Մեքքայի Ժամացույցի Թագավորական Աշտարակ
«Մեքքայի Ժամացույցի Թագավորական Աշտարակ» հյուրանոցը (Mecca Clock Royal Tower Hotel), «Աբրաջ ալ-Բեյթ Աշտարակներ» համալիրի (Abraj Al-Bait Towers) ամենաբարձր աշտարակն է: Բացի Ժամացույցի աշտարակից, համալիրը ներառում է վեց այլ աշտարակներ՝ Հաջար (260 մ, Hajar), Զամզամ (260 մ, ZamZam), Մաքամ (250 մ, Maqam), Քիբլա (250 մ, Qibla), Մարվա (240 մ, Marwah) և Սաֆա (240 մ, Safa): Համալիրի շինարարությունը ավարտվել է 2012 թվականին: Ըստ Սաուդյան Արաբիայի Կրոնական հանգանակությունների նախարարության տվյալների (Saudi Ministry of Religious Endowments), նախագծի իրականացումը արժեցել է 15 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Աշտարակները հանդիսանում են «King Abdulaziz Endowment Project» նախագծի մի մասը, որի նպատակն է բարելավել սուրբ Մեքքա քաղաքի վիճակը, որպեսզի հնարավոր լինի բարելավել տարեց-տարի աճող ուխտագնացների պահանջները՝ հատկապես Հաջի ժամանակ:
«Մեքքայի Ժամացույցի Թագավորական Աշտարակ» հյուրանոցը (պատկանում է Ֆերմոնտ (Fairmont) հյուրանոցային ցանցին) գերիշխում է իսլամի ամենասուրբ վայրի վրա՝ Մասջիդ ալ-Հարամ մզկիթի և սուրբ Քաաբայի (սև խորհանարդ) վրա (Masjid al Haram and the Kaaba):
Ժամացույցի Թագավորական Աշտարակին պատկանում են մի շարք ռեկորդներ. Այսպես, սա ամենաբարձր հյուրանոցն է (2013), ամենաբարձր ժամացույցի աշտարակն է և ունի ամենամեծ աշտարակային ժամացույցները՝ 43 մ х 43 մ չափսերով՝ 4 կողմից:
Աշտարակային համալիրը կառուցվել է այն բլրի բրա, որտեղ գտնվում էր Օսմանական կայսրության 18-րդ դարի ամրոցներից մեկը (Ajyad Fortress), որը շինարարության իրականացման նպատակով՝ քանդվեց:
Սաուդյան Արաբիայում պաշտոնական հավատքը Վահաբիզմն է, ինչը բացասականորեն է վերաբերում բոլոր պատմական և կրոնական հուշարձաններին, որոնք կարող են պաշտամունքի առարկա դառնալ: Պետության վարած այս քաղաքականության շնորհիվ, 1985 թվականից ի վեր, Մեքքա քաղաքում ոչնչացվել են նմանատիպ հուշարձանների ավելի քան 95 տոկոսը, ներառած Մուհամմեդ մարգարեի ժամանակաշրջանի հիասքանչ հուշարձաններ: Այսօր, Մեքքայում, 20-ից քիչ պատմական հուշարձան է մնացել կապված Մուհամմեդի ժամանակների հետ:
Տեղեկատվություն Զբոսաշրջիկների և Գործարարների Համար
Վեբ Կայք » www.fairmont.com
Հասցե » Makkah Haram, Makkah, Saudi Arabia
Դիտահարթակ » Գտնվում է 558,7 մետր բարձրության վրա: Վերելակները հյուրերին բարձրացնում են դիտահարթակ, որը գտնվում է ժամացույցների հիմքի մակարդակի վրա: Դիտահարթակը համալրված է ժամանակակից աստղադիտակներով, որոնք հնարավորություն են տալիս լուսնին նայել Ռամադանի ժամանակ: Գործում է սրահ, Մեքքայի տեսարժան վայրերի դիտման համար:
Հյուրանոց Ֆերմոնտ (Fairmont Hotel) » Ունի 858 համար, որոնք կահավորված են 5 աստղանի հյուրանոցի լրիվ հարմարություններով: Համարների մակերեսներն են 43 մ² (Guest Rooms) մինչև 184 մ² (Gold Presidential Suites): Գները համապատասխանաբար՝ US$ 280 մինչև US$ 3000: Հաջի ժամանակ համարների ամրագրումը բավականին բարդ է: Գրանցումը՝ 16:00, դուրս գրումը՝ 12:00:
Միջոցառումներ » Հյուրանոցն ունի ավելի քան 3,200 մ² միջոցառումների համար նախատեսված տարածք՝ բիզնես կենտրոնով և մասնագիտացված անձնակազմով: 12 բանկետային դահլիճ, մեկ պարային դահլիճ՝ առանձին VIP տեղերով, 8 կոնֆերենց-դահլիճներ և բազմաթիվ օժանդակ տարածքներ: Գործում է ինչպես թեմատիկ, այնպես էլ սովորական քեյթրինգի ծառայություններ, ինչպես հյուրանոցում, այնպես էլ տարածքից դուրս:
Սնունդ » Գործում է 9 ռեստորան՝ աշխարհի բոլոր մայրցամաքների ուտեստներով: Դրանք են՝ Aja, Al Dar, Al Dira, Atyaf, Baharat, Mazaq, Mirkaz, The Grill և Zan ռեստորանները:
Սպա » Գործում է ֆիթնես կենտրոն՝ տղամարդկանց համար և սպա ՝ կանանց համար:
Աբրաջ ալ-Բեյթ Աշտարակներ » Ներառում են 20 հարկանի առևտրի կենտրոն (the Abraj Al Bait Mall), բնակարաններ մշտական բնակիչների համար, ուղղաթիռի 2 հարթակ և կոնֆերենց-կենտրոն գործարարների համար: Համալիրը կարող է տեղավորել մինչև 100,000 բնակիչ և հյուր:
Ավտոկայանատեղիներ » 1000-ից ավելի
Վիզա » Վիզայի և այլ օրինական փաստաթղթերի ձևակերպման համար հյուրերին խիստ խորհուրդ է տրվում այցելել իրենց բնակության երկրում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատուն կամ հյուպատոսություն, կամ Հաջի և Ումրաի գծով հաստատագրված կազմակերպությունների գրասենյակներ:
Ուշադրություն. Ոչ մուսուլմաններին մուտքը Մեքքա քաղաք (ինչպես և Մեդինա) խստիվ արգելվում է: Պատիժը՝ երկրից արտաքսումն է: Փաստաթղթերը ստուգվում են ինչպես քաղաք մուտք գործելիս, այնպես էլ քաղաքում: Միակ բացառությունը ավտոկայանն է, ինչը գտնվում է քաղաքի սահմանից դուրս:

