Էյլսենի Այցելուների Կենտրոն, Ալյասկա, ԱՄՆ
Ի՞նչ է LEED Հավաստագրումը Էյլսենի անվան այցելուների կենտրոնը Դենալի ազգային արգելոցում հիմնադրվել է 1934 թվականին` որպես ճամբար: Այդ ժամանակից ի վեր շենքը վերանորոգվել ու վերանախագծվել է մի քանի անգամ: Կենտրոնը կրում է ծնունդով Ալյասկայից օդաչու Կառլ Բեն Էյլսենի անունը: 2004 թվականին, այցելուների թվի ավելացման պատճառով շենքը փակվեց վերանորոգման նպատակով և բացվեց միայն 2008 թվականին: Կենտրոնում կա պատկերասրահ, որտեղ ցուցադրվում է Դենալի ազգային արգելոցի վայրի բնությունը: Նախագծի հիմնական նպատակն էր` կառուցել կայուն շինություն, որը կհամապատասխանի շրջակա միջավայրին: Կանաչ տանիքն ապահովում է անձրևաջրերի մշակման ամբողջ ցիկլը: Էներգիայի անսպառ աղբյուրների հիմնադրույթն իրագործվում է արևային պանելների և մարտկոցների համակարգի միջոցով: Նրանք լուծում են էլեկտրականության արտադրության ու պահպանման խնդիրը, որը խիստ կարևոր էր, քանի որ կենտրոնն անջատված է էներգիայի սնուցման համակարգից: Արդյունավետության մեխանիզմներից են օդափոխության համակարգերը, CO2-ի արտանետումների վերահսկողությունը, արդյունավետ լուսավորումը և այլն:
Շենքի նախագծումը կատարվել է «Ար-Այ-Էմ Արքիթեքթս» (RIM Architects) ընկերության կողմից: Շենքը կառուցվել է «Բիլթ Ինվայըրընմենթ Թիմ» (Built Environment Team) ընկերության կողմից և զբաղեցնում է մոտ 1393 քառակուսի մետր տարածք: Հատակների ընդհանուր մակերեսը 826 քառակուսի մետր է: Էյլսենի անվան այցելուների կենտրոնը առաջատար դեր ունի էկոլոգիապես մաքուր շրջակա միջավայրի և էներգիայի կրճատման մասին հասարակությանը իրազեկելու գործում:
Էյլսենի կենտրոնը ազգային արգելոցներին պատկանող առաջին շենքն է, որն արժանացել է LEED Պլատինե հավաստագրման:

Eielson Visitors Center, Alaska, USA
What is the LEED Certification? The Eielson Visitors Center at Denali National Park was established in 1934 as a tent camp. Since then the building was reconstructed and redesigned several times. It is named after Alaskan aviator Carl Ben Eielson. In 2004, because of a growing number of visitors, the building was closed for reconstruction and did not open until 2008. The center includes a gallery which shows the wild life of Denali National Park. The main purpose of the green project was to create a sustainable building matching with the surrounding landscape. The green roof provides the whole cycle of stormwater treatment. The concept of renewable energy is realized by a system of solar panels and a battery bank. They solve the problem of production and conservation of electricity which is of utmost importance as the center is off power grid. Mechanisms of efficiency include also ventilation systems, control over CO2 emissions, efficient lighting, etc.
The design of the building was done by RIM Architects. The main contractor was Built Environment Team. The building occupies about 1393 square meters (or 15,000 square feet). Floor area is 826 square meters (8,900 square feet). Eielson Visitors Center is also a leader in the sphere of teaching the public about eco-friendly environment and reduction of energy.