Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ Տաճար, Դիադին, Թուրքիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԹուրքիաԲագավանի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ տաճարը, VII դարի հայ ճարտարապետության ամենանշանակալի հոգևոր կենտրոններից մեկը, գտնվում է Մեծ Հայքի պատմական Այրարատ նահանգի Բագրևանդ գավառում, Նպատ (Թոնդրակ) սուրբ լեռան ստորոտին,նախկին Ուչ-Քիլիսե գյուղի տեղում (այժմ Թաշթեքեր գյուղ (Taşteker Köyü), Դիադինից արևմուտք, Թուրքիա):
Նախաքրիստոնեական շրջանում Բագավանը (“բագ” -աստված և “ավան”- տեղի) ամենախոշոր հեթանոսական կենտրոններից մեկն էր: Այստեղ թաղում էին քրմապետներին: Բագավանում է թաղված նաև Մաժան քրմապետը, Արտաշես Ա-ի որդին, որը սպանվել իր եղբայրների` Արտավազդի և Տիրանի ձեռքով:
Նավասարդյան տոների ժամանակ Բագավանում անց էին կացվում հանդիսավոր արարողություններ թագավորի մասնակցությամբ, և գումարվում էր վերնախավի խորհրդակցական մարմինը: Տաճարի մոտակայքում է գտնվում Արածանի գետը (Մուրադ կամ Արևելյան Եփրատ), որտեղ Գրիգոր Լուսավորիչը մկրտեց Տրդատ Գ թագավորին և նրա մերձավոր անձանց, որից հետո քրիստոնեությունը Հայաստանում հռչակվեց պետական կրոն (301թ.):
Ինչպես վկայում է պահպանված արձանագրությունը, Սուրբ Հովհաննես տաճարը կառուցվել է 631-639 թթ.` Եզր կաթողիկոսի օրոք: Տաճարի ճարտարապետն է Իսրայել Գոռաղճեցին: Բագավանը Բագրևանդ և Արշարունիք գավառների եպիսկոպոսանիստ կենտրոնն էր: Բագավանի ամենանշանավոր եպիսկոպոսներից էին պատմահայր Մովսես Խորենացին և Եզնիկ Կողբացին:
Իր չափերով Բագավանը գերազանցում է VII դարի նմանատիպ կառույցները: Պատկանում է գմբեթավոր բազիլիկների շարքին: Ակադեմիկոս Օրբելին վկայում է, որ եկեղեցու լայնությունը կազմում է ավելի քան 46 մ., լայնությունը` 27 մ. և բարձրությունը` 20 մ. (առանց գմբեթի): Դահլիճը բաժանվում է երեք նավի գմբեթը կրող երկու զույգ մույթերով: Խորանի աբսիդը արտաքինից դուրս է գալիս ընդհանուր ծավալից: Ավանդատները, որոնք տաճարի անկյունային մասերից ցածր են, ծածկված են խաչվող թաղերով: Տաճարի արտաքին մասը զուրկ է ամբողջականությունից, որը բնորոշ է նմանատիպ այլ կառույցների: Ծավալները հատկապես բաժանված են հարավային, հյուսիսային և արևելյան ճակատներում: Արտաքին երկայնական ճակատների ուղղաձիգ խորշերը ավելի են ընդգծում այդ բաժանումը: Այդ խորշերում գտնվում են քարե աստիճաններ, որոնք տանում են դեմի վերնահարկի փոքրիկ սենյակները:
Սուրբ Հովհաննեսի հսկայական գմբեթը ամբողջ հորինվածքի գերակշռող մասն է: Այդպիսի գմբեթը պահելու համար անհրաժեշտ էին բոլորովին այլ հենարաններ: Նրանք սեպվում էին կողմնական նավերի մեջ, զգալիորեն կրճատելով նրանց լայնությունը: Որպես հետևանք ութանիստ թմբուկը դուրս է գալիս արևմտյան և արևելյան թևերի հարավային և հյուսիսային ճակատները, ինչը բերում է խաչաձև գմբեթավոր եկեղեցիներին բնորոշ վերևի մասի արտաքին տեսքի փոփոխմանը:
Տաճարի արտաքին մասը բավականին զուսպ է և հիմնականում զուրկ զարդաքանդակներից: Ներքին տարածությունը լավ լուսավորված էր և զուգորդվում էր Կոստանդնուպոլսի Սուրբ Սոֆիայի տաճարի հետ: Համաձայն պատմաբան Հովհաննես Դրասխանակերտցու, տաճարը հարուստ ներքին հարդարանք ուներ:
Վանքն ուներ ձեռագրերի եզակի հավաքածու, որը XIX դ. պահվում էր տաճարի գաղտնի վերթաղային սենյակներում: 1877-1878թթ. ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ հավաքածուն ոչնչացվել է:
Բագավանի տաճարի ևս մի առանձնահատկություններից է մեծ քանակությամբ (45) լայն լուսամուտների առկայությունը: Համանման լուսամուտների կառուցվածքն ու դասավորությունը օգտագործվում էր Հուստինիանոսյան ժամանակաշրջանի Կոնստանդնուպոլսի տաճարներում: Հետագայում այն կատարելագործվել է VII դ. 2-րդ կեսի հայկական վեհ տաճարներում (Թալին, Արուճ):
