Մուլեն Ռուժ, Փարիզ, Ֆրանսիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՖրանսիաՇատ քչերը կգտնվեն, որ չեն ճանաչի հանրահայտ Մուլեն Ռուժը («Կարմիր Ջրաղաց» -թարգմանություն ֆրանսերենից): Շատերին այն ծանոթ կլինի նույնանուն ֆիլմից, որը պատմում է պարուհու և աղքատ գրողի դժբախտ սիրո մասին: Իրականում այս շենքում հիմնականում տիրում էր ոչ թե ռոմանտիկան և սերը, այլ կիրքն ու հեշտանքը:
Ամեն ինչ սկսվեց 1889 թ. նոյեմբերի 6-ին, երբ Էյֆելյան աշտարակի շինարարության ավարտի և Փարիզում միջազգային ցուցահանդեսի բացման կապակցությամբ Ժոզեֆ Օլլերն ու Շարլ Զիդլերը Փարիզի բնակիչներին հրավիրեցին նոր կաբարե` Մուլեն Ռուժ: Շուտով Մուլեն Ռուժ այցելելը դարձավ հեղինակության հարց: Այստեղ կարելի էր հանդիպել ամենատարբեր մարդկանց` արվեստագետների, գողերի, մարմնավաճառների, ազնվականների… Կաբարեի տերերը հեշտությամբ գրավեցին մյուս կաբարեների լավագույն պարողներին. այստեղ պարում էին ժամանակի ամենահայտնի ու սկանդալային կատարողները, ում կեղծանուններն արդեն շատ բան էին ասում` «Շատակեր» (la Goulue) , «Ոսկե ճառագայթ» (Ray d’Ore) , «Նինի` ոտքերը վեր» (Nini Pattes en l’Air), «Անոսկոր» (le Désossé): Այստեղ է ծնվել ֆրանսիական կանկանը (անվանվել է այսպես անգլիացիների կողմից), որն այդ ժամանակվա ամենազգացմունքային պարն էր: Կանկանի ամենահայտնի կատարողներից մեկը` Մարգարիտա Ռիգոլբոշն ասում էր. «Կանկան պարելու համար պետք է հատուկ խառնվածք ունենալ, յուրահատուկ ոգի, այստեղ չի կարելի սահմանափակվել միայն ընդունված շարժումներով: Պետք է հորինել, կերտել: Կանկանը ոտքերի խելացնորություն է»:
Մուլեն Ռուժի խենթ տեսարաններն այսօր հայտնի են մեծամասամբ Անրի դե Տուլուզ Լոտրեկի ստեղծագործությունների շնորհիվ, որը գրեթե ամեն երեկո այստեղ էր անցկացնում, նայում էր պարուհիներին ու էսքիզներ անում:
Ասում են` Մուլեն Ռուժում է ծնունդ առել մերկապարը, սակայն դա այդքան էլ այդպես չէ: 1893թ. ամռանն այստեղ հավաքվել էին գեղարվեստի ակադեմիաների շրջանավարտները: Մի քանի շիշ շամպայնից հետո երկու աղջիկ բարձրացան սեղանների վրա ու մերկացան մինչև վերջ: Իրականում տեղի ունեցածը շատ արտասովոր դեպք էր: Մուլեն Ռուժի պարուհիներն այցելուներին ցույց էին տալիս միայն վարտիքի և գուլպաների միջև բաց մնացող ոտքերի հատվածը: Այսպիսով նրանք թույլ էին տալիս մարդկանց մտովի շարունակել պատկերն ըստ իրենց երևակայության:
1915թ. Մուլեն Ռուժը փակվեց ու վերաբացվեց միայն 1921թ. մյուզիք-հոլի տեսքով: 1962թ. կաբարեի ղեկավարումն անցավ Ջեքի Կլերիկոյին: Աշխարհահռչակ աստղերը պատիվ էին համարում այստեղ ելույթ ունենալը` Լայզա Մինելլի, Ֆրենկ Սինատրա, Ջինջեր Ռոջերս: Կաբարեի 90-ամյակին ակումբում ելույթ ունեցան Շարլ Ազնավուրը և Ջերրի Լյուիսը:
Ահա այսպիսին է Մուլեն Ռուժը` իրագործված ու փշրված երազանքների, կոտրված ու միացած սրտերի, ստեղծագործության, հեշտանքի ու գեղեցկության խորհրդանիշը…

Moulin Rouge, Paris, France
You can hardly find someone who hasn't heard about the famous Moulin Rouge (Red Mill - translation from French). Many people know it owing to homonymous film telling about the unfortunate love story of a dancer and a poor novelist. In fact this place was a tenement of lust and carnality, not that romantic love shown in the film.
It all started on 6 November 1889 when Joseph Oller and Charles Zidler opened a new cabaret dedicated to the end of Eiffel tower construction and opening of International Expo in Paris. Very soon "dropping in at Moulin Rouge" talked much about one's prestige. Any type of people could be found here: artists, robbers, prostitutes, aristocrats... The owners of the cabaret easily enticed the best dancers from other cabarets: only the nicknames of the dancers were quite promising: la Goulue (Glutton), Ray d'Ore (Golden Ray), Nini Pattes en l'Air (Nini-legs up), le Desosse (Boneless). French can-can was born here (quadrille named so by the English), which was the most sensual and defiant dance. One of the most famous can-can dancers of that time Margarite Rigolboche once said: "In order to dance can-can one must have a special temperament, an outstanding spirit, you can never dance it just according to instructions, you must imagine, create. Can-can is the madness of legs".
Crazy scenes from Moulin Rouge are now famous thanks to Henri de Toulouse-Lautrec who used to spend every evening in the cabaret watching the dancers and making sketches.
It is said that stripping also was "founded" here but it's not quite right. In the summer of 1893 students of art schools were celebrating their graduation, and two tipsy young ladies started dancing on the tables and got absolutely undressed. Actually it was something quite extraordinary for those times. The real Moulin Rouge dancers used to show only the naked part of their leg between hose and panties, letting the visitors to imagine as they like.
In 1915 Moulin Rouge closed down and reopened only in 1921. Since 1962 the manager of the club has been Jacki Clerico. First-row stars counted themselves honored to sing in Moulin Rouge - Liza Minnelli, Frank Sinatra, and Ginger Rogers. On the 90th anniversary of Moulin Rouge Charles Aznavour and Jerry Lewis performed here.
This is Moulin Rouge: the symbol of crashed and fulfilled dreams, broken and connected hearts, art and lust, beauty and outrage...