Տուն՝ Թափվող Կահույքով, Սան Ֆրանցիսկո, ԱՄՆ
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Ամերիկայի Միացյալ ՆահանգներՏուն՝ Թափվող Կահույքով, Սան Ֆրանցիսկո, Կալիֆորնիա, ԱՄՆ
Դուք կարող եք հանդիպել «Դեֆենեստրացիա» կոչվող այս զվարճալի շենքը Սան Ֆրանցիսկոյում՝ 6-րդ և Հովարդ փողոցների հատման անկյունում: Մի խումբ պատահական իրեր, ինչպիսիք են սեղանները, աթոռները, լամպերը, պապիկի ժամացույցը, սառնարանը, ամրացված են շենքի ճակատին այնպես, որ ստեղծում են ընկնող իրերի պատրանք: : Այս ստեղծագործությունն իրականացվել է նկարիչ Բրայան Գոգինի և ավելի քան 100 կամավորների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ: Լքված, չորս հարկանի բազմաբնակելի շենքը 1997-ից ի վեր հանրությանն է ներկայացել արդեն իր հետաքրքիր և անսովոր տեսքով: Առաջին հարկը ծառայում է որպես պատկերասրահ՝ փողոցային նկարիչների (մուրալիստների) մոնումենտալ աշխատանքների համար:
«Դեֆենեստրացիա» բառը նշանակում է «նետել պատուհանից դուրս»: Բառը նկարագրում է միջին դարերում որոշ երկրներում կիրառվող անհնազանդության և բողոքի քաղաքական ակցիաի մի ուրույն ձև: Այս քաղաքական քայլն կիրառվում էր ոչ միայն իրերի նկատմամբ, այլ նաև մարդկանց՝ քաղաքական թշնամիների: Այս տեսակետից Սան Ֆրանցիսկոյի շենքի տեսքը, ամենայն հավանականությամբ, ավելի բնութագրական է հարավային Իտալիայի հայտնի սովորույթին, երբ Ամանորին բոլոր հին իրերը դուրս են նետում պատուհանից: Ամեն դեպքում երկու ավանդույթներն էլ մի փիլիսոփայություն ունեն՝ դուրս նետել ամեն հինը, լավ ապագայի համար: Հենց այս միտքն է ընկած Բրայանի ստեղծագործության հիմքում, որը իրականացվել է քաղաքի ամենալքված համայնքներից մեկում: «Դեֆենեստրացիա» նախագիծը դեպի լավը շրջադարձային կետ հանդիսացավ Սան Ֆրանցիսկոյի այս տարածքի համար և դրական ճանապարհ ցույց տվեց մյուս աղքատ համայնքներին:
Ստեղծումից 13 տարի անց այս կառույցի ճակատը վերանորոգվեց, որը պահանջեց բավականին մեծ ներդրումներ բարերարներից և մեկ տարվա լարված աշխատանք:
Ինչպես վերջերս հայտարարվեց, Սան Ֆրանցիսկոյի մի կառուցապատող ընկերություն շուտով կսկսի այս լքված շենքի վերակառուցումը, դարձնելով այն մատչելի գներով բազմաբնակելի շենք: Մինչ շինարարության սկիզբն ընկերությունը խոստացել է պահպանել կառույցի արտաքին տեսքը: Այս լքված թաղամասի համար սա իհարկե մեծ հաղթանակ է, երբ վերաբնակեցվում են լքված տները, երբ «Դեֆենեստրացիան» հասնում է իր նպատակին: Հույս ունենանք, որ վերակառուցումից հետո այս բազմակի մրցանակակիր կառույցը չի կորցնի իր տեսքը և կշարունակի հիշեցնել բոլորին հարուստ քաղաքների աղքատ խնդիրների մասին:

Defenestration, San Francisco, California, USA
You can find this funny building called Defenestration in San Francisco, California, at the corner of 6th and Howard Streets. A bunch of random things like tables, chairs, lamps, grandfather clocks, and refrigerator are placed on the side of the building to create the illusion of falling. The building façade stands in front of us due to combined forces of Brian Goggin and over 100 volunteers. Тhis abandoned four-story tenement building has been a sculptural mural since 1997. The ground level serves as a rotating gallery for the vibrant artwork of street muralists.
«Defenestration» literally means "to throw out of a window". The word describes the political action of disagreement used in some countries in the middle ages. By the way this action was applied not only on things, but almost on people-political opponents. With this glance the building most probably refers to Southern Italian New Year's tradition of “throwing out the old year” – flinging unwanted furniture out of the window. Anyway, the both traditions refer to the same philosophy – “throwing out all the old, for the better future!” This philosophy lied on the creation of the building just in this part or the city - one of the most blighted neighborhoods of San Francisco. Defenestration was a turning point for a neighborhood – and an example for others who seeks ways to inspire positive change.
After 13 years of existence the Defenestration Project was renovated. The restoration process was extensive and turned out to need significant investment. It took a year, considerable support, and the help of numerous people, organizations and businesses.
As recently was announced, San Francisco Redevelopment Agency has selected a developer to build low income housing on the site and they are going to keep “Defenestration façade” up until construction on the site is ready to proceed. For the community development it is a good sign, and the Project’s final goal achievement. But for us, this award winning façade needs to be protected to remind about the problems of poor neighborhoods in reach cities.