Մարիացկի Եկեղեցի, Կրակով, Լեհաստան
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԼեհաստանՍուրբ Կույս Մարիամի վերափոխման եկեղեցին կամ Մարիացկի կոստյոլը (Kościół Mariacki) արդեն 7 հարյուրամյակ կանգնած է Լեհաստանի նախկին մայրաքաղաք Կրակովի Շուկայական հրապարակի մոտ։ Այս եկեղեցու բազմադարյա պատմությունը կապված է բազմաթիվ առասպելների հետ, որոնց հետքերը կարելի է տեսնել կամ լսել նաև այսօր։
Այս կաթոլիկ եկեղեցին կառուցված է գոթական ճարտարապետության լավագույն ավանդույթներով։ Մինչ մեր օրերը պահպանված եկեղեցին սկսել են կառուցել դեռևս 1290 թվականին՝ նախկինում այստեղ կանգնած փայտե եկեղեցու փոխարեն։ Շինարարությունը մասնակիորեն ավարտվել է 1320 թվականին, սակայն 35 տարի անց եկեղեցուն կից կառուցվել է պրեսվիտերիումը։ Որոշ կառույցներ, օրինակ՝ կողային մատուռները, կառուցվել են էլ ավելի ուշ։
Գոթական բազիլիկի ճակատային մասը զարդարում են երկու աշտարակներ՝ մեկը մյուսից մի փոքր ավելի բարձր։ Համաձայն առասպելի, աշտարակները կառուցել են երկու որմնադիր եղբայրներ, որոնցից յուրաքանչյուրը ցանկանում էր կառուցել ավելի բարձր աշտարակ, քան կկառուցեր մյուսը։ Շինարարության ավարտից հետո եղբայրը, ում աշտարակը ավելի ցածր էր, սպանեց երկրորդին, իսկ հետո էլ ինքը ցած նետվեց բարձր աշտարակից՝ ինքնասպան լինելով։ Այսօր «Մահուդե շարքեր»-ի շենքում, որը գտնվում է եկեղեցուց ոչ հեռու, կախված է մի դանակ, որով, ինչպես պնդում են տեղի բնակիչները, որմնադիրը սպանել է իր եղբորը։
Մեծ աշտարակի բարձրությունը կազմում է 82 մետր։ Այս քառակուսի աշտարակը գագաթնամասում վերածվում է ութանկյան։ 1666 թվականին աշտարակի սրաձողին ավելացվել է 1,3 մետր բարձրությամբ և 2,4 մետր տրամագծով ոսկեզօծ հսկա թագ։ Յուրաքանչյուր ժամ, չորս անգամ, աշտարակից հնչում է շեփորի ազդանշան՝ այսպես կոչված Մարիացկու հեյնալը (թարգ. Սուրբ Կույսը ընկել է)։ Ըստ առասպելի՝ այս ազդանշանն իր արմատներով հասնում է մինչև 13-րդ դար, երբ քաղաքի պահապաններից մեկը հենց այս աշտարակից նախազգուշացրեց Կրակովի վրա թաթարական հորդաների հարձակման մասին։ Նկատելով թշնամուն նա այնքան փչեց իր շեփորը, մինչև թշնամական նետը խոցեց նրա կոկորդը։ Այժմ Մարիացկու հեյնալը համարվում է Կրակովի խորհրդանիշերից մեկը: Երկրորդ՝ ցածր աշտարակի բարձրությունը 69 մետր է։ Այն ծառայում է որպես զանգակատուն։
Շենքի ներսում կարելի է նկատել պատմական տարբեր ժամանակաշրջանների տարրեր։ Արտաքինից գոթական այս եկեղեցին գեղեցիկ է, բայց խիստ, իսկ ներսից այն ապշեցնում է իր պատերի վառ որմնանկարներով։ Այդ որմնանկարները ստեղծել է լեհ հայտնի նկարիչ Յան Մատեյկոն 19-րդ դարում։ Կոստյոլի պատուհանները բարձր են և կամարավոր։ Դրանք զարդարված են վիտրաժներով, որոնք ստեղծվել են 19-րդ դարի վերջում, համաձայն նույն Յան Մատեյկոյի մտահղացման։ Որմնանկարները և պատուհանների նախշերը համաչափ միաձուլվում են, շենքի ինտերիերը դարձնելով անմոռանալիորեն վառ։
Եկեղեցում կան բազմաթիվ հնագույն նկարներ և քանդակներ։ Մարիացկի տաճարի մարգարիտը փայտե եռափեղկ խորանն է՝ ստեղծված դեռևս 1477-1489 թվականներին Վիտ Ստվոշի ձեռքերով։ Համաձայն առասպելի, իր ստեղծման պահին այդ խորանը արժեր այնքան, որքան կազմում էր ողջ քաղաքի տարեկան բյուջեն։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին այն հափշտակել էին գերմանացիները։ Պատերազմի ավարտից հետո խորանը գտան Նյուրնբերգյան ամրոցի ներքնահարկերում և վերադարձրին իր տեղը։
1962 թվականից եկեղեցին կրում է բազիլիկի տիտղոս։
2010 թվականի ապրիլի 18-ին Մարիացկի բազիլիկում կայացավ, ողբերգական մահացած, Լեհաստանի նախագահ Լեհ Կաչինսկու և նրա կնոջ՝ Մարիայի թաղման արարողութունը: Այստեղից աճյունները տեղափոխվեցին Վավելի թագավորական ամրոցի տաճար հուղարկավորման:

St. Mary's Basilica, Krakow, Poland
