Բուդդայի Ատամի Տաճար, Կանդի, Շրի Լանկա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի Շրի ԼանկաԲուդդայի Սուրբ Ատամի Տաճարը «տուրիստական» անվանում է. այստեղ տաճարը հայտնի է Շրի Դալադա Մալիգավա անվամբ: Այն հանդիսանում է պալատային համալիրի` սինգալական արքաների նստավայրի մի մասը: Համալիրի կենտրոնը ութանկյուն շինությունն է` գանձարանը, որտեղ պահվում է ատամը: Ընդհանուր առմամբ տաճարի արտաքին տեսքը չի ապշեցնում գեղագիտական տեսակետից և որևէ արտառոց տարրեր չի պարունակում. hսկա սպիտակ շենք կարմիր տանիքով: Մուտքի մոտ գետնին լուսնաքար է պատկերված. սա սինգալական ճարտարապետությանը բնորոշ մասնիկ է, որի անունը գալիս է իր կիսալուսնաձև տեսքից: Քարի վրա պատկերված է փիղ (ծնունդ), ցուլ (փտում), առյուծ (հիվանդություն) և ձի (մահ); կարապները չարի և բարու միջև սահմանն են, իսկ մեջտեղում պատկերած ջրաշուշանը Նիրվանայի վերջնական մակարդակն է` Բուդդայի վիճակը:
Տաճար մտնելիս առաջին տպավորությունը կտրուկ փոխվում է. քանդակներն ու զարդանախշերը հիացնում են: Տաճարում կան մի քանի սրահներ «առանձին» ու «խմբակային» աղոթքների համար: Յուրաքանչյուր սրահում Բուդդայի արձանն է, որի դիմաց դրված է նվիրատվությունների մատուցարանը: Կա առանձին սրահ, ուր պատկերված են զարդաքանդակներ, որ պատմում է սրբազան ատամի ծագման և այստեղ հայտնվելու պատմությունը: Այս սրահում արգելվում է լուսանկարվել:
Ինքը, Սրբազան ատամը պահվում է տապանի մեջ, որը բաղկացած է իրար մեջ դրված յոթ ոսկյա անոթներից ու անընդհատ պաշտպանվում է երկու վանականների կողմից: Ատամը տեսնել իհարկե չի կարելի: Միակ բանը, որ մնում է հասարակ այցելուին, 45 րոպե հերթում սպասելուց հետո մոտենալ պատուհանին, տեսնել երկու վանականներին, խոնարհվել և, թողնելով նվիրատվությունը, գնալ` խորը համոզմունքով, որ հենց նոր քո հարգանքն ես ցույց տվել Բուդդայի Սուրբ ատամին:
Իսկ ահա, թե որտեղից է գալիս ատամը. մ.թ.ա. 540 թ. Բուդդայի մարմինը համաձայն բոլոր ավանդույթների այրեցին, իսկ խարույկից այնուհետև հայտնաբերվեց 4 ատամ, որոնք տեղափոխվեցին տարբեր երկրներ որպես մասունք: Համաձայն լեգենդի նա, ում մոտ ատամն էր, իր ձեռքում էր պահում ողջ ուժն ու հզորությունը, իսկ եթե ատամն անհայտանար, բուդդիզմը կոչնչանար: Բնական է, որ բոլորն ուզում էին տիրանալ ատամին. այդ պատճառով ատամները պարբերաբար տեղափոխվում էին երկրից երկիր: 371 թ. Հնդկաստանի արքայադուստր Հեմամալին ատամն իր մազերի մեջ թաքցրած բերեց կղզի: Այդ ժամանակ էլ կառուցվեց Շրի Դալադա Մալիգավա տաճարը:
1998թ. տաճարին բախվեց պայթուցիկ նյութերով լի բեռնատարը: Հարձակման «հեղինակը» «Թամիլ-Իլամի ազատագրման վագրեր»1 ահաբեկչական կազմակերպությունն էր : Ահաբեկչության հետևանքով մահացավ 7 ու վիրավորվեց 25 մարդ: Տեղի ունեցածից հետո տաճարն անընդհատ պաշտպանվում է զինվորների կողմից, որոնք ոտքից գլուխ ուսումնասիրում են բոլոր այցելուներին:
Համաձայն ավանդույթի ատամը դուրս է հանվում տաճարից տարին մեկ անգամ` Էսալա Փերահերաի տոնին, որը տևում է 14 օր: Սակայն այդ ժամանակ էլ այն ծածկված է մարդկանցից. այն դուրս է բերվում ոսկե տուփի մեջ ու դրվում է թանկարժեք քարերով զարդարած փղի մեջքին: Ընդհանրապես շատ քչերն են տեսել ատամը: Եվրոպացիներից հայտնի է գերմանացի բնագետ Էրնստ Հեկելի անունը: 1881թ. Շրի Լանկա այցելության ընթացքում նա տեսավ ատամն ու հայտարարեց, որ «փղոսկրի 5.5սմ երկարությամբ և 2.5 սմ լայնությամբ այդ կտորը չի կարող լինել իսկական ու պատկանել մարդու»: Դրանից հետո ատամը փակ է բոլոր «օտարների» համար:
Այս ողջ կրոնական կոնտեքստում միակ բանը, որ աչք է ծակում, դա վանականների ոչ այնքան կրոնական պահվածքն է. ջրաշուշանի դիրքով նստած նրանք մի աչքով հետևում են, որ բոլոր այցելուներն իրենց լուման ներդնեն նվիրատվությունների մատուցարանում: Իսկ երբեմն նույնիսկ կարելի է տեսնել, թե ինչպես են նրանք միմյանց լուսանկարում իրենց սմարթ-հեռախոսներով: Ահա այսպիսի հավատքի ժամանակակից մեկնաբանություն: Սակայն այս ամենն այդքան էլ կարևոր չէ. տաճարում իրոք շատ դիտելու ու հիանալու բաներ կարելի է տեսնել:
1Թամիլական ապստամբական շարժում, հիմնվել է 1976թ.: Պայքարում է Շրի Լանկայի տարածքում Թամիլական անկախ հանրապետության ստեղծման համար: Ներառում է 8-10 հազար անդամ: Հայտնի է բազմաթիվ ահաբեկչական հարձակումներով խաղաղ բնակչության հանդեպ:

