Թայբեյ-101, Թայբեյ, Թայվան
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԹայվանԹայբեյ-101-ը, նաև հայտնի ինչպես Թայբեյի Համաշխարհային ֆինանսական կենտրոն, ունի 509 մ բարձրություն: Կառույցի շինարարությունը ավարտվել է 2004 թվականին և արժեցել է մոտ US $1,7 մլրդ: Շենքը ունի 412,500 մ² հատակների մակերես: Երկնաքերը նախագծված է թայվանական C.Y.Lee & Partners ճարտարապետական բյուրոյի կողմից, իսկ շինարարության հիմնական մասը իրականացրել է հարավկորեական «Սամսունգ Էնջինիրինգ ընդ Քոնսթրաքշնը» (Samsung Engineering & Construction), քանի որ նախկին գլխավոր կապալառուն՝ KTRT Joint Venture-ը չէր տեղավորվում շինարարության ավարտի նախատեսված ժամկետների մեջ: Շենքի կարկասը կոմբինացված է՝ պողպատյա կոնստրուկցիաներից և բետոնից, ճակատը երեսպատված է ապակիով: Շենքը հաշվարկած է ամենահզոր թայֆուններին և երկրաշարժերին դիմակայելու և համարվում է աշխարհի ամենակայուն կառույցներից մեկը: Թայբեյ-101-ը պատկանում է Թայբեյի ֆինանսական կենտրոն կորպորացիային (Taipei Financial Center Corporation-TFCC) և կառավարվում է ամերիկյան Urban Retail Properties կորպորացիայի միջազգային բաժնի կողմից: Շենքում տեղադրված են Toshiba Elevator & Building Systems Corporation-ի արտադրության, 16,83 մ/վ արագությամբ սլացող երկու երկխցիկանի (տեղադրված իրար վրա) վերելակներ, որոնք ժամանակին աշխարհում ամենաարագն էին համարվում (այժմ ռեկորդը՝18մ/վ արագությամբ պատկանում է Բուրջ Խալիֆաի վերելակներին): Շենքում տեղակայված են բազմաթիվ գրասենյակներ, էլիտար խանութներ, ռեստորաններ, VIP կլուբ և այլն: Շենքի սեփականատերը՝ Թայբեյի ֆինանսական կենտրոն կորպորացիան 2009 թվականի նոյեմբերին հայտարարեց, որ մինչ 2011թվականի ամառը, Թայբեյ-101-ը կդառնա աշխարհի «ամենականաչ» ամենաբարձրահարկ շենքը LEED- ի ստանդարտներով (Leadership in Energy & Environmental Design- դա միջազգային ճանաչում ունեցող «կանաչ շինարարության» սերտիֆիկացման համակարգ է):
Տեղեկատվություն Զբոսաշրջիկների և Գործարարների Համար
Վեբ Կայք » www.taipei-101.com.tw
Հասցե » No 7 Xin Yi Road, District Xin Yi, Taipei, Taiwan Province, PRC
Դիտահարթակ » Թայբեյ 101-ում գործում է երկու դիտահարթակ, որոնք ապահովում են 360 աստիճան համայնապատկեր: Ներքին դիտահարթակը 89-րդ հարկում է և ունի 383.4 մ բարձրություն: Այն այցելուներին և զբոսաշրջիկներին առաջարկում է ցուցադրություններ և էքսկուրսիաներ: Արտաքին դիտահարթակը գտնվում է 89-րդ հարկում և ունի 391.8 մետր բարձրություն:
Աշխատանքային Օրերը և Ժամերը » Ներքին դիտահարթակ 9:00 am – 10:00 pm ամբողջ շաբաթ
Արտաքին դիտահարթակ 9:00 am – 10:00 pm` կախված եղանակային պայմաններից
Տոմսերի Գինը » NT$450 (US$15, 2012 թվականի հուլիսից)
Կորպորատիվ Գրասենյակներ » Երկնային նախասրահները (sky lobbies) տեղակայված են 35-36-րդ հարկերում: Միջգրասենյակային զոնան ընկած է 35-ից մինչև 58-րդ հարկեր: Այսպես կոչված Ցածր զոնայի գրասենյակային կենտրոնը գտնվում է 9-րդ և 34-րդ հարկերի սահմանում:
Գրասենյակներ » Թայվանի ֆոնդային բորսան շենքում զբաղեցնում է 7 հարկ: Աշտարակի խոշոր վարձակալների թվում են նաև Բել Էյր Մոթըրս և Լիբըրթի Մոթըրս ընկերությունները, ինչպես նաև Լ’օրեալ ընկերության և “Չայնա Սթիլ” կորպորացիայի գրասենյակները:
Առևտուր » Աշտարակի առաջին վեց հարկերը զբաղեցնում է Թայբեյ 101 հանրախանութը (Taipei 101 Mall), որի հատակների ընդհանուր մակերեսը կազմում է 65,000 քառակուսի մետր: Այն բաղկացած է ավելի քան 185 խանութից ու ներկայացնում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող այնպիսի բրենդներ, ինչպիսիք են Գուչի, Պրադա, Լուի Վիտոն և այլն:
Սնունդ » Շենքում գործում են մի շարք ռեստորաններ և սրճարաններ, որոնցից են “Դայմընդ Թոնի’զ” և “Շին Յեհ 101”-ը: Դիտահարթակի ռեստորանը 85-86-րդ հարկերում է: Հայտնի ամերիկյան Սթարբաքս Քոֆի ցանցի մասնաճյուղը գործում է 1-ին հարկում:

