Գարնյե Օպերա, Փարիզ, Ֆրանսիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՖրանսիաՕպերայի և բալետի աշխարհի ամենագեղեցիկ շենքերից մեկը՝ Գարնյե Օպերան (հայտնի է նաև որպես Պալլե Գարնյե, հնչ. ֆրանսերենից՝ Palais Garnier) անկասկած չէր կարող գտնվել որևէ այլ քաղաքում՝ բացի Ֆրանսիայի հիասքանչ մայրաքաղաքից: Այս հարուստ և ճոխ զարդարված շենքը Փարիզի խորհրդանիշներից մեկն է և աշխարհի ամենահայտնի օպերային շենքը: Գարնյեն Փարիզի օպերայի համար կառուցված թվով 13-րդ շենքն է: Անվանումը ստացել է շենքի ճարտարապետի՝ Շարլ Գարնյեի պատվին, որն այս շենքը կառուցելու համար հայտարարված մրցույթի հաղթող դառնալու պահին 35 տարեկան, քիչ հայտնի ճարտարապետ էր: Շենքը կառուցվել է 1860-1875 թթ.՝ որպես Նապոլեոն Երրորդի կողմից ներկայացված Փարիզի մեծ վերակառուցման պլանի մի մաս (Նապոլեոն III - Լուի Նապոլեոն Բոնապարտ՝ Ֆրանսիայի առաջին ուղիղ քվեարկությամբ ընտրված նախագահը 1848-1852թթ, կայսր՝ 1852-1870թթ ):
Փարիզյան օպերան գործում էր այս շենքում մինչև 1989 թ., երբ բացվեց ժամանակակից, ավելի ընդարձակ Բաստիլիայի օպերան: Այսօր Գարնյե Օպերայում հիմնականում ցուցադրվում են բալետային ներկայացումներ: Այս շենքում է տեղակայված նաև Փարիզյան օպերայի գրադարան-թանգարանը:
Շենքի կենտրոնական՝ հարավային ճակատամասը էկլեկտիկ ճարտարապետության հիասքանչ նմուշ է: Շենքի այս հատվածի վրա արված զարդանախշերն ու արձանները (ներառյալ տանիքին տեղադրված Ապոլլոնի արձանը) ստեղծվել են ավելի քան 80 հայտնի արվեստագետների կողմից: Գարնյե Օպերայի կենտրոնական ֆոյեն, շնորհիվ իր ճոխ զարդարանքի, հիշեցնում է Վերսալի Հայելային սրահը:
Գարնյե Օպերայի կարևորագույն հատկանիշներից մեկը դա կատարյալ համաչափությունն է՝ շենքի բոլոր հատվածներում: Շենքը կառուցվել է «Բոզար» (ֆր. Beaux-Arts) ճարտարապետական ոճով: Ներսում գերակայում է բարոկկո ոճը: Գարնյե Օպերաի ինտերյերը հիմնականում զարդարված է ոսկով և կարմիր թավիշով: Շենքի գրեթե ամեն անկյունում կարելի է գտնել արձաններ և նկարներ, որոնք պատկերում են տեսարաններ հունական առասպելաբանությունից և երաժշտական ալեգորիաներ:
Շենքի կենտրոնական աստիճանները ապշեցնում են իրենց վեհությամբ և առաստաղի զարդանախշերով: Գարնյեի երկթև աստիճանները ստեղծվել են գույնզգույն մարմարից: Օպերան ունի 1979 նստատեղ, իսկ նրա բեմն ու կուլիսները տեղավորում են ավելի քան 450 դերասան: Շենքի երկարությունը 155 մետր է, լայնությունը՝ 101, բարձրությունը՝ 56: Բազմաթիվ ընդարձակ սենյակները հնարավորություն են տալիս այցելուներին զբոսնել և զրուցել ընդմիջման ժամանակ:
Գլխավոր դահլիճի առաստաղից կախված է մոտ 7 տոննա քաշ ունեցող ջահ, որի շուրջ առաստաղը պատված է Մարկ Շագալի վրձնին պատկանող համեմատաբար նոր կտավով (1964թ.): Այն պատկերում է 14 հայտնի կոմպոզիտորների՝ Ադամի, Բերլիոզի, Բիզեի, Բեթհովենի, Դեբյուսիի, Գլյուկի, Մուսորգսկու, Մոցարտի, Վագների, Ռամոի, Ռավելի, Ստրավինսկու, Չայկովսկու և Վերդիի օպերաներից տեսարաններ:
Գարնյե Օպերան ոչ միայն Փարիզի ամենաշքեղ շինություններից մեկն է, այլ նաև Ֆրանսիական Երրորդ Կայսրության ժամանակաշրջանում ստեղծված ամենատպավորիչ կառույցներից մեկը: Այս շենքը, սակայն, հայտնի է ոչ միայն որպես ճարտարապետական կոթող, այլ որպես մի վայր, որտեղ տեղի են ունենում Գաստոն Լերուի «Օպերայի ուրվականը» վեպի իրադարձությունները: Գարնյե Օպերան էլ ավելի հայտնի դարձրած այս ստեղծագործությունը գրելու գաղափարը Լերույի մոտ արթնացրել է 1896 թ-ին տեղի ունեցած միջադեպից հետո, երբ շենքի գլխավոր սրահի ծանր ջահի հակակշիռներից մեկը ընկել էր այցելուներից մեկի վրա և սպանել նրան:

