Գլաձորի Վանք, Վայոց Ձորի Մարզ, Հայաստան
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՀայաստանԳլաձորի (Թանադե, Թանահատ) վանքը գտնվում է Վայոց Ձորի (պատմական Սյունիք նահանգի) Վերնաշեն գյուղից 7 կմ. հեռավորության վրա: Պատմական տարեգրություններում այն առաջին անգամ հիշատակվում է 795թ-ին: Ըստ պատմաբան և արքեպիսկոպոս Ստեփանոս Օրբելյանի` հենց այդ թվականին Ստեփանոս Սյունեցու գերեզմանի վրա կառուցվել է մի փոքր մատուռ: 1273-1279թթ. Պռոշյան իշխանների նախաձեռնությամբ այդ մատուռի վայրում կառուցվել է Թանադե վանքի գլխավոր` Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցին: Այդ ազնվական տոհմի զինանշանը (արծիվ, որն իր ճանկերում սեղմել է գառնուկին) քանդակված է հարավային պատին: Այստեղ նաև կարելի է տեսնել հնագույն արձանագրություններ, տարբեր կենդանիներ պատկերող հարթաքանդակներ, ինչպես նաև արևային ժամացույց, որի գլխամասում պատկերված են գավաթից ջուր խմող երկու սիրամարգ: Ներքուստ խաչաձև Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու 4 անկյուններում ավանդատներ կան, որոնցից երկուսը (արևելյան մասում) երկհարկանի են:
Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցուց հյուսիս գտնվում է համալիրի երկրորդ` Սուրբ Նշան եկեղեցին, որը նույնպես կառուցվել է XIII դարի երկրորդ կեսին: Եկեղեցու մուտքը զարդարված է որսի տեսարան պատկերող հարթաքանդակով: Վանքի տարածքում կան XIII-XIV դարերի խաչքարեր և տապանաքարեր: Հավանաբար, այստեղ գտնվում էր միջնադարյան գերեզման:
Թանադե վանքը վերելք ապրեց XIII դարի վերջում և XIV դարի սկզբում: Համաձայն վարկածներից մեկի, հենց Թանադե վանքի տարածքում էր գտնվում միջնադարյան Հայաստանի ամենախոշոր համալսարաններից մեկը` Գլաձորը (Ներսես Մշեցի, 1291թ.): Համալսարանի շրջանավարտներն իրավունք ունեին զբաղվել հոգևոր, գիտնական և մանկավարժական գործունեությամբ: Համալսարանին կից գործում էր նաև գեղանկարչության դպրոց, որտեղ աշխատում էին միջնադարյան հայտնի մանրանկարիչներ Մոմիկը և Թորոս Տարոնացին:
1970թ. պեղումների ժամանակ վանքի տարածքում հայտնաբերվել են միանավ եկեղեցու և մի շարք աշխարհիկ շինությունների ավերակներ: 1984թ. Գլաձորի վանքում վերականգնողական աշխատանքներ էին տարվում:

Find On MapFind On Map - Photo Gallery (2)
Gladzor (Tanahat, Tanade) monastery is situated in the Vayots Dzor region (historical Province of Syunik) near Vernashen village. First records about the monastery refer to 795: according to archbishop and historian Stepanos Orbelian a small chapel was built on the burial place of Stepanos Syunetsi. The main church of Tanade monastic complex, St.Stepanos, was built by Proshian princes in 1273-1279. Proshian`s family crest (an eagle squeezing a lamb in its claws) is carved on the southern wall. There you can also see ancient records, bas-relief sculptures portraying different animals, as well as a sun clock at the top of which an image of two peacock drinking water from a bowl is carved. St.Stepanos church, cruciform from inside, has 4 side chapels in each corner two of which (those of the eastern part) are two-storeyed.
Sourb Nshan, the second church of the monastic complex, is situated to the north from St.Stepanos church. It was also built at the end of the XIII century. Its entrance is crowned with an expressive high-relief depicting a hunting scene. There are khachkars (stone-cross) of XIII-XIV centuries on the territory of the monastery. It’s supposed that there was a medieval cemetery.
Tanade Monastery reached the peak of its fame in the end of the XIII and in the beginning of the XIV century. It’s supposed that one of the largest medieval Universities, Gladzor, was opened by Nerses Mshetsi on the territory of Tanade Monastery. Its graduating students got an opportunity for religious and scientific activity as well as teaching practice. The University had a painting school where worked prominent medieval miniature-painters Momik and Toros Taronatsi.
During the archeological excavation held in Tanade monastery in 1970 fragments of one-nave church and secular halls were found. In 1984 the monastery was reconstructed.