Այ-Թի-Սի Կանաչ Տեխ. Կենտրոն, Հնդկաստան
Գուրգաոնի (Հարյանա) Կանաչ տեխնոլոգիաների կենտրոնի սեփականատերը «Այ-Թի-Սի Լիմիթիդ»-ն է` Հնդկաստանի ամենահայտնի ընկերություններից մեկը: Շենքը նախագծել է «Ռաջենդեր Կումար ընդ Ըսոշիիթս» (Rajender Kumar and Associates) ճարտարապետական ընկերությունը: Հատակի ընդհանուր մակերեսը մոտ 15 000 քառակուսի մետր է: Այն աշխարհի ամենամեծ ոչ կոմերցիոն «կանաչ» շենքն է: 2004 թվականին Լ տառ հիշեցնող շենքն արժանացավ LEED պլատինե հավաստագրման: Այստեղ գործում է էկոլոգիապես մաքուր շենքերին հատուկ երեք կարևորագույն տարրեր` կրճատում, կրկնակի օգտագործում և վերամշակում: Նույն ծավալի այլ շենքերի համեմատ` ածխածնի երկօքսիդի արտանետումներն այստեղ 30 տոկոսով քիչ են: Անձրևաջրերը հավաքվում և օգտագործվում են շենքը շրջապատող տեղական բույսերն ու մարգագետինները ոռոգելու համար: Ջրի խնայման տեխնոլոգիան ներառում է անջուր զուգարանների, կրկնակի հոսքով համակարգերի և թույլ հոսքով ցնցուղների օգտագործում:
Ըստ ոլորտի մասնագետների` Այ-Թի-Սի Կանաչ տեխնոլոգիաների կենտրոնը «Կանաչ» մտածողության մարմնավորումն է: Կառուցման ընթացքում օգտագործվել են միայն տեղական նյութեր: Բացի այդ, շինանյութի տասը տոկոսը վերամշակվել է: Նույնիսկ գորգերը գործված են վերամշակված թելից: Շենքի կառուցվածքի և կրկնակի ապակեպատ պատուհանների շնորհիվ բնական լույսը միշտ կենտրոնական հատվածում է: Բարձր առաստաղներն ապահովում են օդի բարձր որակ: Ածխածնի երկօքսիդի մակարդակը ստուգվում է ներգին վերահսկողական համակարգերով:

ITC Green Center, Gurgaon, India
What is the LEED Certification? The owner of Green Center in Gurgaon (state Haryana) is ITC Limited, one of India's most famous companies. The architect of the building is Rajender Kumar and Associates. Floor area is about 15.000 sq meters (170.000 sq ft). It's the largest non-commercial Green building in the world. In 2004, the L-shaped center received LEED Platinum award. The three main ''green'' elements in the building are reduction, reuse and recycling. Carbon dioxide emission is reduced by % 30, compared with other buildings of the same size. Water used in the building is recycled in the sewage treatment plant. Water saving techniques includes waterless toilets, dual-flushing systems and low-flow showers.
According to professionals of the field, ITC Green Center is an embodiment of Green thinking. In the process of constructing only local materials were used. Besides, 10% of building materials are recycled. Even carpets are made from recycled yarn. Due to the structure of the building and double-glazed windows, natural light is always in its central section. High ceilings guarantee a good quality of air. The level of CO2 (carbon dioxide) is checked by indoor control systems.