Palais Garnier, Paris, France
One of the most impressive Opera buildings in the world – the Garnier Opera House (well-known as Palais Garnier), is located in one of the most beautiful cities of the world - Paris. This opulent, richly decorated opera house is not only the most famous opera house in the world, but also is one of the main architectural symbols of Paris. Palais Garnier is the thirteenth theatre building, constructed for the Paris Opera. The building is named after its architect Charles Garnier, who won the competition for the opera project when he was an unknown 35 years old architect. The building was built from 1860 to 1875, as part of the great Parisian reconstruction project, initiated by Napoleon III (Louis-Napoléon Bonaparte - the first President of France to be elected by a direct popular vote, ruled 1848-1852 as President, 1852-1870 as Emperor).
The building was hosting Paris opera until a new, bigger opera house - Opera Bastille, was opened in 1989. Now Palais Garnier is used mainly for ballet performances. Currently it also houses Paris Opera Library-Museum.
The central southern façade of the building is a vivid example of eclectic architecture. More than 80 famous artists were engaged in the creation of sculptures and paintings on the southern façade, including the massive statue of Apollo on the roof of the building. Central foyer of the building with its golden ornaments and rich decorations is reminding the Hall of Mirrors in Versailles.
One of the main characteristics of the building is its precise symmetry. The building is created in Beaux-Arts architectural style. Its interior is in Baroque style. The building is richly decorated with gold and velvet. There are numerous statues and pictures in every hall of the opera, depicting different scenes from Greek mythology and musical allegories.
Among the most impressive parts of the building, the main staircase is attracting special attention thanks to its hugeness and beautifully painted ceiling. The double stairway is made from marble. The opera has 1979 seats.The stage of the building is extremely capacious and can accommodate more than 450 artists. The building is 155 meters long, 101 meters wide and 56 meter high. Numerous waste foyers allow visitors communicate and walk during the breaks.
Central hall of the opera has a chandelier, weighting around 7 tones. The ceiling around the chandelier contains a new painting by Marc Chagall (from 1964). The painting represents different scenes from 14 famous composers – Adam, Berlioz, Bizet, Beethoven, Debussy, Gluck, Mussorgsky, Mozart, Wagner, Rameau, Ravel, Stravinsky, Tchaikovsky and Verdi.
Palais Garnier is not only one of the richest buildings in Paris, but also the most impressive building constructed during the Second French Empire. This building is famous not only because of its incredible architecture, but also thanks to the fact that Gaston Leroux in his novel “Phantom of the Opera” used Palais Garnier as the main arena of the novel’s developments. Leroux got inspired for the creation of this novel because of the death of one of the visitors. He died in 1896, because one of the counterweights of the heavy chandeliers felt on him.