Ռոք-ն-ռոլի Փառքի Սրահ և Թանգարան, Օհայո, ԱՄՆ
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Ամերիկայի Միացյալ ՆահանգներՌոք - ն-ռոլի Փառքի Սրահ և Թանգարան, Քլիվլենդ, Օհայո, ԱՄՆ
Ուրախ ռոք-ն-ռոլն իր խենթացնող ռիթմերով ու անափ տարերքով հանդերձ առաջացել է ԱՄՆ-ում: Եվ զարմանալի չէ, որ դրան նվիրված այս ժամանակակից համալիրը գտնվում է հենց Միացյալ Նահանգներում՝ Էրի լճի ափին՝ Քլիվլենդում: Եթե Դուք անտարբեր չեք երաժշտության հանդեպ, իսկ ռոքը Ձեզ համար ոչ միայն երաժշտություն է, այլև կենսակերպ, բաց մի՛ թողեք ձեզ ընձեռնված առաջին իսկ հնարավորությունը և այցելե՛ք այս եզակի թանգարանը. և դրա համար լավագույն օրն ապրիլի 13-ն է, ռոք-ն-ռոլի համաշխարհային օրը: Ռոք - ն-ռոլի Փառքի Սրահ և Թանգարան կազմակերպությունն ինքնին հիմնվել է 1983թ.-ի ապրիլի 20-ին: Այնուհետև հանձնաժողովի օգնությամբ առաջարկված բազմաթիվ քաղաքներից ընտրվում է Քլիվլենդը, որն էլ իր դռները բացեց այս ուրույն ճարտարապետական կառույցի առջև: Հատկանշական է նաև, որ Ալեն Ֆրիդը՝ "ռոք-ն-ռոլլ" ժանրի հիմնադիրն ու տերմինի ստեղծողը, ապրել և ստեղծագործել է Քլիվլենդում 1950-ականների սկզբին:
Այս տպավորիչ շենքը կառուցվել է աշխարհի ամենահայտնի ճարտարապետներից մեկի՝ Ի.Մ. Փեյի նախագծով և զբաղեցնում է 13.935 քմ. ընդհանուր տարածք: Ռոք-ն-ռոլի Թանգարան ու Փառքի սրահ համալիրը հանրությանն է ներկայացել 1995թ.-ի օգոստոսի 31-ին: Կառույցի շինարարությունն արժեցավ է $65 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Թանգարանը և կազմակերպությունը նվիրված են ռոք-ն-ռոլի ժամանակաշրջանի կարկառուն և ազդեցիկ գործիչներին: Թանգարանի այս զանգվածային շենքը կարծես երաժշտական մթնոլորտով է պատված. այստեղ կան մշակութային փաստեր, ցուցանմուշներ, բեմական իրեր: Համալիրը բաղկացած է մոտ 49,5մ բարձրությամբ աշտարակից և բրգաձև թանգարանից, որը յոթ մակարդակներից է բաղկացած: Առաջին հինգում տեղակայված են բազում մշտական և ժամանակավոր ցուցասրահներ, որոնց հիմնկան թեման ռոք-ն-ռոլի պատմությունն է: Բացի այդ, անցկացվում են ցուցահանդեսներ՝ նվիրված աուդիո ձայնագրությունների և սարքավորումների զարգացման պատմությանը: Իսկ Փառքի սրահը, որը գտնվում է երրորդ հարկում, հայտնի է իր պատերով, որոնք ազդեցիկ երաժիշտների ստորագրություններով են զարդարված: Բուրգի վերին հարկում, որը ամենափոքր տարածքն է զբաղեցնում, տեղի են ունենում ժամանակավոր ցուցահանդեսներ ռոք-ն-ռոլ ժանրի տարբեր խմբերին նվիրված: Այսօր այս գրավիչ համալիրը քաղաքի թիվ մեկ տեսարժան վայրն է հանդիսանում:

Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Ohio, USA
Cheerful rock and roll with its inflammatory drive was born in America. No wonder that the modern building of the museum is situated just in the United States, on the shore of Lake Erie, in downtown Cleveland, Ohio. If you are not indifferent to the music and rock and roll to you is not only music but also a way of life, do not miss the chance to visit this unique place. And the best day to visit it is April 13, International Day of Rock 'n' roll.
The Rock and Roll Hall of Fame Foundation created on April 20, 1983. And then the search committee considered several cities and finally chose Cleveland, which was supposed to host this unique Museum. It is noteworthy that disc jockey Alan Freed who was the creator of the new genre and the term of "rock and roll" lived in Cleveland in the early 1950s.
This impressive architectural structure was designed by arguably the world's most celebrated architect I.M. Pei. Rock n 'roll Museum and Hall of Fame opened its doors to the public on August 31, 1995. The construction cost $ 65 million. The museum and organization dedicated archiving the history of some best-known and most influential artists of rock 'n' roll. A massive museum breathes like music: exhibits showcase specific eras, styles and milestones, as well as highlight the many facets of rock and roll’s evolution. The building consists of about 49.5 meter high tower and a museum in the shape of a pyramid, which has seven levels. The first through fifth levels feature many permanent and temporary exhibits documenting the history of rock and roll. Also, there's an exhibition devoted to the development of audio recording equipment. A Hall of Fame, located on the third floor, is renowned for its walls that are decorated with autographs of influential musicians. And temporary exhibitions devoted to specific groups are held on the top floor, which occupies relatively small space. Today, the spectacular, angular building is the city’s number one tourist attraction.