Հյուրանոց Կոյուղու Խողովակներում, Լինց, Ավստրիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԱվստրիաԻսկ ես կարծում էի, թե մարդկությունն անվերջ ձգտում է կատարելության: Ամեն դեպքում, այսպիսի խողովակներում գիշերելը հիմնավորվում է կամ կարիքից դրդված լինելով, քանի որ այստեղ վճարումը գործում է «որքան ուզում ես» համակարգով, կամ զուտ հետաքրքրությամբ պայմանավորված, արկածներ որոնելու մղումով: Առաջին դեպքում, դրանք այն մարդիկ են, որոնք չեն կարող իրենց թույլ տալ լրացուցիչ շքեղություն, իսկ երկրորդ դեպքում, ընդհակառակը, «թագավորներ», ովքեր կրում են դերվիշի հագուստներ՝ հասկանալու, թե ինչպես են ապրում հասարակ մարդիկ: Դե, եթե դուք կյանքում փորձել եք ամեն ինչի լավագույնն ու կատարյալը, հոգնել 5 աստղանի հյուրանոցներից, կարող եք փորձել նաև այս «հարմարավետ» խենթությունը, որտեղ դուք կզգաք ձեզ ինչպես մի աբորիգեն ցեղի մասնիկ՝ քամու հոսանքով նետված նախնադարյան ժամանակաշրջան: Այո, շփոթվել պետք չէ, այստեղ ոչ մի հարմարություն չկա. ո՛չ զուգարան, ո՛չ բաղնիք, ո՛չ խորտկարան: Ոչինչ, բացի մաքուր սպիտակեղենով լայն մահճակալից, վարդակից և լուսամփոփից: Իսկ ավստրիացի ճարտարապետ Անդրեաս Շտրաուսը ոգևորությամբ ավելացնում է, որ բոլոր հարմարությունները մոտակայքում են: Անհավանական է, բայց փաստ, որ այսպիսի համարներում մնալ ցանկացողների բավական մեծ հերթ է գոյանում: Ուստի, մոտ ապագայում նման «համարներով» հագեցած կլինեն քաղաքի բոլոր այգիները, ինչպես նաև բաց երկնքի տակ ռոք-փառատոններ և այլ միջոցառումներ անցկացնելու վայրերը: Այս խողովակները ակնկալվում են նաև Գերմանիայում՝ Բոտրոբ-Էբել(Bottrop-Ebel) քաղաքում:
Այս ծրագիրն առաջին անգամ իրականացվել է 2004թ.-ին Լինցում, ապա տեղափոխվել է մոտակա Օտենսհայմ(Ottensheim) քաղաք՝ Դանուբ գետի ափամերձ այգի: Ավարտելով արվեստի քոլեջը՝ Անդրեաս Շտրաուսն ուզում էր ստեղծել մի նորաձև հյուրանոց՝բավականին տնտեսելով ծախսերը: Համեստությունից դրդված «նորաձև»-ի կողքին չի ավելացրել նաև «շահավետ» որոշիչը, քանի որ այն ավելի է համապատասխանում իրականությանը, քան առաջինը:
Յուրաքանչյուր մինի-հյուրանոց՝ կոյուղու մեծ խողովակներում զետեղված, ունի 2մ տրամագիծ և կշռում է 9 տոննա: Առաստաղի փոքրիկ պատուհանները օդափոխության համար են:
Մահճակալի գլխի կողմի պատը նկարիչ Թոմաս Լաթցել Օչոայի ձեռքով պատկերազարդվել է վառ ու ժամանակակից ոճով: Դրա շնորհիվ բետոնե խողովակները վեր են ածվել բավականին հարմարավետ բնակելի կացարանների: Մյուս կողմից խողովակը փակվում է ծածկագիր-փականով դռնով: Ըստ նախագծի հեղինակի սենյակները ձայնամեկուսացված են: Հյուրերը հյուրանոցում մնալու համար սովորաբար վճարում են 5-ից մինչև 50 եվրո: Հյուրանոցը գործում է մայիս- հոկտեմբեր ամիսներին: Դուք կարող եք ինտերնետի միջոցով նախօրոք սենյակ պատվիրել, որից հետո կստանաք գաղտնաբառը:

Looks like I was wrong to think that humanity is always striving for perfection. In any case, those who choose such pipes to live in either do it out of poverty, as they operate on the "pay-what-you-want" basis, or purely out of curiosity, in search of adventure. If the former ones are people who cannot afford extra luxury, the latter group are "kings in beggars' clothes," wondering how ordinary people live. Well, if you have tried all the best things out there and got tired of perfection, of 5-star hotels, you can try this "cozy" madness, where you can feel as if you were a indigenous tribe member, whisked away to the primeval land. Yes, don't be surprised, there are no "conveniences": no toilet, no bathtub, no lunchroom, nothing but a double bed with blankets and sheets, a couple of power outlets and a lamp. The Austrian architect Andreas Strauss enthusiastically adds that all the amenities are in the next street. It is unlikely, but in fact there are a lot of people who wait for their turn to spend a night at Das Park Hotel. Therefore, in the near future, all the parks of the city will be equipped with such "rooms," mainly the parks that serve as venues for rock festivals and other events taking place in the open. These tubes are also expected in Germany in Bottrop-Ebel.
This project was first implemented in 2004 in Linz, and then moved to the nearby town Ottensheim, on the banks of the Danube. A graduate of the College of Arts, Andreas Strauss wanted to create a cost-effective, yet stylish hotel. Out of modesty he stopped short of adding "profitable," though it fits the reality more than "stylish".
Each mini-hotel is a round sewer pipe that is 2 meters in diameter and weighs 9 tons. It has tiny windows in the roof for air circulation and for a little bit of natural light.
The tubes have also received wall paintings by the Austrian artist Thomas Latzel Ochoa to create a little bit more welcoming environment. Your hotel "room" is secured by a security key code, to ensure that a luggage is safe. According to the author of the project, the rooms are sound-insulated. Guests usually pay from 5 to 50 Euros. The hotel operates from May to October. Online reservation is available, after which you'll receive pipe- room pass code.