КК 100, Շենչժեն, Չինաստան
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՉինաստանКК 100 Կառուցապատման ( կամ Կինգկի 100, Kingkey 100) շինարարությունը սկսվել է 2007-ին և ավարտվել 2011-ի վերջին: Նախագիծը գտնվում է Շենչժենի գործարար Լուհու շրջանում և կարճ ժամանակում դարձել է քաղաքի ամենագրավիչ տեսարժան վայրը և ճարտարապետական նախագծերից աշխարհի ամենակատար իրականացումներից մեկը: Այս 100 հարկանի, 210 000 մ² հատակների մակերեսով աշտարակը ընդհանուր կառուցապատման միայն մի մասն է կազմում: КК 100-ը իր մեջ ներառում է 5 բնակելի և 2 արևտրային նշանակության կառույցներ:
Կառուցների սեփականատերն ու կառուցապատողն է Շենչժենի Կինգկի անշարժ գույքի ընկերությունը (Shenzhen Kingkey Real Estate Development Co. Ltd). Ճարտարապետական նախագծումն իրականացրել է բրիտանական TFP Farrells բյուրոն, որի համար այս կառույցը ամենաբարձր իրականացրած նախագիծն է ներկայիս դրությամբ: Աշտարակի կառուցվածքները նախագծել է RBS Architectural Engineering Design Associates-ը, իսկ ինժեներական ենթակառուցվածքների նախագծումն իրականացրել է Arup-ը: Շենքի կարկասը ներառում է խառը՝ երկաթբետոնե և պողպատե կառուցվածքներ:
КК 100-ի առաջին 72 հարկերը զբաղեցնում են բարձրակարգ գրասենյակային տարածքներ, որոնց 7 հարկերում, հավասարաչափ բախշված են առևտրային տարածքներ: Վերջին 28 հարկերը զբաղեցնում է «հինգաստղանի դելյուքս» կարգի St Regis հյուրանոցը, որը տրամադրում է գործարար հանդիպումների և կոնֆերանսների համար ամենաբարձրակարգ ծառայություններ: Իսկ աշտարակի ամենագրավիչ մասը դա վերջին 5 հարկերն են՝ «Երկնային Այգի» անվանմամբ: Սա իրենից ներկայացնում է Շենչժենի հիասքանչ տեսարաններով մի կախարդական դիտասրահ, շրջապատված բազմաթիվ բարձրակարգ ռեստորաններով:

KK 100 Development, Shenzhen, China
The construction of the KK 100 Development (or Kingkey 100) started in 2007 and was commissioned in the late 2011. The Development located in Shenzhen’s Luohu business district and form a key urban landmark of exceptional architectural quality. The 100-storey tower comprising over 210,000m2 of accommodation is part of the master plan design for a 417,000m2 mixed-use development. The development includes 5 residential buildings and 2 commercial buildings.
The owner and developer of the project is Shenzhen Kingkey Real Estate Development Co. Ltd. Architectural design was made by British TFP Farrells for which the Tower is the highest building designed up to day. Structural designer is RBS Architectural Engineering Design Associates and MEP Engineer is Arup. The structure of the building is composite, with steel and reinforced concrete elements.
The floors from level 4 to 72 house of Grade-A office space, 7 levels of trading floors are evenly distributed throughout the main body of the office portion. The upper 28 floors of the Tower is a luxury St Regis hotel offering state-of-the-art conference and business facilities. The building is topped off by a five-storey “Sky Garden” - a stunning viewing gallery occupied by a variety of fine-dining restaurants.