XVIII դ. Բագավանի տաճարի հյուսիս-արևմտյան մասը նորից է կառուցվել: Այդ ժամանակ էլ կառուցվել է նոր գմբեթը: XX դարի կեսին տաճարը ամբողջովին քանդվել է թուրքերի կողմից:

St. Hovhannes Mkrtich (St. John the Baptist) Temple of Bagavan, one of the most significant examples of the VII century Armenian architecture, is situated in Bagrevand district of historical Ayrarat province of Mets Hayq at the foot of Mount Npat in the village Uch Kilise (3 churches-till 1915) (Mount Tendurek, the territory of today’s Turkey, Taşteker village, west of Diyadin). In pre-Christian Armenia Bagavan (coming from Parthian “Bag”-“idol” and Armenian “avan” - place) was one of the largest pagan places of worship. It was a burial place for supreme pagan priests. Supreme priest Mazhan, son of Artashes I killed by his brothers Tiran and Artavazd is also buried here. Navasard (New Year celebration in pagan Armenia) celebrations in Bagavan were accompanied by festivities with the participation of the King.
Not far from the Bagavan temple flows Arsanias River (Murat River or Eastern Euphrates) in which waters Gregory the Illuminator baptized Armenian King Trdat III (Tiridates III). After it Christianity was adopted in Armenia as a state religion (301).
According to the inscription, St. Hovhannes temple was built in 631-639 by architect Israel Gorakhchetsi under bishop Ezr. Bagavan was a center of Bagrevand and Arsharunik episcopacy. The most famous of Bagavan bishops were Eznik Koghbatsi and Movses Khorenatsi.
Bagavan temple is 46 meters in length, 27 meters in width and 20 meters in height. Its dimensions are comparable to the grand Armenian temples of Dvin, Zvartnots and Talin. It is a cross-domed basilica. Two pairs of massive pillars of articulate shape supporting the drum and the cupola separate the hall into three naves. The altar apse is pushed forward. Side-chapels are covered with intersecting arched vault. The outward appearance is deprived of integrity typical to other monuments of this kind. The southern, northern and eastern facades are disintegrated.
An enormous dome of St. Hovhannes temple dominates the construction. To support such a huge dome there were used piers different from those usually used during construction of other Armenian religious buildings. The piers squeezing in side naves considerably reduced their width. As a result the octahedral drum stuck out beyond the bounds of the southern and northern facades of western and eastern arms. So the upper part of the temple differs from that typical to cross-domed churches.
The outward appearance of the temple is rather modest and is almost deprived of any decorations in contrast to the well brightened interior. In 19th century the temple was associated with Sophia`s Temple in Constantinople (now Istanbul). According to Hovhannes Draskhanakertsi the temple had very rich decoration. An Arabian governor-general killed more than 40 monks hankered for interior beauty.
The monastery had a unique collection of manuscripts which was kept in its secret rooms till XIX century. During Russo-Turkish war in 1877-1878 the collection was ravaged and destroyed.
Bagavan temple has a large number of wide windows (45). Their location resembles the temples in Constantinople at the time of Emperor Justinian. Later this system was enhanced and used in gorgeous Armenian temples of VII c. (Aruch, Talin).