Լվովի Օպերային Թատրոն, Լվով, Ուկրաինա
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ՈւկրաինաԼվովի Ս.Ա. Կրուշելնիցկայայի անվան ազգային ակադեմիական օպերայի և բալետի թատրոնը (նախքան 1939 թ. կոչվում էր Մեծ քաղաքային թատրոն) կառուցվել է 1887-1900 թթ. հայտնի լեհ ճարտարապետ Զիգմունդ Գորգոլևսկու ճարտարապետական նախագծի հիման վրա: Ըստ նրա համարձակ նախագծի՝ շենքը պետք է կառուցվեր Պոլտվա գետի վրա: Այդ նպատակով գետի համար ստորգետնյա անցում կառուցվեց և բետոնե բլոկերի վրա դրվեց շենքի հիմքը: Որպես հիմք, Եվրոպայում առաջին անգամ օգտագործվեցին համապատասխան բետոնե բլոկեր:
Ուշագրավ է, որ մինչ օրս քաղաքի բնակիչները չեն մոռանում, որ թատրոնի հիմքի տակ հոսում է Պոլտվան: Գոյություն ունեն առասպելներ, համաձայն որոնց շենքի ճարտարապետը կառույցի ավարտից մեկ տարի անց ինքնասպան է եղել, որովհետև ստորգետնյա ջրերի պատճառով շենքի հիմքը ճաքել էր: Թեև այս բոլոր առասպելները անհիմն են, իսկ շենքի ճարտարապետը մահացել է իր բնական մահով, փաստ է, որ խորհրդային ժամանակներում տոնական երթերի ժամանակ արգելված էր ծանր ռազմական տեխնիկայի շարժը թատրոնի շենքի մոտով:
Շենքի հանդիսավոր բացումը տեղի ունեցավ 1900 թվականի հոկտեմբերի 4-ին: Ընդհանուր առմամբ շենքի կառուցման համար ծախսվել էր մոտ 2 ու կես միլիոն ավստրիական կրոն: Թատրոնի հանդիսավոր բացմանը ներկա էին այնպիսի հայտնի անձիք, ինչպիսիք են գրող Հենրիկ Սենկևիչը կամ կոմպոզիտոր Իգնացի Պադերևսկին:
Թատրոնի ճարտարապետական ոճը համատեղում է ռենեսանս և բարոկկո ոճերի տարրեր: Շենքը թե ներսից, և թե դրսից ճոխ զարդարված է: Թատրոնի ճակատամասը զարդարված է սյուներով, որմնախորշերով և ճաղաշարքերով: Ճակատամասի գլխավոր քիվի վերևում կարելի է տեսնել 8 մուսաների քանդակները, իսկ դրանցից քիչ վերև՝ «Կյանքի ուրախություններն ու տառապանքները» քանդակագործական կոմպոզիցիան: Ճակատամասը ավարտվում է ձեռքում արմավենու ոսկեզօծ տերև բռնած «Փառքի» խոշոր բրոնզե արձանով, որը ստեղծել է հայտնի քանդակագործ Պետր Վոյտովիչը: ճակատամասի ձախ և աջ կողմերում տեղադրված են ևս երկու խոշոր բրոնզե արձաններ՝ «Կոմեդիա և դրաման» ու «Երաժշտությունը»: Առանձնահատուկ ուշադրություն է գրավում նաև Լվովի գլխավոր խորհրդանիշ համարվող առյուծի խոշոր քարե գլուխը:
Շենքը, թե ներսից և թե դրսից, առաջացնում է ամեն մանր տարրի մտածված լինելու զգացողություն: Թատրոնը ներսից զարդարված է ոսկեջրով, գունավոր մարմարով և բազմաթիվ արձանիկներով ու նկարազարդումներով: Գլխավոր բեմը զարդարում է հայտնի նկարիչ Հենրիկ Սեմիրադսկու ստեղծած «Պառնաս» վարագույրը, որը ներկայացնում է տարբեր դրվագներ մարդու կյանքից: Ըստ առասպելի՝ Սեմիրադսկին որոշել է նվիրել վարագույրը թատրոնին այն բանից հետո, երբ պարզվել է, որ թատրոնի ղեկավարությունը բավականաչափ գումար չունի, որպեսզի վճարի նախապես արված պատվերի համար:
Լվովի օպերային թատրոնը համարվում է Եվրոպայի ամենագեղեցիկ օպերաներից մեկը՝ և դասվում է Օդեսսայի և Վիենայի թատրոններին հավասար: 2000 թվականից թատրոնի շենքը պատկերված է 20 գրիվնա արժողությամբ թղթադրամի վրա:

Lviv Opera Theatre, Lviv, Ukraine
Lviv State Academic Theatre of Opera and Ballet of Solomiya Krushelnytska (until 1939 it was called Grand Theatre) was built from 1887 to1900, according to the project of famous Polish architect Zygmunt Gorgolewski. According to his audacious project the building was built on the Poltva River. For this purpose, the river was taken under a collector, and as its foundation for the first time in Europe concrete blocks were used.
It’s quite interesting that the townsmen until today remember that the building stands on the river. There are even legends, stating that after a year from the completion of the Opera building, the architect committed suicide, because the ground waters flooded the foundation and the building was cracked. Despite the fact that all these fears are groundless, and Gorgolewski died by natural death, under the Soviet rule during the marches and parades the movement of heavy military machines by the theater square was forbidden.
The theatre was officially opened on the October 4, 1900. The construction of the theater cost about two and a half million Austrian crowns. On the official opening of the Opera house were present such famous personalities as writer Henryk Sienkiewicz and composer Ignacy Paderewski.
The architecture of the theater combines elements of the Renaissance and Baroque styles. The building is richly decorated, both inside and outside. Facade is decorated with columns, niches and balustrades. Above the main cornice of the facade eight statues of the Muses can be seen. Above these statues the sculptural composition "The joys and miseries of life" is placed. The facade ends with a massive bronze statue of “Fame” with Palme d'Or in her hands. The statue was created by famous sculptor Piotr Wojtowicz. On the left and right sides of “Fame” bronze statues “Comedy and Drama” and “Music” are situated. Another element on the facade, deserving attention, is the big head of a lion, which is considered as the main symbol of the city.
The building amazes with the reasonableness of every single detail. Theater’s interior is decorated with gilding, colored marble and numerous sculptures and murals. The stage is decorated with the curtain "Parnassus", which was created by famous Polish artist Henrik Semiradsky in 1900. The curtain is depicting different scenes of human life with the figures of Parnassus. According to the legend, Semiradsky decided to donate the curtain to the theater, because by the time he completed the order, the theater’s administration did not have money to pay for his work.
Thanks to its beauty the theatre was compared to such opera houses as Vienna or Odessa theatres and is considered one of the most beautiful opera houses in Europe. From 2000 the theatre’s image was placed on the 20-hryvnia banknote.