Mecca Clock Royal Tower Hotel is the tallest tower of the Abraj Al-Bait Towers complex in Mecca (Makkah). There are also six other towers in the complex: Hajar (260 m), ZamZam (260 m), Maqam (250 m), Qibla (250 m), Marwah (240 m) and Safa (240m). The construction of the complex completed in 2012. According to the Saudi Ministry of Religious Endowments, the project cost US$ 15 billion.
The towers are part of the King Abdulaziz Endowment Project that strives to modernize the holiest city of Islam to overcome a huge flow of pilgrims during Hajj period.
Mecca Clock Royal Tower Hotel (Fairmont operating hotel) dominated over the world's largest mosque and Islam's most sacred site, the Grand Mosque - Masjid al Haram and the Kaaba ("The Cube"). The Hotel Tower holds some world records (2013) as the tallest clock tower in the world, the world's largest clock face (43 m × 43 m) and the world's tallest hotel.
The complex was built after the demolition of the Ajyad Fortress, the 18th century Ottoman citadel.
This approach to the historical monuments is not related to the period of the Ottoman Empire.The officially approved form of Islam in Saudi Arabia (Wahhabism), is hostile to any reverence given to historical or religious places of significance for fear that it may give rise to idolatry. As a consequence, it has been estimated that since 1985 about 95% of Mecca's historic buildings, most over a thousand years old (from the times of Prophet Muhammad) have been demolished. It has been reported that now there are fewer than 20 structures remaining in Mecca that date back to the time of Muhammad. (WP)
Tourist & Business Info
Website » www.fairmont.com
Address » Makkah Haram, Makkah, Saudi Arabia
Observation Deck Info » An observatory deck at 558.7 m is at the base of the clock. Elevators take visitors up to an observation balcony just beneath the clock faces. The deck includes a high-tech telescope used to observe the moon during Ramadan. It also includes a room for sightseeing.
Fairmont Hotel » Hotel’s 858 guest rooms and suites are thoughtfully and elegantly appointed—with extravagant amenities and five-star services. Rooms: from 43 m² (Guest Rooms) to 184 m² (Gold Presidential Suites). Prices are approximately US$ 280 - US$ 3000 (Fairmont Gold Presidential Suites), depending on the season. Check-in time is 4:00 p.m. Check-out time is 12:00 p.m. Booking during the Hajj period is very much difficult.
Dining » There are 9 restaurants in the hotel serving dishes from every continent: Aja, Al Dar, Al Dira, Atyaf, Baharat, Mazaq, Mirkaz, The Grill, Zan.
Meetings » More than 3,200 square meters (34,000 square feet) of ornate function space—replete with a full-service business center and professional staff—comprise 12 exceptional banquet rooms, one spectacular ballroom (with a VIP seating section), and eight state-of-the-art meeting rooms, along with pre-function areas. Themed and customized catering options (also available for offsite events) provide the perfect accent.
Spa » Tower offers two distinct spa and fitness experiences: a men’s gym and a women’s spa, which includes a sauna, Jacuzzi and steam room.
Abraj Al-Bait Towers » Include a 20 storey shopping mall (the Abraj Al Bait Mall) and a parking garage capable of holding over a thousand vehicles. Residential towers house permanent residents while two heliports and a conference center are to accommodate business travelers. In total, up to 100,000 people could be housed inside the towers.
Visas » For legal documents and visas, guests traveling to Makkah (Mecca) are highly advised to visit the Saudi Embassy or licensed Hajj and Umra operators in their country of residence.
WARNING: Non-Muslims are strictly prohibited from entering the city of Mecca! The penalty is deportation from the country (SA). Documentation will be checked upon entry and anyone not showing proof of being Muslim will be denied entry. As a solitary exception, the Mecca bus terminal (outside city limits) is open to all.