30 Բոնդ, Սիդնեյ, Ավստրալիա
Ի՞նչ է LEED ՀավաստագրումըԱնշարժ գույքի ներդրումային ծառայություններ իրականացնող «Լենդ Լիզ» ընկերության գլխավոր գրասենյակը` «30 Բոնդ» շինությունը (30 The Bond), առաջին գրասենյակային շենքն է Ավստրալիայում, որն Ավստրալիայի էկոլոգիապես մաքուր շենքերի խորհրդի կողմից արժանացել է «Հինգաստղանի կանաչ աստղ» (5 Star Green Star) մրցանակի: Վերջինս համարժեք է ամերիկյան LEED Ոսկե հավաստագրման: Ավստրալիայի էկոլոգիապես մաքուր շինությունների խորհրդի գլխավոր նպատակն է քաջալերել կայուն շինությունների զարգացման գործընթացը երկրում:
Կառույցը գտնվում է Նոր Սաութ Ուելսում, Սիդնեյի նավահանգստի մոտ` Հիքսոն փողոցում: Շինարարական աշխատանքներն ավարտվել են 2004-ի մարտին, իսկ «կանաչ» հավաստագիրը տրվել է 2006 թվականին: Հայտնի շինության կառուցապատողն ու ճարտարապետը «Լենդ Լիզ» ընկերությունն է, նախագծման մեջ նաև մասնակցել են Whittaker Hadenham Openshaw և PTW Architects ընկերությունները: Որպես պատվիրատու հանդես է եկել գերմանական Դոյչե Բանկի RREEF հիմնադրամը (DB RREEF- Deutsche Bank Rosenberg Real Estate Equities Fund): Ամենաշատ մրցանակների արժանացած կոմերցիոն շինությունն Ավստրալիայում մեծ ձեռքբերումների է հասել մի շարք առումներով` ածխաթթու գազի արտանետումների կրճատում (48%), բնական օդափոխություն և օդն աղտոտող արտանետվող նյութերի նվազեցում: Շենքի արտաքին շերտավարագույրները կամ այսպես կոչված «վենետիկյան վարագույրները» կարգավորում են արտաքին պատերի ջերմային կայունությունը: Շենքում կարելի է տեսնել նաև կայուն նախագծման այնպիսի կարևոր տարրեր, ինչպիսիք են ցածր քանակի օրգանական նյութեր արտանետող ներկերն ու գորգերը, ատրիումի քառահարկ բնական քարե պատը, բնական տաքացման և հովացման համակարգերի օգտագործումը և այլն:

30 The Bond, Sydney, Australia
What is the LEED Certification?30 The Bond, the global headquarters of Lend Lease - a company providing real estate investment services. It is the first office building in Australia to earn a “5 Star Green Star” rating (equivalent to LEED Gold certification) from the Australian Green Building Council, the main goal of which is to encourage the development of sustainable buildings in Australia. 30 The Bond is located in New South Wales, at Hickson Road, at the edge of Sydney Harbour. The project was developed by Lend Lease, the client was DB RREEF (Deutsche Bank Rosenberg Real Estate Equities Fund). 30 The Bond - nine levels and approximately 20,000 sq.m net lettable area office building.
Construction works were completed in March 2004 and 5 Star green certificate was achieved in 2006. The architect of this prime building was Lend Lease Design in collaboration with Whittaker Hadenham Openshaw and PTW Architects. Australia’s most awarded commercial building has had significant achievements for reduction of CO2 emissions (48%), natural ventilation and reduction of air pollutants. The external shades or the so-called venetian blinds of the building control the process of heat loss. The building also features such important “green” elements as low-VOC paints and carpets, a 4-story sandstone atrium wall, systems of natural heating and cooling, etc.