Սուրբ Ծնունդի Հիշատակի Եկեղեցի, Բուլղարիա
Քրիստոսի ծնունդի հիշատակ-եկեղեցին կամ Շիպկայի վանքը, ռուս-բուլղարական բարեկամության առաջին հուշարձանն է Բուլղարիայի հողի վրա: Այն գտնվում է Շիպկայի լեռնանցքի հարավային մասում, Շիպկա քաղաքի մոտակայքում:
Շինարարությունը սկսվել է 1885 թ-ին ճարտարապետ Ա. Տոմիշկոյի նախագծով:
Տաճարի կառուցման գաղափարը պատկանում է Օլգա Նիկոլաևնա Սկոբելևաին` ով հայտնի գեներալ Մ. Սկոբելևի մայրն էր և գեներալ Մ. Սկոբելևի կինը: Տաճարի շինարարությունն իր շուրջ համախմբեց երկու ազգերը: Բոլոր ռազմական և քաղաքացիական կազմակերպությունները, անկախ բարերարները և բազմաթիվ ռուս ու բուլղարացի քաղաքացիներ միջոցներ հատկացրեցին նախագծի իրականացման համար:
Շինարարական հանձնաժողովը գլխավորում էր կոմս Նիկոլայ Պավլովիչ Իգնատևը: Քանի որ դոնորների կամքն էր ստեղծել հիշատակի տաճար և աղոթարան ազատագրող զոհերի պատվին (ինչպես Սոֆիայի Սբ. Ալեկսանդր Նևսկի տաճարը), այն անվանեցին «Հիշատակի եկեղեցի»:
Հիշատակի եկեղեցին իր մեջ ներառում է վանքը, փոքրիկ հյուրանոց ուխտավորների համար, վանքի կացարանը և ճեմարանը:
Եկեղեցին ունի խաչաձև գմբեթ և երեք խորան: Կառույցի ճակատը հարուստ է Յարոսլավլի XVII դ. եկեղեցական ճարտարապետության դպրոցի մոտիվներով:
Եկեղեցու շինարարությունն ավարտվեց 1902-ին: Բացման պաշտոնական արարողությունը տեղի ունեցավ 1902 թ. սեպտեմբերի 27-ին` Շիպկայի դեպքերի 25-րդ տարելիցի կապակցությամբ, կոմս Իգնատևի հանդիսավոր ելույթի ներքո:
Տաճարի ներքին ձևավորումը նվիրված է ռազմական թեմային: Պատերին տեղադրված են 34 մարմարե սալեր, այն զորամասերի անվանումներով, որոնք մասնակցել են Շիպկայի մարտերին:
Սալիկների վրա կարելի է նաև տեսնել ռուս զինվորների և սպաների, ինչպես նաև բուլղարացի կամավորներների անուններ, ովքեր զոհվել են Շիպկայի պաշտպանության և Կազանլակ ու Ստարա Զագորա քաղաքների համար մղվող մարտերում:
Ամենամեծ զանգը կշռում 11,643 կգ: Այս զանգը Ռուսաստանի կայսր Նիկոլայ II-ի անձնական նվերն է եկեղեցուն: Բոլոր զանգերը պատրաստված են Ռուսաստանում և դրանց արտադրության համար Ռուսաստանի կայսրության Զինվորական նախարարությունը հատկացրել էր մոտ 30 տոննա կրակած փամփուշտների պարկուճներ:
1877-1878թթ. Ռուս-թուրքական պատերազմին նվիրված բոլոր հուշարձաններից այս տաճարը համարվում է առավել տպավորիչ ու գեղեցիկ:

Nativity Memorial Church, Shipka, Bulgaria
Nativity Memorial Church, also called Shipka Monastery or Shipka Memorial Church, is the first monument in Bulgaria dedicated to the Bulgarian-Russian friendship. The monument is located on the south side of the Shipka pass.
Construction began in 1885 by design of architect A. Tomishko. The idea of the temple belongs to Olga Nikolaevna Skobeleva, the mother of the famous general M. Skobelev and the wife of general D.Skobelev. The idea of erecting a temple gathered together all the people around. Military and civilian organizations, independent contributors and numerous citizens of Russia and Bulgaria raised fund for realizing the project.
Construction committee was headed by Count Nikolai Pavlovich Ignatyev. Since the will of the donors was to create a memorial temple for praying Warriors liberators, the temple, as the Cathedral of St. Alexander Nevsky in Sofia, was named "Memorial Church".
Memorial Church includes the monastery housing, a hotel for pilgrims, shelters, and the seminary. This is a cross-dome temple, with a square naos (nave) and three apses. Façade design used the motifs of Yaroslavl school of church architecture of the XVII century.
Construction of the church ended in 1902. The official opening ceremony took place on September 27, 1902. Count Ignatiev gave a solemn speech in honor of the 25th anniversary of the Shipka events.
The internal decoration of the temple dedicated to the military theme. There are 34 marble slabs on the walls with the names of the military units which participated in the battles for Shipka.
Also on the tiles you can see the names of Russian soldiers and officers, and also Bulgarians names from volunteer corps who died in Shipka battle and the battles for the towns Kazanlak and Stara-Zagora. The heroes’ remains lie in the crypt of the church.
The largest bell weighs 11,643 kg. It is a gift of the Russian Emperor Nicholas II. All the bells were cast in Russia and on their production Military Ministry of the Russian Empire has allocated nearly 30 tons of shot cartridge cases.
Among all the monuments dedicated to Russian-Turkish war of 1877-1878, this temple is the most impressive and fascinating.