Կոլեգիում Մայուս, Կրակով, Լեհաստան
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Լեհաստան1400 թվականին Լեհաստանի թագավոր Վլադիսլավ II Յագայլոն որոշեց Յագելոնյան համալսարանին նոր շենք հատկացնել այն միջոցների հաշվին, որոնք նրան ժառանգություն էին հասել իր հանգուցյալ կին Յադվիգայից։ Այս շենքը, որը բազմիցս վերանորոգվել և վերակառուցվել է, այժմ էլ կանգնած է Յագելոնյան և Սբ. Աննա փողոցների անկյունում։ 15-րդ դարի կեսերին շենքը ստացավ Կոլեգիում Մայուս անվանումը (լատ.՝ Collegium Maius), որը լատիներենից թարգմանաբար նշանակում է Փառահեղ քոլեջ։ Այժմ Կոլեգիում Մայուսը Լեհաստանի ամենահին համալսարանական շենքն է։
15-րդ հարյուրամյակի վերջին շենքը վերակառուցվել է գոթական ոճով։ Ներքին բակը զարդարված է կամարաշարքերով։ 19-րդ դարում շենքը վերանորոգվել է նեոգոթական ոճով։ Շենքի բակում գտնվում է ջրհոր, ինչպես նաև պարտեզ, որը մի քանի դար առաջ ծառայում էր որպես բանջարանոց` պրոֆեսորների խոհանոցի համար։ Շենքը կառուցված է քարից և աղյուսից։
Մինչև 19-րդ դարը շենքում կային լսարաններ, ինչպես նաև պրոֆեսորների համար բնակելի սենյակներ։ 19-րդ դարում շենքում տեղավորվել էր համալսարանի գրադարանը, իսկ անցած դարի 30-ական թվականներին այն վերածվել է թանգարանի, որտեղ ցուցադրվում են կապված համալսարանի պատմության հետ զանազան ցուցանմուշներ, հետաքրքիր գիտական գործիքներ և այլն։
Շենքի ներսում հատկապես տպավորում է ռենեսանս ոճով առաստաղով դահլիճը, որտեղ ցուցադրված են լեհական թագավորների, հայտնի լեհերի, ինչպես նաև համալսարանի ռեկտորների դիմանկարներ։ Շենքի ներսում կարելի է գտնել զանազան հետաքրքրաշարժ իրեր՝ Օսկարից մինչև աստղագիտական գործիքներ, որոնցից օգտվել է ինքը` Կոպեռնիկոսը (նա եղել է Յագելոնյան համալսարանի ուսանող)։ Այստեղ կարելի է նաև գտնել աշխարհի ամենահին գլոբուսը, որի վրա պատկերված է Ամերիկան և հրաշալի ալքիմիական լաբորատորիա։
Ներկայումս շենքում կարելի է գտնել նիստերի դահլիճ, սրճարան, հուշանվերների խանութ և ցուցահանդեսների դահլիճ։ Շենքն այնքան ուշագրավ է, որ այստեղ հասցրել են լինել այնպիսի հայտնիներ, ինչպիսիք են՝ Բրիտանիայի թագուհի Ելիզավետա Երկրորդը, Ճապոնիայի կայսրը և կայսրուհին, այլ նշանավոր մարդիկ։
Այս շենքը, իր հնագույն և հանելուկային մթնոլորտի շնորհիվ, այցելուներին տեղափոխում է ալքիմիայի և միջնադարյան գիտության հիասքանչ աշխարհը։

Collegium Maius, Krakow, Poland
In 1400 King Wladyslaw II Jagello of Poland decided to dedicate a new building to the Jagiellonian University from the funds that he inherited from his deceased wife Jadwiga. This building, which was repaired and renovated for numerous times, till now, stands at the corner of St. Ann and the Jagiellonian streets. In the middle of the 15th century the building received the name Collegium Maius, which in Latin means Great College. Today Collegium Maius is the oldest university building in the Poland.
The building was rebuilt in the late 15th century in Gothic style. In the 19th century the building was restored in Neo-Gothic style. The courtyard is decorated with arcades. The courtyard has a well and a garden, which before the 19th century was used as a kaleyard for the kitchen of the professors. The building is constructed from stone and brick.
Until 19th century, the building housed the lecture rooms, as well as living rooms for the professors. In 19th century, the building was housing the university library. In 1930s it was converted into a museum, which works until now. The museum contains different exhibits related to the history of the university, interesting scientific instruments and so on.
There is an impressive hall inside the building with Renaissance-style ceiling and walls with portraits of Polish kings, famous Poles, as well as university chancellors. Inside the building you can find a variety of interesting exhibits - from Oscar to astronomical instruments used by Copernicus himself (he was a student at the Jagiellonian University). Here you can also find the world's oldest globe depicting America, and a wonderful alchemy lab.
Today the building contains a conference room, a cafe, a gift shop and a hall for exhibitions. This unique building has attracted such famous people like the Queen Elizabeth II, Emperor and Empress of Japan and many others.
Collegium Maius, thanks to its ancient and mysterious atmosphere, carries its visitors to the fascinating world of medieval science and alchemy.