Taipei 101, Taipei, Taiwan
Taipei 101, formerly known as the Taipei World Financial Center. Construction was completed in 2004. The total cost for the project was about US $1.7 billion with gross building floor area 412,500 m2. Taipei 101 was designed by Taiwanese C.Y.Lee &Partners and constructed primarily by South Korean Samsung Engineering & Construction who participated lately as the original main contractor KTRT Joint Venture couldn't finish the construction on time. The structural system of Taipei 101 is composite (steel structure and concrete), facade material is glass. The building is designed to withstand strongest typhoon winds and earthquake tremors and considered one of the most stable buildings ever constructed. Taipei 101 is owned by the Taipei Financial Center Corporation (TFCC) and managed by the International division of Urban Retail Properties Corporation based in Chicago. There is two double-deck elevators (two elevator cars that are attached, one on top of the other) from Toshiba Elevator & Building Systems Corporation which set in 2004 a new record with top ascending speed of 16.83 m/s (55.22 ft/s)(To date the world's fastest elevators at speed 18 m/s (59 ft/s)at Burj Khalifa). The building consists a number of elite shops, offices, restaurants, VIP club etc. The Taipei Financial Center Corporation announced plans on 2009 November to make Taipei 101 "the world's tallest green building" by summer 2011 as measured by LEED standards ( Leadership in Energy & Environmental Design - an internationally recognized green building certification system, providing third-party verification that a building or community was designed and built using strategies intended to improve performance in metrics such as energy savings, water efficiency, CO2 emissions reduction, improved indoor environmental quality, and stewardship of resources and sensitivity to their impacts).
Tourist & Business Info
Website » www.taipei-101.com.tw
Address » No 7 Xin Yi Road, District Xin Yi, Taipei, Taiwan Province, PRC
Observation Deck Info » Taipei 101 features two Observation decks with a 360-degree panoramic view. The Indoor Observation Deck is located on the 89th floor and is 383.4 meters (1258 feet) high. It offers visitors and tourists exhibits and tours. The Outdoor Observatory is on the 91st floor (391.8 m high).
Working Days & Hours » Indoor Observatory 9:00 am – 10:00 pm throughout the week
Outdoor Observatory 9:00 am – 10:00 pm, depending on weather conditions.
Ticket Prices » NT$450 (US$15, as of 7 July 2012)
Corporate Suites » The sky lobbies are located on 35th-36th floors. The Mid Zone Office floor occupies from 35th up to the 58th floor. The so-called Low Zone Office Center is concentrated between the 9th and 34th floor.
The Offices » Taiwan Stock Exchange occupies 7 floors in the building. Among the largest tenants of the tower are Bel Air Motors Ltd and Liberty Motors Ltd., as well as L’Oreal Taiwan, China Steel Corporation, etc.
Retail » Located on the first six floors, with gross floor area about 65,000 square meters, Taipei 101 Mall consists of more than 185 shops and represents such internationally-known brands, as Gucci, Prada, Louis Vuitton, etc.
Dining » The building includes a number of restaurants and cafes, among them are Diamond Tony’s and Shin Yeh 101. The Observatory Restaurant is located on the 85-86 floors. Branch of famous American Coffee Company, Starbucks Coffee is located on the 1st floor.