Սուրբ Բարբարա Եկեղեցի, Բեռնբախ, Ավստրիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԱվստրիաԿարծում եմ, ավստրիացի ժամանակակից արվեստագետ և հայտնի ճարտարապետ Ֆրիդենսրայխ Հունդերտվասսերի (իսկական անունը՝ Ֆրիդրիխ Շտովասսեր) խենթ ձեռագիրը ամբողջ աշխարհին է հայտնի: Նա, ով կյանքն ընկալում է միայն ծիածանափայլ գույների խառնաշփոթ աշխարհի մեջ, ով ցանկացած հոգնեցուցիչ կառույց ի վիճակի է վերափոխելու մի անկրկնելի արվեստի գլուխգործոցի՝ առաջնորդվելով բացառապես "բնական", "էկոլոգիական", "բիոմորֆիկ" գաղափարներով: Այնուամենայնիվ, խոստովանենք, որ եկեղեցու արտաքին դիզայնի նման մոտեցումը շատերի կողմից ընդունելի չի եղել:
Սուրբ Բարբարա (հանքափորների հովանավոր)եկեղեցին կառուցվել է 1948-1953թթ. Ավստրիայի Բեռնբախ քաղաքում: Սակայն, 1987թ. քահանա Ֆրիդրիխ Ցեկի նախաձեռնությամբ և քաղաքապետ Կոնրադ Բերգմանի ակտիվ աջակցությամբ եկեղեցին վերակառուցվել է համաձայն նկարիչ և ճարտարապետ Ֆրիդենսրայխ Հունդերտվասսերի նախագծի, որը ճարտարապետ Մանֆրեդ Ֆուկսբիհլերի հետ համատեղ ստեղծեց արվեստի այս եզակի և ուրախ գլուխգործոցը: Հարուստ՝ գունավոր կերամիկան, զանգակատան ուռուցիկ ցայտուն կողերը, ոսկեջրած գմբեթը, ոսկյա գնդերը, գունավոր տանիքը, եզերված բնական կանաչ խոտածածկույթով, հատակը՝ անհամաչափորեն պատված կերամիկական սալիկներով՝ այս ամենը վկայում են վարպետի փիլիսոփայական հայացքների մասին, այն է՝ «բնության մեջ չկան ուղիղ գծեր, չկա բացարձակապես ուղիղ ճանապարհ կամ արահետ անտառում»: Նա նաև նախագծել է տասներկու աշտարակները, որոնք ներկայացնում են աշխարհի բոլոր կրոնները և խոստովանության ու հանդուրժողականության համապատասխան խորհրդանիշն են հանդիսանում:

Saint Barbara Church, Barnbach, Austria
The original style of the best-known Austrian contemporary artist and architect Friedensreich Hundertwasser (born Friedrich Stowasser) is known around the world. One who perceives the world in crazy colors and can turn any tiresome building into a unique piece of art, accepting only "natural", "ecological", "biomorph" styles. However, such colorful approach to the design of a church was unacceptable for many people.
The church of Saint Barbara (patron of miners) originally was built in 1948-1953, in Bärnbach, Styria, Austria. Later in 1987 on the initiative of Father Friedrich Zeck and the active support of Mayor Conrad Bergmann the church was redesigned under the project of the famous artist Friedensreich Hundertwasser, who together with architect Manfred Fuchsbichler created a unique and joyful masterpiece. Rich in ceramics, embossed ribs of the bell tower, golden "bulbs", golden balls, colored roof, the grass which grow on the ledges, floor, unevenly lined with ceramic tiles are all indicates the philosophical concept of the master: "There are no straight lines in nature, there is no absolutely smooth land, a pathway through woods". He also designed the twelve towers and gates around the church, which represent all of the world religions and carry the respective symbols of all confession and tolerance.