Լոֆթուս Հոլ, Հուք Թերակղզի, Իռլանդիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԻռլանդիաԼոֆթուս Հոլլ դղյակն իր գոյության ընթացքում շատ գաղտնիքներ է հավաքել ու բազմաթիվ տերեր փոխել: Ամենաառաջին շենքը կառուցվել է 1350 թ. Ռեդմոնդների ընտանիքի կողմից: Ավելի ուշ Կրոմվելյան բռնագրավումների հետևանքով 1666թ. տունն անցել է Լոֆթուս ընտանիքին: Այժմյան շենքը կառուցվել է 1870-1871թթ. Էլայի 4րդ Մարկիզի (4th Marquess of Ely) կողմից: 1917թ. դղյակը վերածվեց կանացի մենաստանի ու աղջիկների դպրոցի: 1983թ. այն գնեց Մայքլ Դեվերոն ու դարձրեց «Լոֆթուս Հոլլ Հյուրանոց», որը, սակայն, փակվեց 90-ականների վերջին: Դղյակը շարունակեց մնալ Դեվերոների սեփականությունը մինչև 2008թ., երբ վաճառվեց անհայտ գնորդի: Լուրեր էին պտտվում, որ այդ գնորդը U2 խմբից Բոնոն էր:
Դղյակը հայտնի է առաջին հերթին երիտասարդ աղջկա ուրվականի շնորհիվ: Կան նրա հայտնվելու լեգենդի մի քանի տարբերակներ: Համաձայն դրանցից մեկի մի աշնանային անձրևոտ երեկո Տոտենհեմների դուռը ծեծում է մի երիտասարդ ու ապաստան խնդրում: Տան տերերը նրան հաճույքով ընդունում են ու հրավիրում են ընթրիքի: Ընթրիքի ընթացքում տան տիրոջ աղջիկը` Աննան կռանում է սեղանի տակ ընկած իրը վերցնելու և նկատում է, որ հյուրի ոտքերը թափանցիկ են (իսկ մի ուրիշ տարբերակով ոտնաթաթերի տեղը սմբակներ էին): Նա սարսափահար ճչում է, իսկ հյուրն անմիջապես անհետանում է` առաստաղին թողնելով մի մեծ անցք: Մի քանի օր անց Աննան մահանում է անբացատրելի պայմաններում: Դրանից հետո նրա ուրվականն անընդհատ հայտնվում է տանը, և պարոն Տոտենհեմը ստիպված է լինում տեղի քահանային հրավիրել տունը օծելու: Սակայն դրանից հետո էլ ուրվականը շարունակում է հայտնվել: Սա պատմության մի տարբերակն է: Մեկ այլ` ավելի իրատեսական տարբերակի համաձայն պարոն Տոտենհեմն իմացել է, որ իր աղջիկը հղիացել է անծանոթից, վերջինիս մենամարտի հրավիրել ու սպանել է նրան: Երիտասարդ Աննան, իմանալով դրա մասին, հիվանդացել է և շուտով մահացել: Իսկ թափանցիկ ոտքերի և առաստաղի անցքի մասին պատմությունը հորինել են հենց Տոտենհեմները հղիության ամոթալի փաստը թաքցնելու համար… Չնայած այսօրվա դղյակի շենքը կառուցված է այս դեպքից շատ տարիներ անց, սպասավորները մինչ օրս հաճախակի տեսնում են տան շուրջը թափառող Աննայի ուրվականին...

The history of Loftus Hall castle is filled with different owners and mysterious facts. The very first building was built in 1350 by Redmond family. Later on after Cromwellian confiscations the house became the property of Loftus family. The today's building was constructed in 1870-1871 by the 4th Marquess of Ely. In 1917 the castle was turned into a convent and a school for girls. In 1983 the building was purchased by Michael Deveraux, who turned it into "Loftus Hall Hotel". It however was closed in the late 90s. The castle remained the property of Deveraux family until 2008 when it was sold to an unknown buyer. They say that the purchaser was Bono from U2.
The castle is famous mainly because of the young girl's ghost, who's wandering around the house. There are many variations of the legend about how she appeared. According to one of them in the middle of the 18th century, when Tottenhams lived in the mansion, on a rainy autumn night a stranger knocked the door of the house and asked for lodging. The hosts gladly agreed and asked him to join their supper. During the meal Anna, Mr. Tottenham's daughter bent down and saw that the guest's legs were transparent (some sources allege that she saw hoof in place of a foot). The girl screamed, and the guest disappeared leaving a big hole on the ceiling. A few days later Anna died under mysterious circumstances, and her ghost "settled" in the house. Mr. Tottenham called the local priest to drive the ghosts away, but it didn't help. According to another, more realistic version Mr. Tottenham learned that her daughter was pregnant by their guest, challenged him to a duel and killed him. On learning about that Anna got ill and soon died. Tottenhams made up the whole story about guest's legs and the hole in the ceiling to cover their shame... Although the present Loftus Hall is an entirely new building, reports from mansion previous staff confirm that they have seen Anne's wandering ghost many-many times.