Սրբանեսի Վանք, Արդվի, Հայաստան
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՀայաստանՍրբանեսի վանքը (կառուցվել է VIII-XVII դարերում), որը հայտնի է նաև Սուրբ Հովհաննես կամ Հովհան Օձնեցու վանք անուններով, գտնվում է Հայաստանի Լոռու մարզում, Արդվի գյուղի հյուսիս-արևմտյան եզրին: Վանքային համալիրը բաղկացած է երկու եկեղեցուց և զանգակատնից: Վանքի տարածքում են գտնվում նաև խաչքարեր, քառակող կոթողը, տնտեսական և բնակելի շինությունների փլատակները:
Եկեղեցիները միանավ թաղակապ դահլիճներ են, որոնք հաղորդակցվում են երկայնական ընդհանուր պատի մուտքային բացվածքով: Հյուսիսային դահլիճը, որն ունի պայտաձև աբսիդ և քառակուսի աղոթասրահ, համաչափություններով ավելի փոքր է, քան հարավայինը: Մի ժամանակ այն մուտք է ունեցել նաև արևմուտքից, բայց ներկայումս այն փակված է: XIII դարում եկեղեցու արևմտյան պատին կցվել է ոչ մեծ թաղակապ սրահ: Հարավային դահլիճի հատակը պատած է տապանաքարերով: Եկեղեցիների կառուցման համար օգտագործվել են ճեղքված անդեզիտի ոչ խոշոր անկանոն կտորներ: Միայն արևելյան պատի ստորին երեք շարքերը խոշորաչափ սրբատաշ քարերով են:
Երկու եկեղեցիների հորինվածքային տարրերը վկայում են, որ եկեղեցիները միաժամանակ չեն կառուցվել: Հյուսիսային եկեղեցու սկզբնական հորինվածքը, որից պահպանվել են արևելյան պատի ստորին շարքերը և հարավային մուտքի մի մասը, վկայում է, որ այն կառուցվել է ավելի վաղ, քան ամբողջ համալիրը: Հավանաբար այն վերակառուցվել է վանքի մյուս շինությունների կառուցման ժամանակ (ենթադրաբար XVII դարում):
Զանգակատունը կառուցվել է XVII դարում վանքի հարավային մասում: Զանգակատան ստորին հարկաշարքը խորանարդաձև է, այն պսակված է վեցասյուն ռոտոնդայով:
Սրբանեսի վանքը շրջապատված է անկանոն ոչ բարձր պարսպապատով: Արևմտյան մասում է գտնվում միջնադարյան գերեզմանոցը` բազմաթիվ ուշագրավ խաչքարերով և տապանաքարերով: XIX դարում վանքը վերանորոգել է Ստեփանոս Տարինյանը, իսկ 1902թ.` Մելիքսեթ Քալանթարյանը:
Սրբանեսի վանքը հայտնի է նրանով, որ այստեղ է թաղված 34-րդ Հայոց կաթողիկոս Հովհաննես Օձնեցին (Կաթ. 717-728թթ): Մեծ աստվածաբան, օրենսգետ, մտածող և ռեֆորմատոր Օձնեցին մահից հետո դասվել է սրբերի շարքին որպես Սուրբ Հովհաննես Իմաստասեր: Նա բազմաթիվ շարականների և աստվածաբանական աշխատանքների հեղինակ է: Օձնեցու կարևորագույն գործերից է «Կանոնագիրք Հայոց»` Հայաստանի եկեղեցական իրավունքի առաջին հավաքածուն:
Սրբանեսի վանքը նորագույն պատմության մեջ հայտնի է նաև դրանով, որ այստեղ է նկարահանվել հայտնի հայ ռեժիսոր` Ս.Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմը:

Srbanes Monastery, Ardvi, Armenia
Srbanes Monastery (built in VIII-XVII centuries) which is known also as St. Hovhannes or Hovhan Odznetsi Monastery is located in Lori Province of Armenia, at the north-west edge of Ardvi village. The monastic complex is consists of two small churches and a belfry. There is a tetrahedral monument, khachkars (cross stones) and ruins of dwelling and utility structures on the territory of the monastery.
The two churches are single-nave vaulted halls. The entrance along common longitudinal wall connects them. The northern hall is smaller; it has a square prayer house and an apse like a horse shoe. Once the church had an entry from the west too, but now it is closed. In XIII century a small vaulted hall was attached from the western part of the church. The floor of the southern hall is studded with gravestones.
The churches are built of small uneven andesite stones. Only three lower ranges of the eastern wall are laid with large smooth-hewn stones.
Analysis of structural elements of the two churches shows, that they weren`t built at the same time. It`s obvious that the northern church was built earlier than the whole complex. It is supposed that the church was restored when the other structures of the monastery were built (supposedly in XVII c.).
The belfry (XVII) was erected at the southern part of the monastery. The lower tier of the belfry is cubic and it is crowned with rotunda supported by six columns.
Srbanes Monastery is surrounded by low-height walls. There is a medieval cemetery with noteworthy khachkhars and gravestones at the western part of the monastery. In XIX century the Srbanes was reconstructed by Stepanos Tarinyan, and in 1902 — by Melikset Kalantaryan.
34th Armenian Catholicos Hovhannes Odznetsi (Cath.717-728) is buried at Srbanes monastery. Prominent theologian, lawyer, thinker and reformer after his death was canonized by Armenian Apostolic Church as St. Hovhannes Imastaser (Wise). He is an author of numerous sharakans (psalms) which are sung at Armenian churches till now, and theological works. His «Book of Rules» was the first collection of Armenian Church law.
Srbanes Monastery also went down to history of world cinematograph as the place where a prominent film director Sergey Parajanov shot his famous «The Color of Pomegranates».