Սուրբ Գրիգոր Տաճար, Արուճ, Հայաստան
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՀայաստանԱրուճի Սուրբ Գրիգոր տաճարը գտնվում է ՀՀ Արագածոտնի մարզի համանուն գյուղում: Տաճարը կառուցել է իշխան Գրիգոր Մամիկոնյանն իր կնոջ` Հեղինեյի հետ: Արձանագրությունների համաձայն, տաճարի շինարարությունը սկսվել է 661թ. և ավարտվել է, ըստ մատենագրական վկայությունների, 666 թ.: Տաճարն օծել է Հայոց կաթողիկոս Անաստաս Ա Ակոռեցին (661-667):
Մինչև Սուրբ Գրիգոր տաճարի հիմնադրումն այստեղ կար մեկ այլ եկեղեցի, որի քահանա Գիորգոսը մասնակցել է 609 թ. Դվինի Գ եկեղեցական ժողովին: Հավանաբար, տաճարի հարավ-արևելյան կողմում գտնվող բազիլիկ կառույցը հենց այդ եկեղեցին է, Կաթողիկե եռանավ բազիլիկ եկեղեցին, որը, ըստ որոշ մասնագետների կարծիքի, վերակառուցման ժամանակ վերածվել է աշխարհիկ շինության:
VII դարում այստեղ էր գտնվում իշխան Գրիգոր Մամիկոնյանի նստավայրը, դրա համար էլ տաճարից և թաղակապ զանգակատնից բացի, այստեղ կային նաև մոնումենտալ աշխարհիկ շինություններ, այդ թվում իշխանական պալատը և ամրոցը:
Սուրբ Գրիգոր տաճարը գմբեթավոր դահլիճ է, որն իր չափսերով (34,6 x 16.9 մ. ) ամենախոշորն է ժամանակաշրջանի նմանատիպ կառույցներից: Ներկայումս քանդված առագաստային անցումներով գմբեթը բարձր գեղարվեստական արժեք ուներ: Գմբեթի թմբուկը զարդարված էր կիսասյուների դեկորատիվ կամարաշարով: Այդ մասին վկայում է տաճարի տարածքում ընկած թմբուկի բեկորը: Հատկապես տպավորիչ է Քրիստոսի 7 մետրանոց մեծադիր պատկերը (պահպանվել է միայն ծնկից ներքև եղած հատվածը): Պատվանդանի վրա կանգնած Քրիստոսը ձեռքին ուներ Ավետարանից վերցված քաղվածքով մագազաթ: Որմնանկարի առանձին տարրերը ոսկեզոծ էին: Ստորև, պատվանդանի հավասարությամբ, անցնում է զարդագոտին, որից ներքև պատկերված էին առաքյալները (պահպանվել են հյուսիսային պատի վրա 6 առաքյալների պատկերները): Սուրբ Գրիգոր տաճարի որմնանկարները ստեղցված են արևելյան հելլենիստական ավանդույթներով, ինչն արտացոլվում է զարդարվեստով, կերպարների գեղակերտության և անկաշկանդության մեջ: Որմնանկարների հեղինակն է VII դարի հայտնի հայ նկարիչ Ստեփանոսը, ինչի մասին վկայում է համապատասխան մակագրությունը Քրիստոսի պատվանդանի տակ:
XV դարում Խաչատուր վարդապետը վերանորոգեց տաճարը: XVI-XIX դարերում տաճարն ամայացած էր ու կիսավեր: 1964թ. վերանորոգվել են կիսավեր հարավային և արևմտյան պատերը, քիվերը և թաղը: 1947-1952թթ. պեղումների ժամանակ (Վ. Հարությունյանի ղեկավարությամբ) հայտնաբերվել է Գրիգոր Մամիկոնյանի կառուցած պալատը: 1958-1959թթ. ամրացվել է աղոթասրահի կտուրը, իսկ 1964-ին` բարեկարգվել տաճարի շրջակա տարածքը:

St. Grigor Cathedral, Aruch, Armenia
St. Grigor Cathedral of Aruch is located in the village of the same name in Aragatsotn Province of Armenia. The cathedral was built by Prince Grigor Mamikonian and his wife Heghineh. According to the inscriptions, the construction began in 662 and was finished (according to historical chronicles) in 666. It`s the only early Christian domed-hall building that can be accurately dated. The cathedral was consecrated by Armenian Catholicos Anastas I Akoretsi (661-667).
Before the construction of the cathedral there was a church on the site. One of its priests Giorgos participated in the 3rd Dvin council (609). Some of the researchers believe that a basilica construction in the eastern part is just this church, three-nave Katoghike basilica, which was transformed into a secular building after St. Grigor cathedral was built.
In VII century there was situated the residence of Prince Grigor Mamikonian, so, besides the cathedral and a vaulted chapel there were monumental secular buildings which included princely palace and a fortress. St. Grigor cathedral is a domed hall. It`s the largest church of this type (34,6 х 16,9 m.) at that period of time. The pendentive dome of the church (now destroyed) was of high artistic merit. The drum was ornamented with semi-columns. Its fragment was found in the yard of the cathedral.
Once, the walls were plastered and decorated with frescoes. But there preserved only a fragment of the fresco combining the composition “God Gives the Law” and “Ascension of Christ”. The 7 meter figure of Christ (only lover part of it remains) standing on a gem-encrusted pedestal is painted against a deep blue background on the apse conch, with a frieze of acanthus vines and an ornamental band below. Christ is holding a parchment with verse from the Gospel. Beneath the frieze apostles were depicted (only figures of six of them preserved on the northern wall). The frescoes of St. Grigor Cathedral followed the eastern Hellenistic traditions. Their author is the Armenian well known artist of the VII century Stepanos. His name is inscribed under Christ`s pedestal.
In XV century Khachatur Vardapet restored the cathedral. In XVI-XIX it was abandoned and doomed to collapse. In 1964 partially destroyed southern and western wall, cornices and the vault were restored. During the excavations (headed by V. Harutunyan) the ruins of princely palace built by Grigor Mamikonian were found. In 1958-1958 the roof of the prayer house was strengthened; in 1964 the nearby territory was improved.