Գանգերի Աշտարակ, Նիշ, Սերբիայի Հանապետություն
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Սերբիա1809թ. սերբերն ապստամբություն սկսեցին Օսմանական կայսրության դեմ, որի լծի տակ էին գտնվում ավելի քան 300 տարի (1459-1809թթ.): 1809թ. մայիսի 31-ին կայացավ այս ապաստամության ամենահայտնի ճակատամարտը: Սերբ ապստամբների 3000անոց զորքը գլխավորում էր քաջ գեներալ Ստեֆան Սինջելիչը: Թուրքերը քանակապես գերազանցում էին նրանց հինգ անգամ և սերբերն ամենասկզբից դատապարտված էին պարտության: Գիտակցելով դա` գեներալ Սինջելիչը պայթեցրեց վառոդի պահեստը: Ոչ մի սերբ կենդանի չմնաց:
Հուրշիդ փաշայի հրամանով ապստամբները գլխատվեցին, նրանց գլխամաշկր տիկ հանվեց և ուղարկվեց Ստամբուլ, իսկ գանգերն օգտագործվեցին աշտարակ կառուցելու համար: Այն պետք է զգուշացում ծառայեր մյուս բոլոր ապստամբների համար: Կառույցի համար ընդհանուր առմամբ օգտագործվեց 952 գանգ և այն ստացավ Չելե-Կուլա անվանումը (սերբ. Ćele-Kula - գանգերի աշտարակ):
Աշտարակը կանգնած մնաց բաց երկնքի տակ մինչև 1892թ., երբ տեղի բնակիչների հանգանակություններով մի փոքրիկ մատուռ կառուցվեց նրա շուրջ: Ժամանակի ընթացքում զոհվածների բարեկամները տարան գանգերի մեծ մասը և հուղարկավորեցին դրանք: Այժմ այնտեղ մնացել է ընդամենը 58 գանգ:
1937թ. մատուռի դիմաց կանգնեցվեց Ստեֆան Սինջելիչի արձանը: Իսկ 1979թ.-ից աշտարակը հանդիսանում է մշակութային հուշարձան ու պաշտպանվում է պետության կողմից: .

Skull Tower, Nis, Republic of Serbia
Serbia has been under Ottoman yoke for about 300 years (1459-1809). In 1809 Serbs started a rebellion against the Ottoman Empire. One of the most historical battles of this period was on 31 May 1809. The Serbian army that consisted of 3000 rebels and was led by the brave general Stevan Singelic fought against the Ottoman army that exceeded their number 5 times. There was no any chance for Serbs to win the battle: when general Singelic realized that he blew up the powder magazine. No one survived.
According to the order of Hursid Pasha of Nis, the dead Serbian soldiers were beheaded: the scalps were packed with cotton and sent to Istanbul, and the skulls were used as bricks to construct a tower. It was meant to warn the other rebels about the consequences. A total number of 952 skulls was used for the tower. It was named Skull tower (Serbian- Cele-Kula).
In 1892 owing to the contributions of local residents a chapel was built around the tower. The majority of the skulls was buried by the relatives of the dead soldiers. There are only 58 skulls left on the site now.
In 1937 a monument to Stevan Singelic was built in front of the chapel. Starting from 1979 the tower is registered as a Government Protected Archaeological Site.