Հունգարական Պառլամենտի Շենքը, Բուդապեշտ
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՀունգարիաՀունգարական Պառլամենտի Շենքը, Բուդապեշտ, Հունգարիա
Սակավաթիվ շինություններ են ունակ հավասարապես գեղեցիկ լինել, թե լավ եղանակին և թե վատ, կամ հիացնել դիտողի աչքը, թե արեգակի ճառագայթների ներքո, և թե մթության քողի տակ: Հունգարիայի խորհրդարանի շենքը, շնորհիվ իր յուրօրինակ գեղեցկության և ճիշտ ընտրված դիրքի, պատկանում է այդ սակավաթիվ շենքերի թվին: Այս հիասքանչ կառույցը գտնվում է Բուդապեշտ քաղաքի սրտում՝ անմիջապես Դանուբ գետի ափին: Դանուբը Բուդապեշտը բաժանում է երկու հիմանական մասերի՝ Պեշտի և Բուդայի: Պարլամենտի շենքը գտնվում է Պեշտում՝ երկու՝ Մարգարեթ և Շղթայաձև կամուրջներից գրեթե հավասար հեռավորության վրա: Շնորհիվ նմանօրինակ դիրքի՝ այս շինությունը հիասքանչ երևում է, թե Դանուբի հակառակ ափից և թե երկու կամուրջներից:
Պառլամենտի շենքի կառուցման մասին որոշումը Հունգարիան ընդունել է 1880 թվականին՝ մեկ քաղաքային միավորի՝ Բուդապեշտի ստեղծումից՝ երեք տարբեր քաղաքների (Բուդա, Պեշտ և Օբուդա) միաձուլումից 7 տարի անց: Նախատեսված էր, որ պառլամենտի շենքը պետք է լիներ Հունգարիայի անկախության խորհրդանիշը: Շենքի համար նախագիծ ընտրելու նպատակով կազմակերպվել է միջազգային ճարտարապետական մրցույթ, որի հաղթողն է ճանաչվել հունգարացի ճարտարապետ Իմրե Շտեյնդլը: Պառլամենտի շենքի կառուցումը տևել է մոտ 10 տարի՝ 1885 թվականից մինչև 1904-ը: Շտեյնդլը, նախքան շինարարական աշխատանքների ավարտը, ցավոք, կուրանում է և կարճ ժամանակ անց մահանում, 1902 թվականին՝ այդպես էլ չտեսնելով իր ստեղծած գլուխգործոցը, որն անկասկած նրա նախագծված լավագույն շինությունն է:
Հունգարական պառլամենտի շենքը Բուդապեշտի ամենամեծ կառույցն է: Դրա երկարությունը 268 մետր է, իսկ լայնությունը՝ 123: Դրսից շենքը սպիտակ է՝ կարմիր գմբեթներով, իսկ ներսում գերակայում են կարմիրն ու ոսկեգույնը: Շենքի հարդարման համար օգտագործվել են բազմաթիվ թանկարժեք քարեր և ավելի քան 40 կիլոգրամ ոսկի: Կառույցը սիմետրիկ կառուցվածք ունի, ինչի շնորհիվ դրա երկու՝ աջ և ձախ կողմերում գտնվում են երկու մեծ՝ հավասարաչափ դահիճներ: Դրանցից մեկում ընթանում են խորհրդարանական նիստերը, իսկ մյուսը - բաց է այցելուների համար: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո շենքի կենտրոնական գլխավոր գմբեթի վրա տեղադրվել է կարմիր կոմունիստական աստղ, որը ԽՍՀՄ անկումից հետո հեռացվել է:
2000-ից շենքում ցուցադրվում է Հունգարական միապետության խորհրդանիշը՝ Հունգարական թագավորության հիմնադիր Իշտվան Առաջինի (թագավորել է 1000-1038 թթ.) թագը:
Պառլամենտի շենքը արտաքինից բավականին «փխրուն» և նուրբ տեսք ունի, ինչը իրականությունից հեռու չէ: Շենքի տարբեր մասերը շարունակաբար վերանորոգման կարիք են զգում, և վերականգնողական աշխատանքները գրեթե երբեք չեն դադարում: Իր այդ նրբության շնորհիվ էլ այս հիասքանչ կառույցը, չնայած իր հսկայական չափերին հիշեցնում է հեքիաթային դղյակ, իսկ գիշերվա մթության մեջ այն գերում է մարդու հայացքը իր գեղեցիկ լուսավորության շնորհիվ:

Hungarian Parliament Building, Budapest, Hungary
Hungarian Parliament building is one of those unique buildings, which can bewitch human eyes and be equally amazing under the rain and snow, under the rays of sun and in the darkness. One of the main factors, increasing the beauty of this building, is its location. The building is situated in the heart of Budapest, on the bank of the Danube, which is dividing Budapest to two main parts – Buda and Pest. The Parliament building is on Pest’s side. As far as it is situated between two massive bridges – Margaret Bridge and Chain Bridge, it is well seen, while standing on both bridges and also from the other bank of the river. The building is very impressive both from short and long distances.
Decision to build the Parliament building was made in 1880. The building was meant to become the symbol of the sovereignty of Hungarians. In order to choose an architectural design for the future building an international competition was initiated. Hungarian architect Imre Steindl won the competition. The construction of the building took almost ten years: it started in 1885 and ended in 1904. Unfortunately, Imre Steindl went blind and died in 1902, before the completion of the Parliament building, which is without any doubt his best creation.
Hungarian Parliament building is the biggest building in Budapest. Its length is 268 meters, and width - 123 meters. The building is designed in Neo-Gothic style. From outside the building is in red and white tones, while inside of it red and gold colors are prevailing. More than 40 kilograms of gold and numerous precious stones were used to decorate the building. Thanks to the symmetry of its facade, the building has two big halls with identical size on its right and left sides. Now one of them is used for parliamentary sessions, and the other one is open for visitors. After the Second World War on the building’s central dome was placed a big red communist star, which was removed after the fall of the USSR.
From the year 2000 the symbol of Hungarian monarchy - the Hungarian crown, is exhibited in the building. It is believed to be the crown of the Hungarian monarchy’s founder Saint Stephen I (ruled from 1000 to 1038).
From the outside the building looks very fragile which is not far from the truth. Different parts of the building are very often under reconstruction. In fact, the reconstruction of the building never stops. In spite of its huge size, the building reminds fairy castle. In the night Parliament building is brightly illuminated and is impressing with its sublimity.