Բաններ Բանկ Համալիր, Բոյս, Այդահո, ԱՄՆ
Ի՞նչ է LEED ՀավաստագրումըԲաններ Բանկ գրասենյակային համալիրը (Banner Bank Building), որ գտնվում է Բոյս քաղաքի հենց սրտում, շահագործման է հանձնվել 2006 թվականի մարտին: Նույն չափսի այլ շենքերի համեմատ` այս յուրահատուկ համալիրն ապահովում է էլեկտրաէներգիայի 65 և ջրի 80 տոկոս խնայողություն: 11-հարկանի շենքի հատակների մակերեսը 17.500 քմ է: Այն կառուցված է արտ-դեկո ոճով: Շենքի կոմերցիոն կառուցապատողն ու սեփականատերը Քրիստենսեն կորպորացիան է (Christensen Corporation), որի հիմնական նպատակն էր կառուցել էներգախնայող, էկոլոգիապես մաքուր և գրավիչ գրասենյակային շենք: Սկզբում Գարի Քրիստենսենը (ով կատարել էր 25 միլիոն դոլարի ներդրում) և Էյջ Դի Ար Արքիթեքչըր ընկերությունը (HDR Architecture)՝որը նախագծել էր շենքը) նպատակ ունեին արժանանալ LEED արծաթե հավաստագրման: Բայց ժամանակը ցույց տվեց, որ նրանք թերագնահատել էին իրենց իրական հնարավորությունները: 2006 թվականի հուլիսին շենքն արժանացավ LEED պլատինե հավաստագրման: Շենքը կառուցվել է Ռասսել կորպորացիայի (Russell Corporation) կողմից:
Իր բացման օրից Բաններ Բանկ համալիրի գլխավոր խնդիրը նորարարություններն ու վարձակալների պահանջների բավարարումն է: Շենքի վայրի ընտրությունը կատարվել է` նկատի առնելով հանրային տրանսպորտի համակարգին մոտ լինելու հանգամանքը: Շենքում տեղադրված ջրի կրկնակի օգտագործման նորարարական համակարգի շնորհիվ անձրևաջրերը հավաքվում են Բոյսի փողոցներից, իսկ հետո օգտագործվում են զուգարաններում: Մաքուր օդի մատակարարումը ապահովվում է հատակի տակ տեղադրված օդափոխության համակարգի միջոցով: Համալիրում տեղադրված է տաքացման երկրաջերմային համակարգ: Էներգիայի խնայողությունը կոմպենսացնում է տարեկան 721 տոննա ածխածնի երկօքսիդի արտանետում: Վերամշակումը ևս մի առավելություն է: Օրինակ` շինանյութի 42 և շինարարարական թափոնների 90 տոկոսը երկրորդական վերամշակման են ենթարկվել:

What is the LEED Certification? Located in the heart of downtown Boise, Banner Bank Building was completed in March 2006.
Compared with other buildings of the same size, this unique complex uses 65% less electricity and 80 % less water. Built in the Art Deco style, this 11-story building has a floor area of 17,500 sq meters. The commercial developer and owner of the building is Christensen Corporation, the main goal of which was to construct an energy-efficient, eco-friendly and attractive office building. At first, Gary Christensen (who invested $25 million in the project), together with HDR Architecture (which designed it), aimed at obtaining LEED Silver Certification. However, as time showed, they had underestimated their real opportunities. In July 2006, the building was awarded LEED Platinum Certification. The general contractor was Russell Corporation.
Since its opening, Banner Bank Building has concentrated on innovation and customer satisfaction. The site for the building was chosen for its proximity to mass transit. The innovative water reuse system, installed in the building, collects stormwater from Boise streets. Later, the water is used in the toilets. Healthy interior air is provided by underfloor air vents. The complex makes use of geothermal heating systems. Reduction in energy offsets 721 tons of CO2 per year. Recycling provides additional benefits, for example, 42% of building materials and 90% of construction waste is recycled.