Կաչաղակաբերդ, Քոլատակ
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՀայաստանԿաչաղակաբերդը (պատմ. Խաչենի բերդ) ժայռի վրա գտնվող ամրոց է: Նրա բարձրությունը ծովի մակերևույթից` 1706 մետր է.: Ամրոցը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանում, Քոլատակ գյուղի մոտակայքում: Բնության ստեղծած այս բերդը VIII դարում ամրապնդվել է Մեծառանք գավառի իշխանների կողմից` բնակչությունը արաբական զավթիչներից փրկելու համար: Կաչաղակաբերդի հյուսիսային, արևելյան և արևմտյան կողմերը կատարյալ հարթ ժայռեր են, որոնց բարձրությունը հասնում է մինչև 60 մետրի: Իշխանները պարզապես ամրացրել են քարերով և կրաշաղախով հարավային մասում գտնվող մուտքը: Ամրոցին հասնելու համար պետք է մագլցելով բարձրանալ ժայռերը:
Անձեռակերտ Կաչաղակաբերդ ամրոցը իր պատմության ողջ ընթացքում հաղթողի գթությանը չի հանձնվել: Պատմական աղբյուրներում ամրոցը հիշատակվում է որպես Խաչենի բերդ: Ամրոցը «Կաչաղակաբերդ» է կոչել ժողովուրդը, քանի որ միայն թռչունները կարող են նվաճել նրա բարձրունքները: Կաչաղակաբերդը բազմիցս անգամ ապաստան է տվել մոտակա գյուղերի բնակիչներին: Համաձայն հայ պատմաբան Մովսես Կաղանկատվացու, Սպրամ իշխանուհին ամուսնու մահից հետո իր դստեր հետ միասին, երկար ու դժվար ճանապարհ անցնելով ապաստան գտավ Կաչաղակաբերդում:
Ամրոցի բարեհաջող դիրքը կանխորոշեց նրա դերը և հետագայում: Կաչաղակաբերդը դարձավ Խաչենի մելիքության սղնախը (ապաստարան): Սղնախը համարվում էր այն վայրը, որտեղ պատերազմի ժամանակ թաքնվում էր խաղաղ բնակչությունը և հավաքվում զորքը:
Ամրոցի տարածքը բավականին մեծ է: Մինչև օրս պահպանվել են ամրոցի որոշ սրահները, ժայռերի մեջ փորած գաղտնամուտքերը և պահեստները, ինչպես նաև հրակնատները, որտեղից քարկոծում էին թշնամիներին: Խմելաջրի ապահովվման խնդիրը յուրահատուկ լուծում ուներ. ամրոցի կենտրոնում փորվել էր երկու ջրհոր, որտեղ հավաքվում էր անձրևաջրերն ու ձնհալը: Ժայռից, որտեղ գտնվում է Կաչաղակաբերդը, հիանալի տեսարան է բացվում դեպի անտառապատ սարերը և ներքևում հոսող Թարթառ գետը:

Kachaghakaberd, Kolatak
Kachaghakaberd (hist. Khachen Fortress) is a fortress situated on the top of the hill. Its height above sea level is 1706 meters. The fortress is located in Martakert region of Nagorno-Karabakh Republic, near Kolatak village. Created by nature itself as a fortress, Kachaghakaberd (VIIIc.) was strengthened by the princes of Metsaranits province to protect local population from the Arab invaders. Its western, eastern and northern walls are 50-60 m vertical rocks. The princes only fortified its southern side with stones and lime. In order to reach the fortress one should climb up the hill.
Because of its natural inaccessibility Kachaghakaberd fortress never fell to invaders. In the historical chronicles the fortress is mentioned as Khachen. It was called Кachaghakaberd by local people, which literally means «Magpie`s fortress» because only birds could reach its top.
Kachaghakaberd was an asylum for the residents of the nearest villages for centuries. According to the historian Movses Kaghankatvatsi, Spram princess with her daughter overcame a hard way to reach Kachaghakaberd and found there a shelter after her husband`s death.
Later Kachaghakaberd also served as a sghnakh (refuge) for the Khachen melikdom. Sghnakh is a fortress (place) which served as an asylum for civil population during the wars and in the meantime was an assembly point for the army.
The territory of the fortress is large enough. One can see some halls of the ancient fortress, secret passages hollowed in the rocks, and gun slots. In order to supply the fortress with water, two reservoirs (preserved to our days) were dug in the centre of the fortress. They were filled with rainwater and melted snow. When looking from the top of the Kachaghakaberd hill - there is a wonderful panoramic view opens to the mountains covered with thick woods and the river Tartar running beneath.