Քուինսի Բուսաբանական Այգու Այցելուների Կենտրոն
Ի՞նչ է LEED ՀավաստագրումըՔուինսի Բուսաբանական Այգու Այցելուների և Վարչական Կենտրոն, Ֆլաշինգ, Նյու Յորք, ԱՄՆ
Քուինսի բուսաբանական այգին Ֆլաշինգում (Queens Botanical Garden - QBG), որը հիմնվել է 1939-1940 թվականների Համաշխարհային տոնավաճառի համար, բաղկացած է մի շարք այգիներից, որտեղ այցելուները կարող են ծանոթանալ ԱՄՆ-ի` էթնիկապես ամենաբազմազան շրջանի բնության առանձնահատկություններին: Այն գտնվում է Ֆլաշինգի Մեդոուս Քորոնա այգում (Flushing Meadows Corona Park)` պատմական տարածք, որը Ֆրենսիս Սքոթ Ֆիցջերալդն իր «Մեծն Գեթսբին» վեպում նկարագրել է` որպես «մոխիրների արահետ»:
2007 թվականին «Բի-Քեյ-Էս-Քեյ Արքիթեքթս» (BKSK Architects LLP) ընկերության նախագծով կառուցված Քուինսի բուսաբանական այգու Այցելուների և վարչական կենտրոնի շենքը տեղակայված է 15.8 հա տարածության վրա: Երկհարկ կառույցի հատակների ընդհանուր մակերեսը 1,470 քառակուսի մետր է: Շինարարության ընդհանուր արժեքը կազմել է 12 միլիոն դոլար: Գլխավոր կապալառուի դերում հանդես է եկել նյույորքյան «Սթոունուոլ Քոնթրաքթինգ Քորփորեյշն» (Stonewall Contracting Corporation) ընկերությունը:
Էկոլոգիապես մաքուր շենքում կարելի է տեսնել կայուն դիզայնի մի շարք տարրեր. առանց ջրի միզարաններ և կոմպոստացնող զուգարաններ, լույսի թվային սենսորներ և ֆոտոէլեկտրական կոլեկտորներ, ինչպես նաև թույլ ցնդող օրգանական նյութեր պարունակող ներկեր ու նյութեր, որոնք օգտագործվել են շինարարության ընթացքում: Շենքը ներառում է վարչական գրասենյակներ, ցուցասրահներ ու հանդիպումների սրահներ, լսարան և ընդունարան: Ճարտարապետական տեսանկյունից ամբողջ համալիրը բաղկացած է երեք մասից. 1. բակ և շվաքարան, 2. վարչական շինություն և ընդունարան, 3. լսարան: Արդյունավետ գեոջերմային մեխանիզմները կազմակերպում են շենքի տաքացման և զովացման համակարգերի աշխատանքը: Կենտրոնի կանաչ տանիքին տեղադրված ֆոտոէլեկտրական պանելներն արտադրում են շենքի համար անհրաժեշտ էլեկտրականության 20%-ը: Մեկուսացման շնորհիվ տանիքը ձմռանը տաք, իսկ ամռանը զով է պահում շենքը: Ապակե դռներն ու բացվող պատուհաններն ապահովում են բնական օդափոխություն և լուսավորություն:

What is the LEED Certification?QBG Visitor and Administration Center, Flushing, New York, USA
Founded for 1939-1940 World’s Fair, the Queens Botanical Garden (QBG) in Flushing includes a number of gardens, where the visitors can see the peculiarities of the nature of the most ethnically diverse county in the USA. It is situated in Flushing Meadows Corona Park, a historic land, which Francis Scott Fitzgerald described in his book, “The Great Gatsby”, as “a valley of ashes”. Built in 2007, by the design of BKSK Architects LLP, Visitor and Administration Center of Queens Botanical Garden is located on a site of 39 acres (15.8 ha). Gross floor area of the 2-story building is about 1,470 square meters (or 15,800 sq feet). The construction cost of the center amounted $12 million. The main contractor of the construction was Stonewall Contracting Corporation from New York.
The environmentally responsible building features a number of “green” elements: non-water urinals and composting toilets, digital lighting controls and photovoltaic collectors, as well as low-VOC paints and materials used during constructing. The building includes administrative offices, exhibition halls and meeting rooms, an auditorium and a reception. From the architectural point of view, the whole structure is composed of three parts: 1. a forecourt and roof canopy, 2. an administration building and a reception, 3. an auditorium. The efficient geothermal mechanisms organize the heating and cooling systems of the building. PV cells, installed on the green roof, produce 20% electricity for the building. The roof keeps the building warm in winter and cool in summer through insulation. Glass doors and operable windows provide natural light and ventilation. The energy-efficient building has earned highest LEED Platinum Certification.