Սիդուելի Ընկերներ Դպրոց, Վաշինգտոն, ԱՄՆ
Ի՞նչ է LEED ՀավաստագրումըՎաշինգտոնի «Սիդուելի Ընկերներ» դպրոցը Քուեյքըր մասնավոր դպրոցների մասնաճյուղն է հանդիսանում: Քուեյքըր»-ը (Quaker՝ Կվակեր) կամ «Ընկերներ»-ը, եկեղեցական քրիստոնեական հավատքի բողոքական ուղղություն է, որն ավելի հայտնի է որպես «Ընկերների Եկեղեցական Ընկերություն» (Religious Society of Friends): Հիմնական գաղափարներն են պացիֆիզմը և բարեգործությունը: Քուեյքեր դպրոցները հիմնվել են 1883 թվականին Թոմաս Սիդուելի կողմից:
«Սիդուելի Ընկերներ» դպրոցի Միջնակարգ ուսուցման ֆակուլտետի մասնաշենքը արժանացել է LEED Պլատինե հավաստագրման: 2006 թվականին, վերակառուցումից հետո, այս դպրոցի աշակերտները վերադարձան 2 անգամ նախկինից ավելի մեծ տարածքով մի հիանալի շինություն, որտեղ շատ-շատերը կերազեին ուսանել: «Քիրեն Թիմբերլեյք Ըսոշիիթս» (KieranTimberlake Associates) ընկերության նախագծով վերակառուցված շինությունն աչքի է ընկնում «ջերմային ծխնելույզ» օդափոխությամբ (կամ «արևային ծխնելույզ»՝ համակարգ է, որն իրականացնում է արևի պասիվ էներգիայի օգտագործմամբ բնական օդափոխություն), ջրի ու էլեկտրականության արդյունավետ օգտագործմամբ (ջրի օգտագործման 90% կրճատում և էլեկտրականության 60% խնայողություն), ֆոտոէլեկտրական արևային պանելներով, ցերեկային լույսի օպտիմալ օգտագործմամբ և ջրի վերահսկման հատուկ համակարգով, որն օրական 3000 գալոն ջուր է ֆիլտրում հետագա օգտագործման նպատակների համար: Էկոլոգիապես մաքուր կրթական կենտրոնը կառուցելիս ճարտարապետների թիմը հաշվի է առել Քուեյքեր (Կվակեր) դպրոցների գլխավոր հոգևոր առանձնահատկությունը, այսինքն` կենտրոնացում անհատի «ներքին լույսի» վրա (ըստ Կվակերների հավատքի): Դպրոցին նաև ավելացվել են այնպիսի կարևոր «կանաչ տարրեր» ինչպիսիք են «կանաչ տանիքն» ու «անձրևաջրերով ոռոգվող այգին»: Այժմ շինությունը կարող է պարծենալ առաջատար լաբորատորիաներով և 3623 քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով դասասենյակներով՝ մոտ 350 աշակերտի համար: Ըստ որոշ աղբյուրների շինարարական աշխատանքների արժեքը կազմել է 28,4 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Շենքի գլխավոր կապալառուի դերում հանդես է եկել «Հիթ Քընթրաքթինգ Ինք.» (Hitt Contracting Inc) ընկերությունը:
Հետաքրքիր փաստեր՝
♦Վաշինգտոնի «Սիդուելի Ընկերներ» դպրոցը (Sidwell Friends School) համարվում է ընտրյալների դպրոց և նկարագրվում է որպես «Վաշինգտոնի մասնավոր դպրոցների Հարվարդ»: Այս դպրոցում են ուսում ստացել բազմաթիվ նշանավոր և ճանաչված մարդկանց զավակներ: Այսօր, օրինակ, այստեղ ուսանում են ԱՄՆ-ի նախագահ Բարակ Օբամայի 2 աղջիկները՝ Սաշան և Մալիան, ինչպես նաև փոխնախագահ Ջո Բայդենի թոռները (2013):

What is the LEED Certification?Sidwell Friends School in Washington (Bethesda, Maryland) is a campus of Quaker private schools, founded in 1883 by Thomas Sidwell. Quakers, or Friends, are members of a family of religious movements which collectively are known as the Religious Society of Friends.
One of the faculties of the School - the Middle School building has got LEED Platinum certification. In September 2006 this faculty and students returned to a newly renovated building with an addition that almost doubled the size of the original 50-year-old building. Built by the design of KieranTimberlake Associates, the new Middle School Faculty building features thermal chimney (or solar chimney - natural ventilation system using convection of air heated by passive solar energy), efficient use of water and electricity (90% reduced water use and 60% less energy demand), PV solar panels on the roof and a special wastewater recycling system which filters 3000 gallons of water a day, and optimal use of daylight. Also green roof and a rain garden were added to the campus. Some sources mention construction cost $28, 5 million (main contractor - Hitt Contracting Inc). The 3-storey building is intended for about 350 students.
While creating the environmentally friendly education center the designing team also took into consideration a spiritual aspect of the Quaker schools – i.e. concentration on the “inner light” (Quakerism) of a person.
Interesting facts:
♦Sidwell Friends School is a highly selective school and describes as “the Harvard of Washington's private schools”. This school has educated children of many notable people. For example both of US President Barack Obama's daughters, Sasha and Malia, and Vice President Joe Biden's grandchildren attend the school (2013).