The church of the Assumption of the Blessed Virgin Mary or St. Mary's Church (Kościół Mariacki) already for 7 centuries stands near the Market Square of the former capital of Poland - Krakow. The long history of this church is associated with numerous legends. Traces of these legends can be seen or heard even today.
This Catholic Church was built in the best traditions of Polish Gothic architecture. The construction of existing building began in 1290 on the site of an old wooden church. The building was partially completed in 1320, but 35 years later a presbytery was added to it. Some parts - such as the side chapels were added even later.
The façade of this Gothic basilica is crowned with two towers - one slightly higher than the other. According to the legend, the towers were built by two brothers-masons: each of them wanted to build a tower higher than the one built by the other. After the work was done, brother, whose tower was lower killed the second one, and then committed suicide by jumping from the higher tower. Today in the building of Cloth Hall, located not far from the Mariacki church, a knife is exposed, which, according to the locals, is the same knife that was used for the crime.
The height of the higher tower is 82 meters. This square tower at the end turns into octagon. In 1666 a huge gilded crown was added to the spire of the tower. The height of this crown is 1.3 meters and the diameter - 2.4. Every day, successively four times on the hour, an alarm rings from the highest tower by a trumpeter. It is the St. Mary's Trumpet call or so-called Hejnal Mariacki (means Saint Mary's dawn). This tradition goes back to the 13th century, when, according to the legend, one of the city’s guards warned about the attack of the Tatar hordes to Krakow from this tower. He blew his trumpet up to the moment, when enemy’s arrow pierced his throat. Since then the same short melody he played can be heard in Krakow. Today Hejnal Mariacki is one of the main symbols of Krakow. The second - lower tower’s height is 69 meters. It serves as a belfry.
The interior of the building contains elements from different architectural styles. From outside Mariacki church looks beautiful but strict, while inner walls are amazingly colorful and bright. The murals of Mariacki church were created by famous Polish painter Jan Matejko in 19th century. The windows of the church are high and arched. They are decorated with stained glass, which was created by the design of the same Jan Matejko. As a result, wall murals and stained glass windows blend harmoniously, making the interior of the building unforgettably colorful.
The church contains numerous old paintings and statues. The pearl of the church is the wooden altar created by Wit Stwosz (also Veit Stoss) in 1477-1489. According to the locals, at the moment of its creation, the altar’s price was equal to the annual budget of the entire Krakow. During the Second World War, the altar was stolen by Germans. After the war, he was found in the dungeons of the Nuremberg castle and returned to Mariacki church.
Since 1962, the church holds the title of basilica.
On 18 April 2010, a funeral ceremony for Polish President Lech Kaczynski and his wife Maria was held here. The coffins were later transported and buried in one of the crypts of Wawel Royal Castle’s Cathedral.