Ազատության Աշտարակ, Թեհրան, Իրան
Շրջագայություններ և Հանգստի Ուղեգրեր Դեպի ԻրանՅուրաքանչյուր քաղաքում կա մի ճարտարապետական հուշարձան, որը խորհրդանշում է այդ քաղաքը: Իրանի մայրաքաղաքի խորհրդանիշը, անկասկած, Ազատության աշտարակն է, որը գտնվում է քաղաքի արևմտյան հատվածում և հայտնի է նաև որպես Թեհրանի արևմտյան դարպաս:
Այս հսկայական սպիտակ հուշարձանը, որն իր արտաքին տեսքով շատ նման է շրջած անգլերեն «Y» տառի, կառուցվել է մի քանի հարյուր մարդկանց համատեղ ջանքերի և տաղանդի շնորհիվ: Այս մարդկանց մեջ առաջին տեղն, անկասկած, զբաղեցնում է կառույցի գլխավոր ճարտարապետ և այս շինության նախագծի հեղինակ Հուսեյն Ամանաթը: 1966 թվականին Ամանաթը 24 տարեկան հասակում կարողացավ դառնալ մի ճարտարապետական մրցույթի հաղթող, որի նպատակն էր ընտրել իրանական թագավորության հզորությունը խորհրդանշող շենքի նախագիծ: Ազատության աշտարակի ստեղծման մեջ մեծ է նաև Ղանբար Ռահիմիի ներդրումը: Ռահիմին, որին արդարացի անվանել են «քարերի իրանական սուլթան» կոչումը, 5 տարի շարունակ ընտրել և մատակարարել է աշտարակի կառուցման համար անհրաժեշտ սպիտակ մարմարի բոլոր 8 հազար սալերը: Քարերը մատակարարվում էին Իսպահան քաղաքից, որը գտնվում է Թեհրանից մոտ 440 կիլոմետր հեռավորության վրա:
Կառույցի շինարարությունը ֆինանսավորել են մոտ 500 իրանցի ձեռներեցներ:
Որպես իրանական գահի խորհրդանիշ կառուցվող այս աշտարակի շինարարական աշխատանքները ավարտվեցին 1971 թվականին՝ Պարսկական կայսրության 2500 ամյակին: Աշտարակի սկզբնական անվանումը Շահյադ Արյամեհր էր, ինչը պարսկերենից թարգմանաբար նշանակում է «Արքաների հիշատակին նվիրված աշտարակ»: Ճակատագրի հեգնանքով աշտարակի կառուցման ավարտից 8 տարի անց համանուն Շահյադ հրապարակը, որտեղ և գտնվում է աշտարակը, դարձավ մասսայական հակաշահական ցույցերի կենտրոնական հավաքատեղին: 1979 թվականի Իսլամական Հեղափոխությունից հետո, բարեբախտաբար, այս հիասքանչ աշտարակը չքանդվեց, այլ ընդամենը՝ վերանվանվեց Ազատության աշտարակի, իսկ Շահյադ հրապարակը համապատասխանաբար դարձավ Ազատության հրապարակ՝ շնորհիվ այս հրապարակում անց կացված ցույցերի: Իր գոյության 40 տարվա ընթացքում Ազատության աշտարակը վկա է եղել բազմաթիվ ցույցերի և քաղաքական հավաքների: Այսպես օրինակ, 2009 թվականին այստեղ էին հավաքվում նախագահական ընտրությունների արդյունքների դեմ հանդես եկող ցուցարարները: Կարելի է ասել, որ Ազադի աշտարակը այս տարիների ընթացքում լիովին արդարացրել է իր երկրորդ և ներկայիս անվանումը՝ դառնալով իրանցիների համար քաղաքական ազատության խորհրդանիշ:
Աշտարակի բարձրությունը 50 մետր է: Այն իրենից ներկայացնում է իրանական ճարտարապետության տարբեր՝ նախաիսլամական և իսլամական շրջանների տարրերի հետաքրքիր համաձուլվածք: Արտաքինից այն գրեթե ամբողջությամբ սպիտակ է: Միայն աշտարակի հենասյուները միմյանց կապող կամարը ներքևից զարդարված է կապույտ զարդանախշերով, որոնք հիշեցնում են մզկիթի առաստաղ:
Աշտարակի ներսում գտնվում է ընդարձակ թանգարան, որտեղ ներկայացված են Իրանի պատմության տարբեր շրջաններից ցուցանմուշներ: Թանգարանի պատերը սև են, իսկ դռները՝ մեծ և ազդեցիկ: Աշտարակի ամենաբարձր պատուհաններից Թեհրանի հիասքանչ տեսարաններ են բացվում: Թանգարանի շինությունը ներսից այնքան ազդեցիկ է, որ այցելուների մոտ ստեղծվող առաջին տպավորությունը դա ակնածանքն է պարսկական մշակույթի հանդեպ: Այս ճարտարապետական նմուշի հեղինակների հիմնական նպատակը հենց այցելուների մոտ ակնածանքի զգացողություն արթնացնելն էր, ինչը նրանց կատարելապես հաջողվել է:

Azadi Tower, Tehran, Iran
Each city has a building, which is symbolizing it. The symbol of Iranian capital, Tehran, is The Azadi Tower (the Tower of Freedom). This monument is located in the western part of Tehran and is also known as the western gateway to the city.
This white massive tower, which reminds inverted English letter “Y”, is the result of the hard-work and creativity of several hundred people. Among the list of these people on the first place is the architect of the building Hossein Amanat. In 1966, Amanat, at the age of 24, created the architectural plan of the tower. Amanat’s project won the competition, held to choose a plan for a building, which would represent the glory of Iranian monarchy. Another noteworthy person in the list of Azadi tower’s creators is Ghanbar Rahimi, known as the Iranian Sultan of Stone. He found and supplied all the 8 thousand blocks of white marble stone used for the construction of the monument. The blocks of stone were being transported from Isfahan, which is nearly 440 kilometers far from Tehran.
Construction of the building was co-financed by around five hundred Iranian industrialists.
Originally the Azadi Tower was designed as the symbol of Iranian monarchy and was completed in 1971 - on the 2500th anniversary of Persian Empire. Its initial name was King Memorial (in Persian Shahyad Aryamehr). Ironically, less than 8 years later the Shahyad (Remembrance of the Shahs) square, on which the Azadi Tower is situated, became the ground of wide anti-governmental protests, leading to the overthrow of Iranian Shah and Creation of Islamic Republic of Iran. Fortunately the monument was not destroyed after the change of the political system. It was renamed to Freedom tower and the Shahyad square was accordingly renamed to Azadi (Freedom) square. For more than 40 years these square has been the main place for rallies and protests. In 2009 the protesters (this time against the government of Islamic Republic) were gathering on the same square. Thus, the Azadi tower has justified its second and current name and has become the symbol of freedom for Iranians.
The tower is 50 meters tall. The architecture of the building combines different architectural symbols from different periods of pre-Islamic and Islamic history of Iran. From outside it is white, with blue mosque style paintings under the central transition part of the tower. Inside the tower a large museum is located. The Azadi Mueseum has numerous halls with temporary and permanent exhibitions from different historical periods of Iran. From the windows of Azadi tower’s highest grounds beautiful panorama of Tehran can be seen.
The walls of the Azadi Museum are made from black stone; its doors are massive and impressing. The first emotions of the visitor, entering the museum, are awe and reverence. The creators of the tower had an intention to impress the visitors with the sublimity of the building and they have, without any doubt, succeeded in it.