Ռեյնհեմ Հոլ, Նորֆոլք, Մեծ Բրիտանիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Մեծ ԲրիտանիաՌեյնհեմ Հոլը Թաունսհենդ ընտանիքի տոհմական տունն է: Տունն առաջին հերթին հայտնի է ոչ թե իր ճարտարապետությամբ, այլ «Շագանակագույն տիկնոջ» ուրվականով: Ըստ լեգենդի դա Դորոթի Թաունսհենդի ուրվականն է, որը երկրորդ մարկիզ Թաունսհենդի կինն էր: Նրանք ամուսնացել են 1712թ.: Սակայն ամուսնությունից անմիջապես հետո մարկիզ Թաունսհենդը իմանում է, որ մինչև իր կինը դառնալը Դորոթին սիրային կապ է ունեցել ոմն լորդ Վարթոնի հետ: Իմանալով դա` Թաունսհենդը փակում է կնոջը սենյակներից մեկում, իսկ շուտով հայտարարում է նրա մահվան մասին: Սակայն լեգենդի համաձայն միսիս Թաունսհենդը շարունակում էր փակված մնալ տանն իր «պաշտոնական» մահից դեռ երկար տարիներ անց:
Մահից հետո նրա ուրվականը հաստատվում է այստեղ և սկսում է վախեցնել հյուրերին: Ուրվականի հետ հանդիպան մասին տարբեր ժամանակներում պատմել են տարբեր մարդիկ: Շագականագույն տիկինը «դիմավորել է» նույնիսկ Գեորգ IV-ին (Մեծ Բրիտանիայի և Հաննովերի թագավոր 1820-1830թթ.) Ռեյնհեմ Հոլում, երբ նա դեռևս ռեգենտ էր: Ուրվականի մասին պատմությունները լսելով` Ռեյնհամ Հոլ է գալիս գրող Ֆրեդերիկ Մարիեթը: Նա չէր հավատում ուրվականի մասին պատմություններին, սակայն միսիս Թաունսհենդը հոգաց նրա մասին, որպեսզի նա այլևս չկասկածի: Նրանք հանդիպեցին աստիճանների վրա, և Մարիեթը կրակեց ուրվականի վրա: Սակայն Շագանակագույն տիկինը միայն ժպտաց և անհետացավ: Առավոտյան փամփուշտը գտան պատի մեջ: Բոլոր ականատեսները պատմում են, որ տեսել են նրան շագանակագույն մետաքսով կարված շքեղ զգեստով: Հենց այս զգեստով է նա պատկերված Ռեյնհամ Հոլում կախած նկարներից մեկի վրա:
Շագանակագույն տիկնոջն է պատկանում նաև ուրվականի լավագույն նկարը: Լուսանկարի հեղինակն է Ինդրա Շայրան, որն այդ ժամանակ նկարահանում էր տան ինտերյերը և պատահաբար նկարել է նաև ուրվականին: 1936թ. դեկտեմբերի 1 լուսանկարը հայտնվեց «Քանթրի Լայֆ» ամսագրում ու իսկական սենսացիա առաջացրեց:

Raynham Hall, Norfolk, Great Britain
Raynham Hall is the Townshend’s family estate. The castle is significant not for its architecture, but for the famous Brown lady. According to the legend it is the ghost of Lady Dorothy Townshend, 2nd marquees Townshend’s wife. They got married in 1712, however right after the marriage sir Townshend learned that his wife had a love affair with some lord Wharton. On learning that he locked Mrs. Townshend in one of the rooms and soon announced about her death. However, according to the legend Mrs. Townshend kept on living locked in that room for much longer time than it was officially announced.
After death, Mrs. Townshend’s spectrum stayed in the castle and started frightening the guests. Once she met even George IV (King of Great Britain and Hannover in 1820-1830) who at that time was still a regent. Rumors about the ghost brought here the famous writer Frederick Marryat. He didn't believe that the spectrum existed, but the Brown lady ensured him in her existence. Marryat saw her on the stairs and shot her, but Lady Townshend only smiled and disappeared. Next morning the bullet was found in one of the walls. Everyone who has seen the Brown lady says that she was wearing a wonderful gown embroidered with brown silk brocade. She is wearing this very gown on the large portrait hung in Raynham Hall.
The best ghost-picture ever belongs also to the Brown lady. The author of the photo is Indra Shira, who was taking photos of the Raynham hall interior. On December 1, 1936 the photo appeared in "Country Life" magazine and made a real sensation.