Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՀայաստանԳլխո վանքը (կամ Հոռեկա վանքը), գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղից մոտ 5 կմ հարավ-արևմուտք, անտառապատ սարալանջին:
Համաձայն Մովսես Կաղանկատվացու, վանքը վերաբերվում է V դարին: Իր երկար պատմության ընթացքում վանքը բազմիցս անգամ ավերվել է, քանդվել և վերակառուցվել: Վանքային համալիրի կազմի մեջ են մտնում եկեղեցին, գավիթը, զանգակատունը, մեծ գերեզմանը և մի շարք քանդված շինություններ:
Համաձայն շինության արձանագրությանը, եկեղեցին կառուցել են վանականներ Ստեփանոսը և Հովհաննեսը 1279թ.: Այն պատկանում է միանավ թաղածածկ շինությունների տիպին: Հնագույն դամբարանով խորանի քառակուսի բեմը մնացել է դեռևս հին կառույցից: Եկեղեցին կառուցելիս օգտագործվել են հին շինություններից մնացած եզրազարդերը և խոյակները: Եկեղեցու ճարտարապետական հորինվածքը պարզ է և զուսպ:
Արձանագրության համաձայն, վանքի գավիթը կառուցվել է 1284թ.: Այն քառակուսի թաղածածկ դահլիճ է: Գավիթը միաժամանակ ծառայել է որպես գերեզմանատուն հոգևորականների համար: Պահպանվել են զարդաքանդակներով տապանաքարերը, որոնք գեղարվեստական և պատմական արժեք ունեն: Արևմուտքից եկեղեցուն կից է փոքր զանգակատունը, որը կառուցվել է XVII դարում:
Եկեղեցու և գավիթի պատերի մեջ տեղադրված են բազմաթիվ խաչքարեր: Բացի այդ վանքի տարածքում նույնպես պահպանվել են խաչքարեր, որոնք թվագրվում են XI և հաջորդող դարերով: Խաչքարերի վրա քանդակված են հեծյալների, հոգևորականների պատկերները, տարբեր կենցաղային տեսարաններ, ինչպես նաև բուսական և երկրաչափական զարդանախշեր:
Վանքի ընդարձակ գերեզմանը ծածկված է հարուստ զարդարված տապանաքարերով: Մինչ այսօր պահպանվել են այստեղ թաղված հայկական ազգային-ազատագրական շարժման մասնակիցների տապանաքարերը: Նրանց թվում է Շամիր-խանի մահարձանը (Շամիր-խանը եղել է Երմոլովի ռուսական բանակի շտաբի պետ, ապա Գրիբոեդովի քարտուղար և թարգմանիչ, ինչպես նաև 1813թ. Գյուլիստանի պայմանագրի ստորագրման մասնակից): Գերեզմանոցը հարուստ է Մելիք-Բեգլարյանների իշխանական տոհմին պատկանող տապանաքարերով:
Հոռեկա վանքը շրջապատված է պատերով, որոնց տակ պահպանվել են կիսաքանդ շենքեր (ժողովրդական անվանումը “պատերի տակ”):

Find On MapFind On Map - Photo Gallery (2)
Glkho Monastery ( or Horeka vank) is situated on a mountain slope in Martakert region of Nagorno Karabakh near Talish village. According to historian Movses Kaghankatvatsi the monastery refers to V century. Like hundreds of other monasteries Glkho Monastery has been devastated by foreign invaders several times and then reconstructed again. The monastic complex consists of a church, vestibule, a belfry, a large cemetery and several ruined auxiliary buildings.
According to the inscription on the tympanum, the church was rebuilt in 1279 by priests Stepanos and Hovhannes. The church is a single-nave vaulted hall. Square apse stage with an ancient burial vault is a part from the previous structure. Other traces of ancient architectural forms are not found. Ornamented friezes and capitals of previous ancient structures were used while building the church. The architectural style of the church is rather modest.
According to the inscription the vestibule was built in 1284 by Hovhannes. It`s a square hall with crossed vault-arches. The vestibule served as a burial vault for bishops and deacons of the monastery. The gravestones covered with ornaments and inscriptions, have true artistic and historical value. A small unpretentious belfry built in XVII c. joints the vestibule from its northern side.
Numerous khachkars are placed in the walls of the church and the vestibule. Besides, a large number of khachkars of XI and following centuries are scattered in the monastic yard. Images of riders, priests, various domestic scenes, as well as geometric and vegetable ornaments are pictured on them.
A large monastic cemetery is scattered with richly ornamented gravestones covered with relief pictures. Gravestones of the participants of national liberation movement are well preserved. Gravestone of Shamir-khan, staff-officer of Yermolov`s Russian army, Griboedov`s secretary and interpreter and participant of Gyulistan agreement signing ceremony (1813) is among them. There are also a few gravestones of Melik-Beglaryan’s Princely family.
Horeka Monastery was enclosed in the walls and ruins of numerous buildings, known as “Pateri tak” (under the walls), can be found near this walls.