Տուն Երկաթուղային Վագոնների Մեջ, Գերմանիա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԳերմանիաՏուն Երկաթուղային Վագոնների Մեջ, Մարլ-Զինզեն, Գերմանիա
Խոստովանեմ, որ ինձ համար ամենևին էլ զարմանալի չէ ամուսիններ Վանեսսա Սթալբաումի և Մարկո Սթեպնիակի մտահղացումը. եթե կոյուղու խողովակները կարելի է բնակելի դարձնել, իսկ ինչու՞ ո՛չ երկաթուղային վագոնները:
Պարզապես հետաքրքրականն է այն, թե ինչու են նրանք ընտրել այս տարբերակը: Իսկ այս հարցի պատասխանն իր արմատներն է գցում դեպի նրանց սիրո մի առանձնահատուկ պատմություն, որտեղ և ամրագրված են նրանց երիտասարդական անմոռաց հիշողությունները:
Վանեսսան և Մարկը, համապատասխանաբար 29 և 35 տարեկան, ապրում են այս տանը դեռևս 2011թ.-ից: Նրանք ոչ թե գնացքների մեծ երկրպագու են, այլ պարզապես ճակատագրի բերումով շատ են առնչվել այդ փոխադրամիջոցի հետ, որտեղ և առաջին անգամ հանդիպել են: Դա մի երիտասարդ ակումբ էր՝ երկու հին երկաթուղային վագոնների մեջ տեղակայված, Մարկոյի հայրենի քաղաք Հերթենից ոչ շատ հեռու: Նրանք գործընկերներ էին, մասնակցում էին միևնույն համաժողովում չորս տարի առաջ: Սիրահարվում են և արդեն իսկ պլանավորում իրենց ապագան, ենթագիտակցաբար կազմում այդ անսովոր ու գեղեցիկ տան հատակագիծը՝ նպատակին հասնելու համար չխնայելով իրենց բոլոր ջանքերը: Հատկանշական է այն, որ ամուսիններն իրենց մեղրամսյա չորսօրյա ճամփորդությանը կրկին գնացքով են ուղևորվել:
Իսկ նոր երկաթուղային վագոններ ձեռք բերելու համար նրանց անհրաժեշտ էր մոտ $ 725.000, և համատեղ երազանքների տունը կարելի կլիներ կառուցել: Բայց, բարեբախտաբար, Շվեյցարիայում նրանց հաջողվում է գտնել երկու օգտագործված՝ 1974 թ.-ի արտադրության երկաթուղային վագոններ ընդամենը $ 29,000 արժողությամբ: Նրանք զարմանալիորեն լավ վիճակում էին: Բայց լոկ տեղափոխումը Շվեյցարիայից Գերմանիա, ըստ էության, արժենում է ավելի, քան բուն վագոնների գինը՝ $ 37.600: Բայց Վանեսսան և Մարկոն պատրաստ էին տրամադրել ցանկացած գումար իրենց թանկարժեք երազանքի համար: Նրանք ստիպված 16 տարով վարկ են վերցնում: Եվ, ինչպես ասացվածքն է ասում, փողը ցանկացած փակ դուռ բաց է անում: Երկաթուղային վագոնները առաքվում և բարեհաջող ժամանում են շինհրապարակ, Ռուրի շրջան (Մարլ-Զինզեն ե/թ կայարանի մոտ) հետո նրանք մի քանի ճարտարապետ են վարձում, որպեսզի կազմեն տան գծագրերը՝ համաձայն իրենց նախագծի: Մարկոյի հայրը, լինելով ինժեներ, մասնակցում է վերակառուցման և մարդատար վագոնները բնակելի կենսատարածքի վերափոխման ողջ աշխատանքներին:
Յուրահատուկ ֆանտաստիկ տունը վերևից հիշեցնում է «H» տառը՝ երկու զուգահեռ վագոնները միակցված են երկարաձիգ «նորմալ» մի շինությամբ: Մեկը փոխակերպվում է հարմարավետ խոհանոցի, երկրորդը՝ լոգարանի, իսկ նրանց միջև ընկած է մի ընդարձակ հյուրասրահ: Ակամայից քեզ թվում է, թե այդ երկու վագոնները վթարի են ենթարկվել իրենց միջև կառուցված այդ փոքրիկ շենքին: Փաստորեն, նրանք կարողանում են հաղթահարել բոլոր դժվարությունները՝ իրենց խենթ գաղափարն ավարտի հասցնելով, որը ևս մեկ անգամ ապացույցն է այն բանի, որ հաճույքի մեծագույն աղբյուրը զանազանությունն է:

The idea of German couple Vanessa Stallbaum and Mark Stepniak does not surprise me. If the sewer pipes can be converted into the houses or hotels, then why railway cars can’t be changed?
But why the couple chose this strange home design for their life together? For getting the answer we need to go back to the roots of their unusual love story…
Vanessa and Mark, aged 29 and 35, have lived in this house since early 2011. They were not train freaks but simply colleagues taking part at the same conference four years previously on a train. That youth club, close to Mark's home town of Herten, was set up in two old train cars. They fell in love at the conference and began to plan future together. They imagined their unusual nice-looking house and did the best to reach it. They also chose a four-day train trip from Berlin to Kazakhstan for their honeymoon.
In order to buy two new train cars for their new dream house they needed around $725,000. But fortunately they managed to find two second-hand rail cars from Switzerland just for $29,000. Built in 1974, the two railway cars were in remarkably good condition. Their transportation from Switzerland to Germany actually cost more than the cars themselves- $37,600. To overcome the financial difficulties they had to take a 16-year loan. The railway cars were transported to the construction site, in Ruhr. Local zoning laws were a problem too, as the cars couldn't be placed on neither residential nor commercial areas, but the couple finally found a mixed-use commercial neighborhood near a nature reserve, near Marl-Sinsen station, where their home could finally be situated. They hired an architect to make a house plan according to their drawings. Marco’s father, an engineer, also took his participation in restoring and converting the train cars into living space.
The unique house is H shaped in plan with the two rail cars on the sides and a big living room connecting them. It looks like two railway cars crashed into a small building. One car was transformed into a comfortable kitchen and the other- a bathroom. In fact, the loving couple overcomes all the difficulties to maintain their crazy idea that approves that the great source of a pleasure is variety!