. According to some local manuscripts the settlement is dated to 415-435, while the others say 455. Chichen Itza means "at the mouth of the Well of the Itza(tribe)", because it was established near two natural wells (cenotes). The leader of Toltec Kukulkan took the city in 967-987, subjugated the local population and made Chichen Itza their capital. The ruins of the city occupy area over 300 ha.
As a result of Maya-Toltec cultural mixture during the X-XIII centuries were created such architectural masterpieces, as the Great Ball Court (The sacred Ball Court), the Temple of the Warriors, El Caracol - mayan observatory and the Temple of Kukulkan. The Temple of Kukulkan (pyramid) or as the Spaniards called it El-Castillo (The castle) was built by architects of that time in honor to the Feathered Serpent (Kukulkan). It occupies a leading position and is visible from any point of the city. The pyramid has a square base with sides 55,3 m, the height reaches 30 m (26m - pyramid and 6m- temple). The sides of pyramid interrupted with nine terraces, made in line with Toltec's mythology about afterlife "nine heavens". There are stairways on each side of the pyramid which symbolizes four cardinal directions of the world. Each stairway has 91 steps, and if we consider the top platform, the sum will be equal to 365 - the number of days in the year. There are two big heads of serpents at the base of the north face which stairway leads to the Temple's main entrance.
In 1930 the government of Mexico sponsored archaeological expedition to the temple of Kukulkan, during which archeologists found another pyramid constructed in Maya style inside the Toltec's. Here they found Chac Mool god statue and red Jaguar Throne decorated with jade stones. In XIV- XV centuries for unknown reasons people left Chichen Itza and the city was forgotten. In XIX century the traveling notes of Joan Galindo have come into the hands of John Lloyd Stephens and in 1839 he left for Mexico and rediscovered to the world this city. Chichen-Itsa is placed on UNESCO's World Heritage List.