Աբսոլյուտ Աշտարակներ, Միսսիսոգա, Կանադա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԿանադաԱբսոլյուտ աշտարակները (Absolute Towers) «Աբսոլյուտ սիթի կենտրոն» (Absolute City Centre) քաղաքաշինական նախագծի մի մասն են կազմում: Կենտրոնը բաղկացած է 5 աշտարակներից, որոնցից առանձնանում են երկուսը՝ հյուսիսայինն ու հարավայինը: Շենքերի կառուցվածքների հեղինակ է հանդիսանում «Զիգմունդ Սուդակ և գործընկերներ» (Sigmund Soudack & Associates Inc) ընկերությունը, իսկ ճարտարապետական նախագծումն իրականացրել է «Բուրկա Արքիթեքթս»-ը (Burka Architects)՝ երկուսն էլ Տորոնտոյից:
Երկու աշտարակների հատակների ընդհանուր մակերեսը կազմում է 85.000մ2: Չնայած նրան, որ աշտարակները բնակելի են, դրանցում կյանքն ավելի նման է փակ ակումբում ապրելակերպի. բնակարաններն այստեղ կահավորված են միջին դասի համար անհասանելի շքեղությամբ: Շենքի բնակիչները կարող են լողալ փակ, բաց և նույնիսկ ջրապտույտով լողավազաններում, կամ հանգստանալ սպա-սրահում կամ սաունայում: Հսկայական սպորտային սրահում կա սքվոշի, պիլատեսի, աերոբիկայի դահլիճ, քաշի վերահսկման կենտրոն. ու այս ամենը կարելի է համաձայնեցնել անհատական մարզիչի հետ, որն աշխատում է հենց տեղում: Պասիվ հանգստի սիրահարները նույնպես անգործ չեն մնա. աշտարակներում կա բիլյարդի, խաղաքարտերի սրահ, անհատական կինոդիտումների դահլիճ, բարբեքյուի տարածք, մեդիա կենտրոն ու երեք հանդիսությունների սրահ, որտեղ բնակիչները կարող են բարձր հասարակության համար երեկույթներ կազմակերպել: Աշտարակների տակ նաև կա 6 հարկ ստորգետնյա ավտոկայանատեղի, որպեսզի բնակիչները նեղվածք չզգան:
56 և 50-հարկանի աշտարակները (համապատասխանաբար 179,5մ և 158 մ բարձր.) կառուցվել են հակառակ “երկնաքերաշինության” կանոններին. աշտարակները նման են երկու պարույրների, որոնք պտտվում են սեփական առանցքի շուրջ 209 աստիճանով: Ընդ որում, եթե հարավային աշտարակը միջնամասում (իրանում) ավելի նեղ է դառնում, ապա հյուսիսայինն ընդհակառակ՝ լայնանում է: Դրա շնորհիվ աշտարակները հաճախ անվանում են «զույգ»՝ ի նկատի ունենալով, որ հարավայինը կոկետուհի կին է, իսկ հյուսիսայինը՝ առնական տղամարդ:
Բացի այդ տեղացիները հաճախ աշտարակներն անվանում են Մերիլին Մոնրոյի շենքեր՝ ակնարկելով հայտնի շիկահերի խելքահան անող կազմվածքը: Իրենց շատ զգայական կառուցվածքի շնորհիվ, որը բնորոշ չէ երկնաքերի, աշտարակները ներառվել են աշխարհի ամենասեքսուալ շենքերի ցուցակում: Նույնիսկ դրանց հասցեն ինչ-որ գայղթակղիչ բան է պարունակում իր մեջ՝ «Կատարյալ պողոտա 60» (60 Absolut Avenue):

Absolute Towers, Mississauga, Canada
Absolute Towers (or Absolute World) were built as a part of a big project named Absolute City Centre. Within the frames of the project 5 towers were constructed; 2 of them are of great interest to all tourists as well as many architects. The complicated structural design of towers was done by Sigmund Soudack & Associates Inc; architectural design was made by Burka Architects - both Toronto-based companies.
The total floor area of two towers is 85.000 m2. Despite the fact that the towers are residential, they resemble a private club more: apartments are decorated with luxury undreamed-of by middle class. Tenants have an opportunity to swim in indoor/outdoor and even whirl pools, to relax in spa-center and sauna. A huge gym is equipped with halls for squash, Pilates, aerobics and weight-control center. One can manage his sport schedule with an in house trainer and activity director. For those who aren’t keen on active lifestyle there are also opportunities for nice leisure: billiard hall, card room, private cinema, barbeque area, media center and three ballrooms for big parties. Also there are 6 floors of underground parking so that lodgers would feel comfortable.
56 and 50-story Absolut towers (179.5 m and 158 m tall) are constructed regardless of all "skyscraper-building" rules – the towers are like two spirals twisted at 209 degrees. The southern tower is much narrower in the middle (in the waist), while the northern one becomes wider. Owing to this many people divide the towers into genders, where the southern is a coquette and the northern – a brutal man.
Locals also call the towers Marilyn Monroe buildings, having in mind the voluptuous curves of the most famous blonde. The towers were included in the list of most sexy buildings of the world because of their shape. And even the address of the towers has something tender and tempting in it – 60 Absolute Avenue.