Temple of the Tooth, Kandy, Sri Lanka
The Temple of the Sacred Tooth is just a "tourist" name for the place: among the local dwellers it is more famous as Sri Dalada Maligawa. The temple is a part of palace complex - headquarter of Sinhalese kings. The center of the complex is the octagonal building - reliquary, where the tooth is actually kept. The exterior of the temple isn’t decorated with sculptures or images. At the entrance there is a "moonstone" on the ground. Moonstone is a detail peculiar to Sinhalese architectural style. All the images on it have their interpretation: elephant is for birth, bull for decay, lion for diseases and the horse is for death; the swans on the stone symbolize the distinction between evil and good, and the lotus in the middle is for the highest level of Nirvana - Buddha's state.
When entering the temple the first, outside impression vanishes: the variety of sculptures and gorgeous engravings and jewelries amazes.
There are different halls for "individual" and "group" prayers in the temple. In the each room, in front of Buddha's statue there is a tray for donations. There is also a separate hall, where all along the walls engravings are imaged, telling about Buddha's life, the origin of sacred tooth and the history how it appeared here. It is forbidden to pose for pictures in this hall.
The sacred tooth itself is placed in a golden ark that consists of 7 consecutive vessels that are always guarded by two monks. It is not allowed to see it. The only thing one can do is to wait for some 45 minutes in the line, then approaching to a little window, leave donation, take a bow and leave with a strong believe that you have just expressed your respect towards Buddha's Sacred tooth...
As to the origin of the tooth: in 540 B.C. after the end of Buddha's terrestrial life, he was cremated and a couple of teeth were found after that. They were conveyed over the world and were kept in secret locations. According to the legend those who would possess the tooth would have boundless power. Naturally everyone wanted to have the tooth, that's why it was permanently being transported from one place to another. In 371 it was brought to Sri Lanka by Indian princess Hemamali, who hid the tooth in her hair. It was when Sri Dalada Maligawa was built in order to keep the relic.
In 1998 a truck loaded with explosives ran into the wall of the temple. The attack was organized by the terroristic organization "Liberation Tigers of Tamil Eelam"1. 7 people were killed and 25 were wounded during the attack. After the accident the temple is being permanently convoyed, all the visitors are carefully checked before entering the territory of the temple.
According to the tradition the tooth is taken out from the temple once a year on Esala Perahera national holiday, which lasts 14 days. However even them no one is "eligible" to see the tooth. In fact there are very few people who have seen it. Among Europeans only the name of Ernst Haeckel is known: during his visit to Sri Lanka in 1881 he saw the tooth and claimed that the 5.5cm x 2.5cm ivory made tooth couldn't be of real human. After that the tooth was not available for "strangers".
In this entire religious "context" one thing that strikes you is "not quite religious behavior" of the monks. They sit on the floor and pray, at the same time watching the donations tray and counting the daily gain. Frequently scenes can be seen when they take photos of each other with their smartphones... Well, here is a contemporary approach to the faith. But it doesn't actually matter, because there is a lot to see and admire in the ancient temple of Buddha's Tooth.
1A Tamil separatist organization, formed in 1976. With 8-10 thousand members fights for an independent state in Sri Lanka for the Tamils. It is famous for frequent terroristic attacks on peaceful population.