Մոլե Անտոնելլիանա, Տուրին, Իտալիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԻտալիաՄոլե Անտոնելլիանան (Mole Antonelliana) որպես թանգարան ծառայող ամենաբարձր կառույցն է աշխարհում, և միաժամանակ, Եվրոպայի ամենաբարձր աղյուսե շինությունն է։ Շենքը գտնվում է Իտալիայի նախկին մայրաքաղաքի՝ Տուրինի պատմական կենտրոնում և իր անվանումն է ստացել ի պատիվ այն ստեղծող ճարտարապետի՝ Ալեսանդրո Անտոնելլիի։
Շենքի շինարարությունը մեկնարկել է 1863 թվականին՝ մայրաքաղաքի՝ Տուրինից Ֆլորենցիա տեղափոխվելուց մեկ տարի առաջ։ Համաձայն Ալեսանդրո Անտոնելլիի նախնական ծրագրի՝ կառույցի շինարարական ծախսերը չպետք է գերազանցեին 280 հազար լիրան, սակայն վերջնական գինը ակնկալվող ծախսերը գերազանցվեց և հասավ մինչև 620 հազարի։ Կառույցը նախատեսված էր սինագոգի համար և կառուցվում էր հրեական համայնքի փողերով, որը, սակայն, հրաժարվեց վճարել պայմանավորված գնից ավել, երբ Անտոնելլին նախնական 47 մետր բարձրություն ունեցող շենքի փոխարեն սկսեց կառուցել 113 մետր բարձրությամբ աշտարակ (սակայն, վերջնական բարձրությունը կազմեց 167,5 մետր)։ Անտոնելլիի հավակնոտ նախագիծը հրեական համայնքի գրպանին հարմար չէր, ուստի և հրեաները համաձայնեցին քաղաքային իշխանությունների առաջարկին՝ փոխանակել կիսակառույց շինությունը քաղաքի այլ մասում գտնվող հողատարածքի հետ։ Շենքի շինարարության վերջնական փուլը ֆինանսավորեցին քաղաքային իշխանությունները։ Շինարարությունն ավարտվեց 1889 թվականին՝ Անտոնելլիի մահից հետո։ 1908-ից մինչև 1938 թվականը շենքում գործում էր Ռիսորջիմենտոյի թանգարանը, իսկ 2000 թվականին տարածքը զբաղեցրեց Ազգային կինեմատոգրաֆիայի թանգարանը (Museo Nazionale del Cinema)։
Շենքը կառուցվել է նեո կլասիկ ոճով։ Հիմնական մասը քառակուսի է պլանում, իսկ կլորավուն գմբեթը կառույցի արտաքին տեսքին տալիս է հետաքրքիր հակադրություն։ Գմբեթի վրա վեր է հառնում շենքի ծայրաձողը։ 1953 թվականին պտտահողմը քանդել էր ծայրաձողը, որը վերակառուցվել է 1961 թվականին։ Ներկայումս շենքի գմբեթը վեր է հառնում շրջապատող թաղամասերից, և թվում է, թե նրա ծայրաձողը մխրճվում է անմիջապես ամպերի մեջ։
Մինչև 2011 թվականը Մոլե Անտոնելլիանան Իտալիայի ամենաբարձր կառույցն էր։ Այն համարվում է Տուրինի խորհրդանիշը, իսկ 2006-ին դարձավ Ձմեռային օլիմպիադայի խորհրդանիշը։ Բացի այդ, այն պատկերված է երկու ցենտ արժողության իտալական եվրո մետաղադրամի վրա։ Ողջ տարին թանգարանում աշխատում է արագընթաց համայնապատկերային վերելակ՝ քաղաքը թռչնի թռիչքի բարձրությունից դիտել ցանկացողների համար։

Mole Antonelliana, Turin, Italy
Mole Antonelliana is the tallest museum building in the world, and at the same time - the tallest brick building in Europe. The building is located in the former capital of Italy – in the historic center of Turin. Mole Antonelliana was named after its architect - Alessandro Antonelli.
Construction of the building began in 1863 - a year before the capital was moved from Turin to Florence. According to the original plan of Alessandro Antonelli, the construction costs of the building were not supposed to exceed 280,000 lire, but the final price exceeded the expected costs up to 620,000 lire. Initially the building was intended to become a synagogue and the first phase of the construction works were financed by the Jewish community of Turin. However, the Jewish community refused to pay more than the initial price of the building was, when Antonelli despite the original plan for a synagogue with 47 meters height, started to construct a building with height of 113 meters (however, the final height reached 167.5 meters).
Jewish community was not able to afford Antonelli’s ambitious plan. For this reason Jews agreed with the proposal of the municipal authorities to exchange the unfinished building with new land in another part of the town. The last stage of the construction works were financed by municipal authorities. Construction ended in 1889 - after Antonelli’s death. From 1908 to 1938 the building housed the Museum of the Risorgimento, and since 2000 - the National Film Museum (Museo Nazionale del Cinema).
The building was constructed in the neo-classicist style. The main body has square form in plan, and the rounded dome upon it creates an interesting contrast. Over the dome rises a high steeple. In May 1953 the tornado destroyed the spire, which was restored later in 1961. Today, the dome of the Mole Antonelliana beautifully rises above the Turin with the spire visually reaching the clouds in the sky.
Until 2011 the building was the tallest building in Italy. It is considered to be the most important sight and symbol of Turin. Mole Antonelliana also became a symbol for 2006 Olympic Games. Furthermore, it is portrayed on Italian two cent euro coin. During the whole year, a panoramic high-speed elevator is working in the building for those who want to see the city from the bird's-eye view.